Sayaç çıkışından hat.

Ev ve garajlar ayrı parsellerde mi? Eğer ayrı parsel ise dağıtım şirketi durumu farkederse sıkıntı çıkabilir. Bu durumu soruşturun. Gerçi aynı parselde de olsa usulsüz kullanıma giriyor.
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=24630&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
Madde 48 c

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet aynı kablodan 2 faz 1 nötr ve 1 toprak gidecek, 4*2,5mm kablom. K otomatlar şöyle, sayaçtan önce 40A K otomat var, sonra sayaç ve sayaçtan doğrudan binanın içine 40A 30ma KAKR giriyor sonra da sigortalara dağıtılıyor. Sayaçtan önce C tipi 40A k otomat var (yukarıda 63 A yazmıştım ama 40A mişler) , o zaman bir tane 40A K otomat da sayaç çıkışına koyacağım, koyduğum K otomat üzerinden eve KAKR ne gidecek. Sayacın hem giriş hem çıkışında aynı değerli K otomat olması belki gereksiz ama garaja ek almak için şart ve K otomatın girişinden de garajın sigortasına giriş alacağım. Doğru mudur?
Şimdi hocam tek nötr kullanılacağı için 2 faza aynı anda yüklenme durumunda nötrden 2 kat fazla yani 32 amper akım geçebilecek. Nötr üzerinde de sigorta olmadığı için riskli. Bu yüzden sigortaları 10 ampere düşürmeniz gerekli. Fazlara 10ar amper yüklenildiğinde nötrden 20 amper geçer, bu sorun olmaz. Aynı anda yüklenme ihtimali çok çok düşük belki ama doğrusu bu. 10A sigorta yetmez diye düşünmeyin, açma eğrilerinden dolayı 10 amperi geçtiği gibi hemen açmaz. Garajada sayacın yanına da C 10A Sigorta.

Veya elinizdeki kabloyu 2 faz 2 nötr olarak kullanıp, topraklama için ayrı tek damar kablo götürmek. Garaja B 16A Sayaca C 16A. Bence bu daha mantıklı, nötrleri de ayrı ayrı sayaç çıkışlarından alabilirsiniz. Tek nötr zaten yanlış uygulama.

Sayaç yanında KAKR yok mu peki?

Şimdi hocam tek nötr kullanılacağı için 2 faza aynı anda yüklenme durumunda nötrden 2 kat fazla yani 32 amper akım geçebilecek. Nötr üzerinde de sigorta olmadığı için riskli. Bu yüzden sigortaları 10 ampere düşürmeniz gerekli. Fazlara 10ar amper yüklenildiğinde nötrden 20 amper geçer, bu sorun olmaz. Aynı anda yüklenme ihtimali çok çok düşük belki ama doğrusu bu. 10A sigorta yetmez diye düşünmeyin, açma eğrilerinden dolayı 10 amperi geçtiği gibi hemen açmaz. Garajada sayacın yanına da C 10A Sigorta.

Veya elinizdeki kabloyu 2 faz 2 nötr olarak kullanıp, topraklama için ayrı tek damar kablo götürmek. Garaja B 16A Sayaca C 16A. Bence bu daha mantıklı, nötrleri de ayrı ayrı sayaç çıkışlarından alabilirsiniz. Tek nötr zaten yanlış uygulama.

Yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz. Öyleyse 3. faz hattı çekip 3. fazdan da 10 amper çeksek nötrden 30 amper mi geçecek? 3 fazda eşit yüklenirse nötrden hiç akım akmaz. Sizin anlattığınız durumda fazların ikisinden de 10 Amper akması halinde nötr den de 10 Amper akar.

Ev ve garajlar ayrı parsellerde mi? Eğer ayrı parsel ise dağıtım şirketi durumu farkederse sıkıntı çıkabilir. Bu durumu soruşturun. Gerçi aynı parselde de olsa usulsüz kullanıma giriyor.
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=24630&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
Madde 48 c
Aynı parsel, 48c de 3.şahıslara elektrik vermek diyor. Kendi evimden kendi garajıma elektrik verince 3.şahıs kim? Bahsettiğiniz madde başkasına elekteik satmakla alakalı sanırım. Yine de bilgilendirme için teşekkürler.

Son düzenleme:
Aynı parsel, 11c de 3.şahıslara elektrik vermek diyor. Kendi evimden kendi garajıma elektrik verince 3.şahıs kim? Bahsettiğiniz madde başkasına elekteik satmakla alakalı sanırım. Yine de bilgilendirme için teşekkürler.
Adamın aynı apartmanda 4 dairesi var 1 abonelikle hepsine elektrik verebilir öyleyse. Burada da 3. şahıs yok. Satışta yok.

Dağıtım direğinden doğrudan 300mA lik KAKR ne oradan c63A K otomata, oradan 3 daireye ayrılıp C40A K otomata, oradan sayaca, oradan dairelerin içinde 30mA KAKR ne, ordan sigortalara 16 A 10 A vs.
Adamın aynı apartmanda 4 dairesi var 1 abonelikle hepsine elektrik verebilir öyleyse. Burada da 3. şahıs yok. Satışta yok.
Evden ahıra da sigorta kutusu vs ile yaklaşık 30 yıldır elektrik gidiyor, elekteik şirketi birşey demedi, garaja da demez diye düşünüyorum. Normali nedir peki bu işin, garaja, ahıra vs abonelik mi aşmak gerekiyor sayaç takıp?
Nötr akımı için excel yaptım buraya değerleri girerek nötr akımını bulabilirsiniz.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DWZmv62W1AWIj2Ngh0p9FhIegDhPhzEBNIFvU7C-Y2A/edit#gid=0
Teşekkür ederim 👍

Dağıtım direğinden doğrudan 300mA lik KAKR ne oradan c63A K otomata, oradan 3 daireye ayrılıp C40A K otomata, oradan sayaca, oradan dairelerin içinde 30mA KAKR ne, ordan sigortalara 16 A 10 A vs.

Evden ahıra da sigorta kutusu vs ile yaklaşık 30 yıldır elektrik gidiyor, elekteik şirketi birşey demedi, garaja da demez diye düşünüyorum. Normali nedir peki bu işin, garaja, ahıra vs abonelik mi aşmak gerekiyor sayaç takıp?
İşte ilk postta dağıtım şirketi farketmezse sorun yok dedim. Ya birisi şikayet ederse. Doğrusu bence yeni abonelik yapmaktır. Siz yinede bana inanmayın araştırın doğru bilgiyi benimlede paylaşırsanız mutlu olurum.
Süzme sayaç kullananda çok ama bu onun usulsüz olmadığı anlamına gelmiyor.

İşte ilk postta dağıtım şirketi farketmezse sorun yok dedim. Ya birisi şikayet ederse. Doğrusu bence yeni abonelik yapmaktır. Siz yinede bana inanmayın araştırın doğru bilgiyi benimlede paylaşırsanız mutlu olurum.
Süzme sayaç kullananda çok ama bu onun usulsüz olmadığı anlamına gelmiyor.
Şikayet durumu olmaz, ama elektrik şirketi sorun çıkarır mı sorabilirim dağıtım şirketine hafta içi işin uygun yöntemi nedir diye.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri