Voltaj Düşüklüğü

legolas307

Üye
Merhaba, 3 katlı müstakil bir evde kalıyorum. Benim olduğum dairede elektrik voltajı çok düşük geliyor. Özellikle akşamları 160v a kadar düşüyor. Ama 1. Ve 3. katlarda böyle bir sorun yok. Bina elektrik panosunu kontrol ettiğimde binaya gelen kablo 4 renk 2 siyah 1 mavi 1 sarı. Siyah kabloların biri 1. kata diğeri 3. Kata bağlı. Benim elektriğim ise 3. katın şalter girişinden kablo uzatılarak alınmış. Kendim dışarıdan hat çeksem saat mühürlü sorun olur mu? Yada bu gibi voltaj düşüklüklerine nasıl bir çözüm önerirsiniz...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba, 3 katlı müstakil bir evde kalıyorum. Benim olduğum dairede elektrik voltajı çok düşük geliyor. Özellikle akşamları 160v a kadar düşüyor. Ama 1. Ve 3. katlarda böyle bir sorun yok. Bina elektrik panosunu kontrol ettiğimde binaya gelen kablo 4 renk 2 siyah 1 mavi 1 sarı. Siyah kabloların biri 1. kata diğeri 3. Kata bağlı. Benim elektriğim ise 3. katın şalter girişinden kablo uzatılarak alınmış. Kendim dışarıdan hat çeksem saat mühürlü sorun olur mu? Yada bu gibi voltaj düşüklüklerine nasıl bir çözüm önerirsiniz...
elektrikçi değilsen uzak dur

Lütfen bir elektrikçi çağırın can güvenliğiniz için.
1- Birçok sebebi olabilir ilk önce binanızda 3 farklı abonelik mi var yoksa 1 veya 2 abonelik ara sayaç falan mı var ??
2-Her dairenin sayaçları ayrı ise ilk önce elektrikçiye sayaç giriş voltajın ölçtürün daha sonra dairenizdeki sigorta kutusunda voltaj ölçümü yapın arasında fark var ise sayaç daire panosu arsındaki kablonun kesit değerin kontol ediniz.
3-Akşam saatlerinde sayacın panosundan elektrikçi yardımı ile ölçüm alın düşük voltaj şebekenden geliyor ise. Dengesiz yük dağılımı yüzünden voltaj düşümü yaşıyor olabilirsiniz dağıtım şirketin arayıp arza kaydı bırakın onlar çaresine bacaktır.
4-Faz faz arası voltaj farkı yok ise nötrü hattınız kontol ediniz.

Son düzenleme:
Her ne hikmetse bu elektrikçiler hiç bişey bilmiyor, bişeyden anlamıyor.
Yapan oldu da biz mi yaptırmadık. Adama gözünün önünde gösteriyorum bak üst katta bir şey yok niye bende böyle diyorum olur öyle genel diyor. Yav arkadaş bi bana mı genel. Geldim gördüm ver paramı hadi eyvallah olmuş.

Öncelikle kablonun renginden ziyade sizde 160 volt ölçtüğünüzde 1 ve 3 nolu dairelerde kaç volt ölçüyorsunuz? Bahsettiğiniz kablo renkleri ne bize ne de size bir bilgi vermez. Binaya tek faz mı giriyor? Öyle ise faz değişimi yapılmalı. Fazın birindeki dengesizlik, aşırı yük, gerilimi düşürecektir. Ama sizin 3.üncü katın tesisatından bağlantı yaptığınızı yazdınız, çekilen kablo kaçlık?. Görselleri paylaşın. Eğer sayacınız yoksa kaçak kullanıma girersiniz!

Bak şimdi sayacının giriş çıkışından ölçüm yaptır
Dairenden ölçüm yaptır
daha sonrada dairene giden kabloyu kontrol ettir nötr ve toprak birbirine kısa devremi elektrikçiye sor

Yapan oldu da biz mi yaptırmadık. Adama gözünün önünde gösteriyorum bak üst katta bir şey yok niye bende böyle diyorum olur öyle genel diyor. Yav arkadaş bi bana mı genel. Geldim gördüm ver paramı hadi eyvallah olmuş.
Yapamadiysa başkasına bakılır, para da verilmez. Elektrikçinin yapamadigini siz mi yapacaksınız? Kime desek elektrikçi yapamadı diyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri