Sayaç çıkışından hat.

ugur426a

Üye
Herkese iyi forumlar. İyi seneler şimdiden. 3 katlı kendimize ait binanın karşısına yanyana 2 garaj yaptık. Herbir garajda 1 adet motorlu kepenk, lamba ve 2-3 adet priz olacak. Hobi amaçlı atölye olarak kullanılacak. Aşırı güçlü bir makine çalışmayacak. Binamızdaki panodan garajlara mesafe 25m kadar. Bir garajı benim dairemden diğerini kardeşiminkinden besleyeceğiz kesinlikle. Ancak şöyle bir sorunumuz var, benim dairem en üst katta ve kardeşiminki alt katta. Panodan sayaçlardan çıkan 3 faz doğrudan kanallarla dairelere gidiyor. Panoda herhangi bir sigortaya giriyor olsa oradan çıkış alabilirdim. Ancak şuan sayaç çıkışından ek alsam, mühürler var. Bu konuda ne yapabilirim. Aklıma gelen tek seçenek panonun içinde dairelere giden faz kablolarından birer tanesini sıyırıp bi ek almak. Nötr ve toprak zaten panoda sıkıntı yok. Başka bir fikri olan var mı acaba?
Diğer bir sorum da elimde hiç kullanılmamış tam 25m 4*2.5 ttr kablo var. Bu kablo bize yeterli olur diye düşünüyorum. Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Herkese iyi forumlar. İyi seneler şimdiden. 3 katlı kendimize ait binanın karşısına yanyana 2 garaj yaptık. Herbir garajda 1 adet motorlu kepenk, lamba ve 2-3 adet priz olacak. Hobi amaçlı atölye olarak kullanılacak. Aşırı güçlü bir makine çalışmayacak. Binamızdaki panodan garajlara mesafe 25m kadar. Bir garajı benim dairemden diğerini kardeşiminkinden besleyeceğiz kesinlikle. Ancak şöyle bir sorunumuz var, benim dairem en üst katta ve kardeşiminki alt katta. Panodan sayaçlardan çıkan 3 faz doğrudan kanallarla dairelere gidiyor. Panoda herhangi bir sigortaya giriyor olsa oradan çıkış alabilirdim. Ancak şuan sayaç çıkışından ek alsam, mühürler var. Bu konuda ne yapabilirim. Aklıma gelen tek seçenek panonun içinde dairelere giden faz kablolarından birer tanesini sıyırıp bi ek almak. Nötr ve toprak zaten panoda sıkıntı yok. Başka bir fikri olan var mı acaba?
Diğer bir sorum da elimde hiç kullanılmamış tam 25m 4*2.5 ttr kablo var. Bu kablo bize yeterli olur diye düşünüyorum. Tavsiyelerinizi alabilir miyim?
Kolon hattı kesiti minimum 4mm2 olmalıdır. 2.5mm2 linye hattı için sınır değerdir.

Kolon hattı kesiti minimum 4mm2 olmalıdır. 2.5mm2 linye hattı için sınır değerdir.
Evet ama bir iki priz, lamba, günde 2 kere çalışacak kepen motoru için iş görür diye düşünüyorum. Haksız mıyım. Zaman zaman hazır seyyqr kablolar ile saydığım şekilde makineler çalıştırıyoruz, kaldı ki seyyqr kablolar 1,5mm kesitinde.
Sayaç mühürlerini bozmadan, araya bir devre kesici koysanız. Mevcut panoda yer yoksa yanına uygun bir pano yerleştirip, içine ana devre kesiciler ile garaj sigortalarını koyarsınız. Sıyırıpta ek almak uygun olmaz.
Aslında panoda uygun yer var, biraz masraflı olacak ama sıyırıp ek almadan daha temiz bir işçilik olur. Değerli fikriniz için teşekkürler

Elinizdeki kablonun ne kadar yeterli olacağı hesaplanabilir. kablo 20A akım taşıyabilir. Hat başına C eğrili 16A. sigorta koyarsınız. İşinizi görür.

Elinizdeki kablonun ne kadar yeterli olacağı hesaplanabilir. kablo 20A akım taşıyabilir. Hat başına C eğrili 16A. sigorta koyarsınız. İşinizi görür.
Sayaç çıkışından eve giden kablo evde doğrudan 40A 30mA kaçak akıma giriyor, sayaçtan önce 3x63A sigorta var, dediğiniz gibi sayaç çıkışına da 3x63A veya 3x40A sigorta koyup yine daireye göndersem ve bu sigorta girişindeki fazlardan birinden giriş alıp tekli bir sigortaya girip 25A olur sanırım garaja göndersem, garajda sigorta kutum olacak zaten priz ve aydınlatma için 16A ve 10A sigortalarımı yerleştircem. Olur sanırım

2,5 kesit için 25A sigorta büyük gelir. Sigortayı B eğrili koysan bazı aletlerde demeraj akımı oluşunca atar durur. Tercihen C eğrili koymak gerekir. Hem C eğrili hem 20A bile büyük gelir. Kablonuzu korumaz. Ben 1PC16A otomat öneririm.

2,5 kesit için 25A sigorta büyük gelir. Sigortayı B eğrili koysan bazı aletlerde demeraj akımı oluşunca atar durur. Tercihen C eğrili koymak gerekir. Hem C eğrili hem 20A bile büyük gelir. Kablonuzu korumaz. Ben 1PC16A otomat öneririm.
Teşekkür ederim ilginiz için hocam, şöyle sorayım son kez o zaman, garajda sigorta kutusunda prizler için b16 ve aydınlatma için b10 Alik sigortalar olacak, sayacın grişinde 3x63A var, çıkışına C 3x63A mi koyayım yoksa 3x40 A mi? Ve o aradakini C20 mi yapayım yoksa C16 mı,? 16 demişsiniz ama garajdaki sigorta kutusunda da 16A olacak, fark oradaki B olduğu için daha çabuk atacak ama sayaç sonrasındaki 16 A de olsa C olduğu için daha geç atacak, doğru mudur?

Daire içinde ana sigortanız yoksa, daireye giden kolon hattınız kaç mm2 ise K otomat sigortayı ona göre koyun.

B, C olması kısa devre anındaki açma akımlarıdır. B olan sigorta (3-5)x16 C olan (5-10)x16 katı akımda açma yapacak.

Aynı kablodan 2 faz 1 nötr 1 toprak götüreceksiniz sanırım.

Teşekkür ederim ilginiz için hocam, şöyle sorayım son kez o zaman, garajda sigorta kutusunda prizler için b16 ve aydınlatma için b10 Alik sigortalar olacak, sayacın grişinde 3x63A var, çıkışına C 3x63A mi koyayım yoksa 3x40 A mi? Ve o aradakini C20 mi yapayım yoksa C16 mı,? 16 demişsiniz ama garajdaki sigorta kutusunda da 16A olacak, fark oradaki B olduğu için daha çabuk atacak ama sayaç sonrasındaki 16 A de olsa C olduğu için daha geç atacak, doğru

Daire içinde ana sigortanız yoksa, daireye giden kolon hattınız kaç mm2 ise K otomat sigortayı ona göre koyun.

B, C olması kısa devre anındaki açma akımlarıdır. B olan sigorta (3-5)x16 C olan (5-10)x16 katı akımda açma yapacak.

Aynı kablodan 2 faz 1 nötr 1 toprak götüreceksiniz sanırım.
Evet aynı kablodan 2 faz 1 nötr ve 1 toprak gidecek, 4*2,5mm kablom. K otomatlar şöyle, sayaçtan önce 40A K otomat var, sonra sayaç ve sayaçtan doğrudan binanın içine 40A 30ma KAKR giriyor sonra da sigortalara dağıtılıyor. Sayaçtan önce C tipi 40A k otomat var (yukarıda 63 A yazmıştım ama 40A mişler) , o zaman bir tane 40A K otomat da sayaç çıkışına koyacağım, koyduğum K otomat üzerinden eve KAKR ne gidecek. Sayacın hem giriş hem çıkışında aynı değerli K otomat olması belki gereksiz ama garaja ek almak için şart ve K otomatın girişinden de garajın sigortasına giriş alacağım. Doğru mudur?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri