Elektrik sayaç

Abdullah25

Üye
Merhaba ustalar bir apartman dairesi ikiye bölünmüş 2 ayri ev olarak kullanılıyor asaği katta bir sayaç var ana saat bir sayaçta bir katta var süzme sayac gediz ana panodaki saati değiştirmiş saati mühürlemiş ama diğer daireye giden kabloları takmamış diğer daire elektriksiz kalmiş bende mühürü kopartim ve diğer daireye giden kablolari tek faz olarak sayacin çıkış klemensine bağladim acaba bir ceza gelirmi dairenin kablolari ana panoya kadar çekilmiş ileride belki ayiriiz diye ama ayrilmamiş yönetmeliği bilmediğim için burda bilen ustalar vardir diye buraya sormak istedim her hangi bir ceza uygulanirmi acaba Herkese hayirli akşamlar dilerim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Soruyu işlemi yapmadan önce sormak daha mantıklı olurdu. Olmuşla ölmüşün çaresi yok. Sayacın kapağı açıldığı için o kayıt sayacın hafızasına yazıldı birkez. Aslında bu durum elektrik tedarikçinizin işine gelir. Farklı farklı iki abonedense aynı sayacı kullanan iki aboneden daha fazla para kazanır. Yaptığınız işlem kaçak kullanım değil usulsüz kullanıma girer. Ceza geleceğini sanmıyorum ama belli de olmaz.

Merhaba ustalar bir apartman dairesi ikiye bölünmüş 2 ayri ev olarak kullanılıyor asaği katta bir sayaç var ana saat bir sayaçta bir katta var süzme sayac gediz ana panodaki saati değiştirmiş saati mühürlemiş ama diğer daireye giden kabloları takmamış diğer daire elektriksiz kalmiş bende mühürü kopartim ve diğer daireye giden kablolari tek faz olarak sayacin çıkış klemensine bağladim acaba bir ceza gelirmi dairenin kablolari ana panoya kadar çekilmiş ileride belki ayiriiz diye ama ayrilmamiş yönetmeliği bilmediğim için burda bilen ustalar vardir diye buraya sormak istedim her hangi bir ceza uygulanirmi acaba Herkese hayirli akşamlar dilerim.

Mühürü koparmak da suçtur başka bir daireye abonesiz enerji vermekte usulsüz kullanıma girer. Dağıtım şirketi isterse bunu size ceza olarak yansıtabilir.

Ama bir kaç gun önce bu sekilde kullaniliyordu kaç yildir böyle idi
Soruyu işlemi yapmadan önce sormak daha mantıklı olurdu. Olmuşla ölmüşün çaresi yok. Sayacın kapağı açıldığı için o kayıt sayacın hafızasına yazıldı birkez. Aslında bu durum elektrik tedarikçinizin işine gelir. Farklı farklı iki abonedense aynı sayacı kullanan iki aboneden daha fazla para kazanır. Yaptığınız işlem kaçak kullanım değil usulsüz kullanıma girer. Ceza geleceğini sanmıyorum ama belli de olmaz.
Teşekkür ederim ustam ani gelişti sonra içime şüphe düştü
Mühürü koparmak da suçtur başka bir daireye abonesiz enerji vermekte usulsüz kullanıma girer. Dağıtım şirketi isterse bunu size ceza olarak yansıtabilir.
Tek daire ama ikiye bölünmüş

Son düzenleme:
Ben fen elemanı ( kontrol eden , mühürleyen ) olsam tek daire tek sayaç bile olsa sayaçtın vidaları ne kadar ise o kadar kablo bağlantısı yaparım .
Örneğin.
2 kol
1 . Daire ici olsun
2 . Dış Aydınlatma veya merdiven Otomat vs gibi
Proje dışı olduğundan kendimi riske atmam .
Her hangi kaza durumu suçlu olabilir .

Sayacı değişen arkadaş inceleme yaptıda mı diğer dairenin bağlantısını yapmadı acaba? Hatlar farklı farklı dairelere gitse oradan durumu çaktı diyeceğim ama hatlarda aynı daireye gidiyormuş. Hatlar farklı dairelere gitse bile belki elektriğini kestiğin dairede yaşam destek ünitesine bağlı bir hasta var ve elektrik kesintisinde hayatı risk altında...Birde kesinti yaptığın daire yanlış daire ise... @arkaplan ustama katılıyorum. Sonuçta oraya sayaç değişimi için gelinmiş, kaçak kontrolü için değil. Eski sayaçtaki bağlantıları aynen yap geç...​

Sayacı değişen arkadaş inceleme yaptıda mı diğer dairenin bağlantısını yapmadı acaba? Hatlar farklı farklı dairelere gitse oradan durumu çaktı diyeceğim ama hatlarda aynı daireye gidiyormuş. Hatlar farklı dairelere gitse bile belki elektriğini kestiğin dairede yaşam destek ünitesine bağlı bir hasta var ve elektrik kesintisinde hayatı risk altında...Birde kesinti yaptığın daire yanlış daire ise... @arkaplan ustama katılıyorum. Sonuçta oraya sayaç değişimi için gelinmiş, kaçak kontrolü için değil. Eski sayaçtaki bağlantıları aynen yap geç...​

Eski sayaçtaki bağlantıları aynen yap geç..​

Ustam ne kadar vida varsa o kadar kablo .
Elektrik dağıtım şirketleri eğitim vermesi gerekir .
Zaten projede böyle bir durum olmaz .
Çok kablolu mühür atan işini doğru yapmamış .

Benim düşümcem şimdiki ( son hali ) gerçek doğru yapmış ve mühürlemiş .
Sıkıntısı hangi kablo nereye gittiğini bilmek tesbiti önemli .
Kabloların tesbiti biraz zaman alacaktır .

Sonuçta oraya sayaç değişimi için gelinmiş​

Ne amaç için gelinmiş tam bilinmiyor ?
Benim gibi çok kıl biri değilse sizin dediğiniz gibi eskisi gibi mühürler gider .
Kablo takibi kontrolu vs gibi zaman alacak işlere girmez . ( mantık )

belki elektriğini kestiğin dairede yaşam destek ünitesine bağlı bir hasta var​

Sayaç değişinde hangi daireye kablolar gidiyorsa ( sözleşmesi olan ) o daireye enerji verilmiş olması gerekir .
Uygunsuz kullanım durumu olsada alenen ( herkesin gözü önünde, hiç gizlemeden, açıktan açığa, açıkça ) bu durum oluşmayacak .
Diğer yere sözleşme yapılmamış ve yapılamamış .

Sayaç değiştiren kişi haber verir değiştirmesi gerekir .
Diyelim değiştirdi . ( olmaması gereken ama durum )
Ama kısa süreli enerji kesintisi .

Hastası olan yer hastasına sahip çıkar .
Sayaç yerine dikkat hastamız var uyarı yazısı yazar .
Elk dağ şti ne bildirim yapar .
Hastanın başında durur .
Diyelim elektrikler kesildi hasta sahibi soruşturmayacakmı ?
Siğorta kutusuna siğortamı attı , tamamen mi kesildi ( komşularına soracak , sayaç yerindeki siğortamı attı , sayaç değişimi vs gibi .

Hastanın cihazı jeneratör , güç kaynağı desteği hasta sahibi tarafından tedariği .
Diğer yer zaten uygunsuz hastaya bir durum olsa kendi ipi çeker .

Sorun sayaç buat olarak kullanılmasa
Sayaç sonrası kablo bağlantısı olsa .
Zaten bu durum oluşmaz .

Türkiyenin sorunu zaten çözüm yoları .
Kaçak yapılar , uygunsuz kullanım , kaçak kullanım , su motoru elk almak , 5083 sayılı kanun ile ,
vs gibi .

Konuya yazı yazmakla bitmez .

İlk düğmeyi yanlış iliklersen, diğer düğmeler de yanlış iliklenir .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ...

Ustam ne kadar vida varsa o kadar kablo .
Elektrik dağıtım şirketleri eğitim vermesi gerekir .
Zaten projede böyle bir durum olmaz .
Çok kablolu mühür atan işini doğru yapmamış .

Benim düşümcem şimdiki ( son hali ) gerçek doğru yapmış ve mühürlemiş .
Sıkıntısı hangi kablo nereye gittiğini bilmek tesbiti önemli .
Kabloların tesbiti biraz zaman alacaktır .

Ne amaç için gelinmiş tam bilinmiyor ?
Benim gibi çok kıl biri değilse sizin dediğiniz gibi eskisi gibi mühürler gider .
Kablo takibi kontrolu vs gibi zaman alacak işlere girmez . ( mantık )

Çok kablolu olduğuna dair elimizde bir bilgi yok. Belki R fazı bir daireye S fazı diğer daireye gidiyordu yani eskidende sayacın her klemensinde yine olması gerektiği gibi bağlantı yapılmışta olabilir. İlk mühürleyen işini doğru yapmamış diyebilemek için dediğiniz gibi bir durum olması gerekir fakat sonraki gelen bağlantı yapmadığına göre muhtemelen sizin bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusuydu. Öyle bile olsa bağlantıyı yaparken hangisi gerçek abone hangisi değil inceleyip bağlantı yapması gerekirdi. Belkide inceledi orasını bilemiyoruz.

Sayaç değiştiğine göre rutin sayaç değişimi için gelinmiştir diye düşünmüştüm.​

Çok kablolu olduğuna dair elimizde bir bilgi yok. Belki R fazı bir daireye S fazı diğer daireye gidiyordu yani eskidende sayacın her klemensinde yine olması gerektiği gibi bağlantı yapılmışta olabilir. İlk mühürleyen işini doğru yapmamış diyebilemek için dediğiniz gibi bir durum olması gerekir fakat sonraki gelen bağlantı yapmadığına göre muhtemelen sizin bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusuydu. Öyle bile olsa bağlantıyı yaparken hangisi gerçek abone hangisi değil inceleyip bağlantı yapması gerekirdi. Belkide inceledi orasını bilemiyoruz.

Tam bilğiler yok ( bilinmeyen içerikleri ) , yorumlar güçleşiyor .

Yanlış yanlıştır .Yanlış doğruya çevirmek istiyoruz .

Yorum yok .

Komşular değiştirilmiş mi ? , yan binalar , vs gibi sorulabilir ( bilgisi ? )

Diğer sanırım bildiğim toplu değiştirmeyi taşaron ekipler yapıyor .
Hatta çok şikayet var .
Nötr bağlamayanlar , ters bağlayanlar vs gibi .

Taşaron ekip değişim yapıyor ise benim gibi kıl birisi değilse sizin dediğiniz gibi uğraşmaz eski hali ile takar mühürler gider zaten günde şu kadar ? sayaç değişimi yapacaksınız sıkıştırması varken .

Bence rutin değişim olmayabilir . % ?

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri