Robot Kol Yapmak İstiyorum

ornament26

Üye
Öncelikle merhaba foruma daha yeni üye oldum
robot kol yapmak istiyorum ama size bir kaç sorum olacak ilk önce yapmak istediğim robot ile ilgili bilgi vereyim:robot kol 5 servolu olacak çok ağır bişey taşımayacak yani kalem,bant vs. gösteri amaçlı yani:) servoları Türkçe sitelerde aradım ancak ürün seçeneği çok az :(
birinci sorum servo seçimi hakkında sorun yaşadım bunu buldum:
Hitec HS-322HD Standard Heavy Duty Servo - RobotShop.ca
bu servo bana yetermi acaba yada daha ii bi tane mi bulmalıyım
ikinci sorumsa bu servoları başka hangi sitelerden temin edebilirim(yurtiçi-yutrtdışı) yurtdışından getittirince kargo fiyatı ne oluyo acaba? :D
ii çalışmalar

Bizim okulda vardı.5 servolu servoları pic ile sürüyoru .pc kontrollüydü.ama sana tavsiyem yapmışken iyi güçlü bişi yap bi işe yarasın. senin o küçük servolarla yapacagın robot inan kursun kalemi zor kaldırıyo.mekanigini iyi tasarla iş yapan bi robot kol yapki ileride sana fayda saglasın belki hocaların felan fuarlara goturur.solidwork programını biliyosan bende onunla robot kol yaptım güclü bişi o çizimleri sana atayım istersen fikrin olur tasarımla ilgili

ii olur çizimleri atarsan sevinirim
servoları nereden bulabilirim acaba?

servo hatırladıgım kadarıyla izmir de satılıyo bi araştır internetten

Arkadaşım böyle bir projede kullanacağın servonun en önemli özelliği metal dişli olmasına dikkat etmen lazım.
İkinci nokta ise elinde önceden yapılmış böyle bir proje örneği yok ise numune olarak ucuz servo alman. Demeleri bunla yapıp ona göre servo türü seçmek. Her servonun Hızı ve tork değerleri faklı oluyor.
Servo türü derken:
Servo boyutlarına göre micro servo, mini servo ve standart servo olarak tipleri var.
Dişli sistemine göre Metal dişli ve plastik dişli.
Bağlantı türüne görede rc modellerde kullanılan servolarda genelde mil tek tarafdan çıkıyor.Bağlantıyı buradan yapıyorsun. Diğer bir türü ise robotik uygulamalarda kullanılan tipinde mil her iki uçdanda çıkıyor veya milin diğre tarafında aynı eksende bağlantı aparatı olduğu için esneme fazla olmuyor.

Aşağıdaki satış sitesinde uygun fiyatlı değişik tiplerde servolar mevcut

www.gittigidiyor.com

Bizim okulda vardı.5 servolu servoları pic ile sürüyoru .pc kontrollüydü.ama sana tavsiyem yapmışken iyi güçlü bişi yap bi işe yarasın. senin o küçük servolarla yapacagın robot inan kursun kalemi zor kaldırıyo.mekanigini iyi tasarla iş yapan bi robot kol yapki ileride sana fayda saglasın belki hocaların felan fuarlara goturur.solidwork programını biliyosan bende onunla robot kol yaptım güclü bişi o çizimleri sana atayım istersen fikrin olur tasarımla ilgili

dalton kardeş bende robot kol projesi ile uğraşıyorum solid biliyorum ama çok uzman değilim eğer mahsuru yoksa yaptığın çizimler istesem gönderebilirmisin..cwpını bekliyorum

Servoları kesinlikle hitec almalısın... Kontrol ederkende bir bilgisayar arayüzü oluşturursan senin için daha verimli ve daha görsel bir şey olabilir.. İyi çalışmalar...

merhaba arkadaşlar okulda bulunan bir proje için robot kol yapmak istiyorum netten fazla döküman bulamadım tasarım olarak çizim yaptım yanlıız servo motorları programlama ve sürücü devresi hakkında yardımlarını bekliyorum.Şimdiden tşk ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri