Robot kolu tasarımı - servo motor

motorları kütüphane ile sürersin mekaniği eklemen benim ve buradaki diğer arkadaşlar için de iyi olur.Biz elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.Ama ben oturupta bir başkasının kodunu yazmaya karşıyım.Çünkü bu şekilde sana iyilik değil kötülük yaparız.Bikaç yıl sonra piyasaya çıkacaksın sana bir tasarım yap dediklerinde rezil olmanı istemem.

motorları kütüphane ile sürersin mekaniği eklemen benim ve buradaki diğer arkadaşlar için de iyi olur.Biz elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.Ama ben oturupta bir başkasının kodunu yazmaya karşıyım.Çünkü bu şekilde sana iyilik değil kötülük yaparız.Bikaç yıl sonra piyasaya çıkacaksın sana bir tasarım yap dediklerinde rezil olmanı istemem.

Bana hazır kod yazmanıza zaten bende karsıyım ama 6 adet servonun ayrı ayrı nasıl kontrol edilebileceği konusunda yardım istemistim. Projemiz tamamlandığı zaman isteyen arkadaslara link olarak vereceğim umarım işlerine yarar.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

ayrı ayrı nasıl led yakıyorsan o şekilde kullanıyorsun.sadece fonksiyonu kullanırken döndüreceğin açı değerini giriyorsun..

Bu arduino servo örneği

// Sweep
// by BARRAGAN <http://barraganstudio.com>
// This example code is in the public domain.

#include <Servo.h>

Servo myservo; // create servo object to control a servo
// a maximum of eight servo objects can be created

int pos = 0; // variable to store the servo position

void setup()
{
myservo.attach(9); // attaches the servo on pin 9 to the servo object
}

void loop()
{
for(pos = 0; pos < 180; pos += 1) // goes from 0 degrees to 180 degrees
{ // in steps of 1 degree
myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos'
delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position
}
for(pos = 180; pos>=1; pos-=1) // goes from 180 degrees to 0 degrees
{
myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos'
delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position
}
}

burada myservo pinine bağlı servo motoru pos derecesi kadar döndürür.

sen buraya myservo2,myservo3,myservo4 tanımlarsın.

myservo2.write(açıdeğeri);
myservo3.write(açıdeğeri);
myservo4.write(açıdeğeri);
myservo5.write(açıdeğeri);
myservo6.write(açıdeğeri);

açıdeğerini de herbir servo için belirlersin bu şekilde 6 tane servo sürebilirsin.Ben 2 tane sürdüm çalışıyor.6 tane sürmen için herhangi bir engel yok.Senin için pic servo kütüphanesinede bi ara bakmaya çalışırım..İyi çalışmalar...

Merhaba Arkadaşım Kullanacağın Devrenin şemasını gönderirsen yardımcı olurum,

Çok tesekkür ederim hazırlanmak üzere devremiz sadece yazılımsal bir kaç sorun var devre hazir oldugu zaman linki burada yayinliycam umarim sorunsuz bir sekilde yapariz

Merhaba Arkadaşım Kullanacağın Devrenin şemasını gönderirsen yardımcı olurum,

Bana bir adres verirseniz size devre semamizi verebilirim bir adres verir misiniz. FAcebook profilime facebook.com/muhammet.korkmaz.29 adresinden ulasabilirsiniz isterseniz. Yardim ederseniz gercekten cok iyi olur

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri