Robot kol kontrol yazılımı / servo motorlar / dc motorlar vs. vs. hakkında

bSercan

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Ben otomasyon sitemlerine ilgi duyan birisi olarak yola nereden başlamam gerektiği hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum.

Öncelikle ben bilgisayar programclılğında (masasüstü programları programlama, web programlama) iyi derece bilgisye sahibim fakat elektrnonik alanda otomasyon sistemlerine ilgi duyuorum ve bu alanda yani elektronik programlama alanında hiç bir bilgim yok.

Ve ben endüstriyel alanda yapılan otomasyonel makinaların yazımları yönünde kendimi bu alanda gelitirmek istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilemiyorum...

Örneğin; servo motorların kontrollerini, sensörler(çevrebirimleri)'in kontrollerini, zamanlanmış işlerin programlanmasını gibi otomasyon işlerinin yazılımlarını geliştirmek istiyorum.

Şimdi internetten indirdiğim dökümanlar ile basit sadece hobi amaçlı küçük bir Robot Kol yapmak istiyorum mekanik kısımlarında hiç bir sorun yaşamayacağım çünkü bir CNC atölyesi sahibi arkadaşım bu konuda bana destek olacak. Ama ben yazılım konusunda destek alabileceğim hiç bir kimse yok ve yazılımınıda kendim yapmak istiyorum bunun için nerden başlamalıyım ne öğrenmeliyim?

İnternette; Pic Basic, Pic Assemly, Pic C, Pascal vs. vs. gibi dillerden bahsediliyor. Ve aklım çok karmaşık. Nereden başlamalıyım?.. Bana neler lazım?

Yani oturup bir led ekrana yazı yazmak değil amacım, bir kutuyu bir bant(konvör) üzerinden alıp diğer bant(konvör)'e koyan otomasyonel bir sistemi çaılştırabilecek düzeye gelmek amacım inş. :) bu esnada bantın dönmesini saglamak kutu robotun nğne geldğinde sensörün kutuyu algılayıp bantı durdurmasını saglamak, robot kolun bu esnada çalışp bantın üzerinden kutuyu alıp başka bir tarafa taşımasını saglamak bütün bu esnada çalışan motorların kontrolünü saglayan yazılımı yazmak için bana ne gerekli?

Saygılar...

PLC Ne kadar açık bir yapı, belli firmaların ürettikleri ve kendi cihazları için oluşturduklar scripting diline baglı kalmıyormuyuz? Örneğin bu robot kollar PLC ilemi çalışmaktadır? veya CNC'ler PLC ilemi çalışmakta? Ben bir robot kol yaptım diyelim örnek araba fabrikalarındki boyama robotu adamlar önce robot kola manuel olarak kendi elleriyle boya yaptırıyorlar ve cihaz uzaydaki tüm kordinatları kaydediyor birdahaki sefere o hareketlerin aynısını tekrarlıyor bunu PLC ile yapabilmemiz mükünmü? Ben kendi yazılımımı istediğim arayüze sahip olarak PLC ile yazabilirmiyim? Benim için özgün olmak öncelikli sırada.. Forumda gördüğüm mühendis arkadaşarımız çok güzel şeyler yapıyorlar yaptıkları bir devre ile bilgisayardan aldıkları sinyallerle bu tür sistemleri kontrol ediyorlar vs. vs. bu şekilde gitmek daha iyi bir yapı sayılmazmı?

PLC Ne kadar açık bir yapı, belli firmaların ürettikleri ve kendi cihazları için oluşturduklar scripting diline baglı kalmıyormuyuz? Örneğin bu robot kollar PLC ilemi çalışmaktadır? veya CNC'ler PLC ilemi çalışmakta? Ben bir robot kol yaptım diyelim örnek araba fabrikalarındki boyama robotu adamlar önce robot kola manuel olarak kendi elleriyle boya yaptırıyorlar ve cihaz uzaydaki tüm kordinatları kaydediyor birdahaki sefere o hareketlerin aynısını tekrarlıyor bunu PLC ile yapabilmemiz mükünmü? Ben kendi yazılımımı istediğim arayüze sahip olarak PLC ile yazabilirmiyim? Benim için özgün olmak öncelikli sırada.. Forumda gördüğüm mühendis arkadaşarımız çok güzel şeyler yapıyorlar yaptıkları bir devre ile bilgisayardan aldıkları sinyallerle bu tür sistemleri kontrol ediyorlar vs. vs. bu şekilde gitmek daha iyi bir yapı sayılmazmı?

Bağımsız olmak istiyorsan, benimde bu aralar uğraştığım SoC diye tabir edilen embedded pc sistemlere yönelenebilirsin. Zaten yazılımcısın eğer linux da biliyorsan senin için iyi olur

SoC biraz araştırdım evet geleceği epey parlak teknoloji ürününe benziyor. Kısaca bir anakartı bir chip'in içine sıkıştırılmış hali sanırım. Fakat konuyla ilgili daha fazla kaynak bulamadım. Bu chipleri programlamaya nereden başlamalıyım. Evet programcıyım fakat dediğim gibi ben henüz sadece windows üzerinde programlama bilgisine sahibim yani herhangi bir bilgisayarda yüklü bir işletim sistemi (windows, linux) olmamış olsa benim programlama bilgim hiç bir işe yaramaz, ekrana basit bir yazı bile yazdıramam bilmem anlatabildim mi:) bilmiyorum. İşte bu yüzden nereden başlayacağımı bilmiyorum?

Yazılım işi öyle, belli frameworklere kütüphanelere vs bağımlısınız.
Ben c++ dili ile Qt ortamında yazılım geliştiriyorum.
Linux ve gömülü linux öğrenmek için piyasada tek tükçe kitap olan,
kitapyurdu: kitap - Gömülü Linux Sistemleri - Nazım Koç, ,
bu kaynaktan çalışmaya başladım.

SOC lar arasında şuan gündemde olan Beaglebone Black'i aldım.

ve de c ve c++ ile uuygulama geliştireceksen. Bu işler için şöyle kurslara
gitmende yarar olabilir, bende gitmeyi düşünüyorum.(Eğitimi verenler işin ehli)

Sistem Programlama ve İleri C Uygulamaları (I) | C ve Sistem Programcıları Derneği

Dostum Merhaba;

Öncelikle otomasyon bence geleceğin teknolojisi ve doğru yolda gittiğini düşünüyorum. Bence herşeyden önce I/O ların mantığını anla. Ve de harici pozisyonlama yap bi sürücüye. Daha sonra gömülü sistemlere geç. Zaten programlama biliyosun. Zorlanacağını sanmıyorum. Bol şans.

İyi forumlar..

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri