Robot Kol Tasarımı (Resimli Proje)

Eline Emeğine sağlık başarıların devamını dilerim

Çok teşekkür ederim sağol birader hepimizin başarısı daim olsun...

Bilgiler için çok tesekkür ediyorum kardeşim bizde çorumdayız elektronik haberleşme bölümü. Aynı robot kolu bizimde bitirme projemiz. Acaba c kodu konusunda yardım eder misiniz. Yada özelden telefon numaranızı gönderseniz haberleşsek. Çok tesekkür ederim. Bu arada sizi eşestirenlere bakmayın gercekten güzel bir sey ortaya cıkarmıssınız imkansızlığı bilmeyenler imkanı savunurlar.

Sent from my GSmart GS202+ using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Bilgiler için çok tesekkür ediyorum kardeşim bizde çorumdayız elektronik haberleşme bölümü. Aynı robot kolu bizimde bitirme projemiz. Acaba c kodu konusunda yardım eder misiniz. Yada özelden telefon numaranızı gönderseniz haberleşsek. Çok tesekkür ederim. Bu arada sizi eşestirenlere bakmayın gercekten güzel bir sey ortaya cıkarmıssınız imkansızlığı bilmeyenler imkanı savunurlar.

Sent from my GSmart GS202+ using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Kardeş Merhaba;

​Ne yaptınız proje konusunu?

Projemiz pwm li 6 adet servodan olusan rs232 kontrollü robot kolu yapiyoruz. C kodu konusunda biraz sıkıntımız var aşmaya calısıyoruz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Projemiz pwm li 6 adet servodan olusan rs232 kontrollü robot kolu yapiyoruz. C kodu konusunda biraz sıkıntımız var aşmaya calısıyoruz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Servo motorları sipariş vermeden önce kaldırdığı max. kg bakın. Biz maliyet açısından küçük servolar almıştık fakat robot kolunun mekanik aksamı servonun max kapasitesinden aştığı için arızaya geçti. Yani kısacası ya mekaniğe göre motor yada motora göre mekanik yapılmalı.

Kolay gelsin.

Ben bu tip projeleri araştırmaya yeni başladım. şimdiden bişey bilmediğimi söyleyim. çok aramama ragmen blamadığım bi konu var. açıklarsanız sevinirim.

Robotik kolun yer çekimine karşı iş yapılan bölümünde(aşağı yukarı hareket eden bölüm) robotun kolunu sabit tutan sistem nedir? mesela aşağı yukarı hareket etmeden sağa ve sola hareket ettiğini varsayarsak(ama robot aşağı ve yukarı hareket edebiliyor), yüksekliğinin sabit kalmasını sağlayan kısım nedir? servo motorun bi özelliği midir? bu sabit tutma sistemi ile ilgili bir resim varsa onu da istesem çok olur muyum. şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Servo motor sayesinde gerçekleşiyor.

ölçüleri var mı _?

Aşağı kısımda ölçüler verilmiştir.

e55A4D.jpg

10 cm olan kısımda 25Q''radüs verilmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu kolun çalışması ile alakalı bir video olmayacak sanırsam.

Sn: Yasinmak

Projeyi okula vermiştim. ELEKTRONİK MÜHENDİSİ bir hocamız programı yazıp göndereceğini söylemişti hala yazıp gönderecek okulu arıycam bugün yazılım yapılmış veya yapılmamış projeyi istiycem,projeyi geri aldıktan sonra PİC yazılım konusunda birazda olsa geliştirdim,yazılımı yapıp sizlerle paylaşmayı elbette bende çok istiyorum.

Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri