RG3 12CS röle ile reaktif cezaya girdim.Yeniyim,Yardım lütfen!

teşşekkür ettim gayet ii anladın sorumu.Hırs yaptım bu kompanzasyonu anlamaya:))

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şu an trafo panosundaki röle akım trafosu 125/5 arkadaşlar.sayaçtaki 1.6.0 menüsünde demand değeri 0.616kW.Sayaçtaki akım trafosu 200/5. (200/5)X0.616=24.64kW benim max gücüm mü?
I=P/1.73xU ise I=24.64X1000/1.73X380 = 37.48A Benim akım trafosu ise 125/5.

1) Bu hesaplamalarım doğrumu?
2) Doğru değilse doğrusu nedir?
3) Doğruysa buna göre akım trafosunu nasıl seçmeliyim?

Şu an trafo panosundaki röle akım trafosu 125/5 arkadaşlar.sayaçtaki 1.6.0 menüsünde demand değeri 0.616kW.Sayaçtaki akım trafosu 200/5. (200/5)X0.616=24.64kW benim max gücüm mü?
I=P/1.73xU ise I=24.64X1000/1.73X380 = 37.48A Benim akım trafosu ise 125/5.

1) Bu hesaplamalarım doğrumu?
2) Doğru değilse doğrusu nedir?
3) Doğruysa buna göre akım trafosunu nasıl seçmeliyim?

dogru hesap :) 125/5 sökülüp yerine 50-60/5 sınıfı 0.5 olsun röleye tanıtıp setup yaptır

hesaplaman doğru.problem ise verdiğin değerlerde,sayaç üzerinden aldığın akım değerlerine göre her faza eşit şekilde yüklerin dağıtılmamış(0,4-4,0,3-0,5,1-4) pensampermetre ile her fazın akımını ölç,akımları yine çok dengesiz ölçersen eğer yükleri fazlara eşit dağıt(monofaze yüklerini diğer fazlara eşit dağıtmaya çalış) çünkü problem burdan kaynaklanıyor ve monofaze kondansatör gurubun bağlı olduğu faza göre eksik yada fazla geliyor..birde bilgisayarlar var dedin ,bilgisayarlarda UPS ler varsa sisteme kapasitif basarlar onların beslemesinide her faza eşit olarak dağıt...........yani monefaze yüklerini elden geçir ,sistemde monefaze kond. olması ,dengesiz yük paylaşımında reaktif veya kapasitif etkisini düzgün olarak karşılayabileceği anlamına gelmez.(şayet doğru guruplama yapılmadıysa).akım tr ları ile ilgili söylediklerimizi şimdilik unut...............

Sn lazoli Akım trafoları problem değil çünkü rölenin minimum algılama akımı 50mA. Akım trafoları primer değerinin %10'una kadar sekonderine sağlıklı aktarım yapabilir.
200/5A akım trafosu 20A' kadar,
125/5A akım trafosu 12,5A'e kadar,
50/5A akım trafosuda 5A'e kadar.
Şimdi sekonder 50mA olursa yani rölenin minimum algılama değerinde, bu akım trafolarının primer akımlarını hesaplayalım;
200/5 akım trafosunda 2A
125/5A akım trafosunda 1,25A
50/5A akım trafosunda 0,5A
Bu primer akım değerleri akım trafosu primer değerlerinin bırakın 1/10'u değerinde olmayı 1/100'üdür ! bu mertebedeki değerlerin sağlıklı aktarımı zaten mümkün değildir.
Akım trafosu değeri sorunu büyük farklarda sıkıntı yaratır.
Buradaki problem dengesiz yüklenme,kademe güçleri ve + şahsi fikrim röle ayarları.
6 kademeyi monofaze yapman gerek bunun 3 tanesini 1kVAr diğer 3 tanesini 2,5kVAr trifaze 6 adet kademeninde 3'ünü 12,5kVAr 3'ünü 5kVAr yap. Röle ser değerlerini kondansatör devreye alma bırakma sürelerini kontrol et. Sorunun çözülecektir.

Valla çok güzel fikirler veriyorsunuz arkadaşlar.1 hafta sonra 1 vinç kalkacak.Eğer yine bi değişme olmazsa bu dediklerinizi bir bir uygulayacağım.Ve sonuçları sizlerle burada paylaşacam.Çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar 10kVAR trifaz kondansatörlerden birini monofaz olarak bağladım ve şu an kompanzasyon gayet ii gidiyor.Hepinize teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri