kompanzasyon problemi yardım

arkadaşlar bir dondurma firmasında elektrikçiyim.
kompanzasyonla alakalı şu zamanlar çok büyük sıkıntılar yaşamaktayım.
konuya gelirsek; işletmemde 1600 kva lık 2 adet trafom var ve 825 kvar lık 2 adet ayrı kompanzasyon panom var. yani her trafo besleme bölgesine 1 kompanzasyon panosu yapılmış.
işletme çalışırken hiç bir sorunum yoktu.
sezon bitip de makinalar durunca reaktif ve kapasitif güçleri dengeleyemiyorum.
komp. panomda (her pano için)
50 kvar lık sabit
1. kademe 25 kvar
2. kademe 50 kvar
3. kademe 75 kvar
4.kademe 75 kvar
5.kademe 75 kvar
6.kademe 75 kvar
7.kademe 75 kvar
8.kademe 75 kvar
9.kademe 75 kvar
10.kademe 75 kvar
11.kademe 75 kvar
12.kademe 75 kvar........ ve toplamda 12 kademe var. TR 1 kompansasyonda sıkıntı yok ancak
TR2 kompanzasyonda Reaktif güç kont. rölesi sürekli - (eksi) deger ğöstermekte.
TR 2 trafosunun tüm beslemelerini (giriş-çıkıs) kapatsam eksi değer okumuyorum ancak beslemeler açıldığı zaman yine eksi deger görünmekte.
kontaktör ve kondansatör kontrollerini yaptım.
trafomun beslediği tüm alanları çok iyi biliyorum herhangi bir cihaz da çalışmıyor. ben hiç bir anlam veremedim.
RG3-12CS Reaktif Güç Kontrol Rölesi kullanıyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yaşadığın olumsuzluklar;
1- Sabit kondansatör değerin nominal yüke göreydi anlattığına göre yükün çok az yani trafo nerdeyse boşta çalışıyor bu durumda sabit kondansatör gücünü düşürmen lazım fazla gelir.
2- akım trafosu değerin muhtemelen 2000/5A değerinde. Akım trafoları %10 değeri ve altında standart sapma hata değerleri artar yani röleye sağlıklı akım bilgisi iletemez. Bu değer 2000/5A akım trafosunda 200A gibi yüksek bir değerdir. Bu sorunun çözmenin iki yolu var ya akım trafonu küçülteceksin yada tüm yükü bir şalterden verip küçük değerdeki akım trafosunu buraya takacaksın.
3- Son olarak yapman gereken kondansatör kademe güçlerini düşürmek ve tek fazlı kondansatörler bağlamak. Mevcut kademe güçleri çok yüksek kalır. Röle ayarlarını değiştirmeyide unutmaman gerek.

İşin biraz zor açıkcası. O.G.'den akım bilgisi alan kompanzasyon sistemin olsaydı sadece bir kaç kademeyi küçülterek sorunu hemen halletmiş olurdun, sabit kondansatör derdinde olmazdı.

Yaşadığın olumsuzluklar;
1- Sabit kondansatör değerin nominal yüke göreydi anlattığına göre yükün çok az yani trafo nerdeyse boşta çalışıyor bu durumda sabit kondansatör gücünü düşürmen lazım fazla gelir.
2- Akım trafosu değerin muhtemelen 2000/5A değerinde. Akım trafoları %10 değeri ve altında standart sapma hata değerleri artar yani röleye sağlıklı akım bilgisi iletemez. Bu değer 2000/5A akım trafosunda 200A gibi yüksek bir değerdir. Bu sorunun çözmenin iki yolu var ya akım trafonu küçülteceksin yada tüm yükü bir şalterden verip küçük değerdeki akım trafosunu buraya takacaksın.
3- Son olarak yapman gereken kondansatör kademe güçlerini düşürmek ve tek fazlı kondansatörler bağlamak. Mevcut kademe güçleri çok yüksek kalır. Röle ayarlarını değiştirmeyide unutmaman gerek.

İşin biraz zor açıkcası. O.G.'den akım bilgisi alan kompanzasyon sistemin olsaydı sadece bir kaç kademeyi küçülterek sorunu hemen halletmiş olurdun, sabit kondansatör derdinde olmazdı.

Hocam vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.şöyle bir sıkıntı var ki bu daha karışık. Trafonun enerji analizöründe ayri ayri çekilen yükleri göstermekte okuduğum değerde hic kapasitif yük çekmediği görünüyor. Soğutma sistemini belirli aralıklar la calistiriyoruz yani 5 saat duruyor 3 saat çalışıyor gücü de 250-300 kw civarı. Sayaç ve analizör kontrolleri srasinda fark ettiğim sürekli indüktif değerinin arttigi bunu dengelemek ve hizli yükselmesini önlemek için 225 kvar lik kondansatör devreye aliyorum manuel olarak. Ve sisteminde kapasitif yük ile alakali bir durum söz konusu değil indüktif yükü dusuremiyorum.

sayaç da okudugum ilk deger son deger
t: 1446,100 t:1446,666
ri: 124,779 ri: 124,994
rc: 13,058 rc : 13,061

burada ki sorunum da tam olarak bu işte. indüktif yükselirken kondansaör devreye girmiyor.

Misal analizorde okuduğum
önce çekilen yük miktarı 250 kw civarı
önce çekilen indüktif yük 125 kvarl kondansatör devreye aldıktan sonra 25 kvarl civar
öndce çekilen kapasitif yük 0 kvarc kondansatör devreye aldıktan sonra 0 kvarc

yukarıda bahsettiğim gibi devreye kondansatör aldığım zaman çekilen indüktif yük 25 kvarl düşüyor.
kondansatör devreye alma işlemini reaktif güç kontrol rölesi yapması gerekirken ekranda eksi değer yani kapasitif yük gördüğü için de devreye almıyor.

sistem indüktif iken röle üzerinde eksi görmek rölede bir bağlantı hatası olduğu anlamına gelir.yaz kış durumunda küçük kondansatör bağlamak istiyorsanız sekonder tarafından algılama hassasiyeti daha iyi olan bir röle seçmeniz gerekir.

teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için.
sorun çözülmüştür artık.
sorunun nedeni RGK rölesinin soket temassızlığın dan yanlış ölçüm yapmasından kaynaklanmakta olduğu tespit edilmiştir. umarım başkaları da bu bilgilerden faydalanır.

Düşük yüklenmede verdiğin kademelerle kompanzasyonu sağlaman mümkün görünmüyor. Soket temassızlığı bana alakasız geldi. Sayaç endekslerini iyi takip et !

Düşük yüklenmede verdiğin kademelerle kompanzasyonu sağlaman mümkün görünmüyor. Soket temassızlığı bana alakasız geldi. Sayaç endekslerini iyi takip et !
sayın hocam bana da mantıksız geldi ama uyguladığım yöntemin başka bir açıklaması varsa lütfen anlatın.
TR1 kompanzasyon panomun üzerinde söktüğüm RGK rölesini TR2 kompanzasyon panosu ile değiştirdim normal çalıştı. sonra çıkardığım TR2 RGK rölesini TR1 kompanzasyon panosuna taktım normal çalıştı. ve sayaç reaktif ve kapasitif ğüçlerim dengelenmeye başladı.

saygılarımla.

En çok 24 saatte bir sayaç endeksi al kaydet oranlarını karşısına yaz takip et. Yükün 200A civarı ve altı ise mevcut sisteminle kompanzasyonu sağlaman zor.

En çok 24 saatte bir sayaç endeksi al kaydet oranlarını karşısına yaz takip et. Yükün 200A civarı ve altı ise mevcut sisteminle kompanzasyonu sağlaman zor.
sayın hocam daha önce de bahsettiğim gibi 24 saat için söylüyorum;
24 saat de 12 saat çalışan ve 300 - 400 kw gibi yük çalışmakta.
geri kalan zaman diliminde yaklaşık 60 kw gibi yük çalışmakta.

arzayı ilk tespit sonrasında rahatladık ama atladığımız bir nokta vardı ki hayallerimiz yıkıldı..... yine reaktif yüküm yükseldi.
yapmış olduğum kontroller sonucu cos - cos2 değer aralığının 0,900-1,000 olduğunu fark ettim.
ben bu toleransı biraz daha düşürerek cos - cos2 0,960 - 1,000 şeklinde ayarladım ve sabit kondansatörü mü devre dışı bıraktım.

ALLAH'a şükürler olsun ki reaktif yük kullanımı kararlı bir şekilde düşüyor kapasitif yerinde sayıyor.

saygılarımla
Seydi KULAÇ
ELEKTRİK TEKNİKERİ

slm arkadaşlar benim şöyle bir sıkıntım var bizim şantiyede kompanzasyon panomuz mevcut şantiyeyi kapattık kış nedeniyle, çıkış şalterleri kapalı kullanım yok 2 ay oldu fakat sayaç aktif enerji yazıyor 4 gün endeks takibi yaptık devamlı endeks artıyor ana giriş sigortasını kapattıksayaç sabit kaldı şunuda unutmayın çıkıçlarda kullanım hiç yok

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri