reaktıf kapasitif ceza

sayın genç arkadaş balast ile yapılan kapastif kompanzasyonunu daha önce hiç duymamıştım.
ama paylaşımınızdan bunun parlak bir fikir olabileceğini fark ettim sizden ricam bu konuyu biraz açarmısınız.
mesela; ne kadar kapastif yüke nekadar ve kaç wat balans gurubu bağlanır?
bunlar monofaze olarakmı yoksa 2şer 2 şer gurup yapıp trifazemi bağlanmalı?
konuya biraz daha açıklık getiri iseniz çok memnunolurum
sağlıcakla kalın
<<<<saygılarımla>>>>

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Teknoseko arkadaşım.Balastlar da,şönt reaktör gibi kullanılabilr.Güç seçimi olarak,250 w lık bir balastı,250 var
gibi kullanabilirsiniz.Tek balastı,faz-nötr arasına bağladığınızda,aşırı ısınma meydana gelecektir.Bu nedenle,iki
balastı seri bağlayarak ( endüktansların seri bağlı formülüne göre ) şönt reaktör elde edilebilir.Buradan görebi-
leceğimiz gibi,bu uygulama,çok küçük dengesiz sistemler için geçici bir çözüm olarak uygulanabilir.Benim görü-
şüm,nizami bir uygulama yapılarak,hesaba uygun olarak imal edilmiş reaktör kullanmaktır.Balastla uygulama
yapmayı düşünür iseniz,kesinlikle tek balast kullanmayın ( demir nüvenin aşırı ısınması nedeniyle ).

bilgilendirme için teşekkürler sayın fahri yetiş ve sayın genç arkadaş .

Sayın FAHRİ YETİŞ MESLEKTAŞIM
Daha önceki yazımda belirttiğim gibi sizin önceki yanıtlarınızı okuyorum,şu anda.Yine dikkatimi çekti.Balast bağ
lama konusu.1 KVAR a kadar olan tek fazlı KAPASİTİF YÜKLERİN KOMPANZASYONUNDA deneme yoluyle
Q=1,2 X P bağlantısını tesbit ettim.( Sizinde bahsettiğiniz gibi 2 adet balast (faz -nötr arasına )bağlanacak.P=..balast gücü Örneğin; 2 adet 250 w balast seri bağlanmışsa Q=1,2 X250 = 300 VAR elde ediliyor.
Bilgi paylaşımı için yazdım
SAYGILARIMLA

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri