reaktıf kapasitif ceza

taner_26

Üye
arkadaşlar aydınlatma agırlıklı bı magazada kapasıtıfe gırıyorum sıstemım yenı olmasına ragmen elektronık balastlı metalhalıde armaturlerden dolayı sısteme kapasitif veriyorum pratik fikirlerınızden faydalanabilırmiyim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkdaşım tespitin doğru sorunun kaynağı elektronik balanslı aydınlatma armatürlerin.
yapman gereken en basit çözüm şönt reaktörü kullanmaktır.

kapasitif kompanzasyon yapmanız uygundur, farklı güçlerdeki end. güçleri sisteme dahil etmek gerekli

Her faza düşen kapasitif yükü tespit edip şönt reaktör devreye dahil etmelisin kardeş

arkadaslar birde sunu tavsiye ettiler
florasan lamba balastlarını direnç ile serı baglayarak lamba sigortalarının çıkısından fazı alıp balasta balasttan dırence dırencıde nötre baglayarak pratik ve hesaplı olarak indüktif reaktif çekmemi önerddiler tabi analizatörüm olmadıgı için deneme yanılma yoluyla kapasitifi dengeleyebilrmişim ne dersiniz bana mantıklı ve ucuz geldi.teşekkürler

Merhaba Taner Bey...
Baglayacaginiz direnc, rezistif ozelliginden dolayi,cekilen aktif gucu artirip, aktif/kapasitif oranini dusurmeye yoneliktir...Aktif gucun artmasi,gereksiz yere daha fazla fatura odemeniz anlamina gelir..
Su an enerji analizorune ihtiyaciniz yok...Su an kapasitif bolgede oldugunuzu ya sayactan ya da roleden anlamissinizdir...Bu verileri kullanarak ( forumumuzda yeterince bilgi mevcut ) aktif,enduktif ve kapasitif yuk miktarlarinizi,kapasitifin hangi oranda sinir disina ciktigini hesaplayabilirsiniz...Bu siniri nominale cekmek icin gereken reaktor ( bir nevi bobin ) kac milihenry'lik bobine ihtiyaciniz oldugu ortaya cikar...Saygilar

aslında kaç mhlık bobın kullanacagtımı bulurumda benım sorunum su yaklasık 20 adet sıgortadan lamba yanıyor ve bunların ne zaman hangılerı acık olacagı bellı degıl sabıt bı guc olsa yapacamda bılmem anlatabıldımmı cevabınızı beklıyorum sn hiçbirşey

Taner Bey biz sanirim uzun vadeli ve kalici saglam bir kompanzasyondan ziyade, zahmetsiz ve pratik olarak ne yapilabilir durumu uzerinde yogunlasiyoruz...
Yuklerinizin ne zaman devreye girip ciktigi belli olmadigi icin,her bir anahtar sortisine ayri bir lokal mudahale gerekir ki bu da yeterince zahmetli bir durum zaten...
Size onerilen degerleri hesaplanmamis direnc elemanlarini tek tek takmaktansa, zaten ana baraya bir kac resistif yuk (isitici, utu vs ) takmak hem ayni anlama gelir hem daha pratik...ama dedigim gibi tek amac faturada kapasitif ceza gormemekse durum degisir...
Ote yandan soyle pratik bir yontem geldi aklima...Eger bu durumu birkac gundur yasiyorsaniz,ve sozkonusu yer,surekli ayni yuku ceken bir market olduguna gore, birkac gunluk tuketiminizden dogan hesaplamalarla kac mH lik bobine ihtiyac duydugunuzu hesaplayip, ana baraya baglarsaniz , gunu kurtarabilirsiniz...Bobinin kontrolu bende olsun diyorsaniz sigorta ve kpntaktor uzerinden baglarsiniz...aklima gelenler bunlar...saygilar

Sayın taner_26,
Kesin ve kalıcı çözüm için şunları yapabilirsiniz:
Tense RGT-12 röleyle kapasitif kompanzasyon yapmalısınız. Şöyle:
Aynen normal kompanzasyon gibi akım trafolarından röle bağlantısını yapın. Sigorta kontaktör gruplarını bağlayın. Kondanasatör yerine balastları baylayın. Röleye balastları tanıtınca gerisini kendi halledecektir. Farklı fazlarda lambalar yanınca röle o fazlara bağlı olan balastların kontaktörlerini devreye alır. Balastları da küçüklü büyüklü olacak şekilde bağlarsanız (her fazınki eşit olacak şekilde) eğer kademeli bir kapasitif kompanzasyon sağlayabilirsiniz.
Balastların çektiği akımlar 3A'in altında ise röle kademe çıkışlarına direk bağlasanız da olur. Röle çıkış kontak akımları 3A'e kadar dayanabilir ama kontak ömürleri azalır.
gunerdr'in bahsettiği de buydu.

genç arkadaş teşekkurler işte benim sorunum boyle bır rölenin oldugunu bılmıyordum sagol

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri