Endüktif aktiften yüksek?

beyge

Üye
Çalıştığım tesiste şu an üretim olmadığından kapasitif ve endüktiften bir süredir cezaya giriyoruz. Kapasitifi anlıyorum, tam yüke ayarlanmış tesisi sadece aydınlatma ve elektrikli ısınma için kullanıyoruz ama endüktiften nasıl bu kadar yüksek ceza geliyor, bir türlü anlayamıyorum. Örneğin aşağıda 3 günlük endekste aktif ve endüktif değerler var, kapasitif bu günlerde sıfır. Endüktifin aktiften yüksek olmasının sebebi nedir?
Aktif 500,85​
Endüktif 4.955,58​
Aktif 327,92​
Endüktif 2.047,82​
Aktif 233,42​
Endüktif 1.147,23​

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çalıştığım tesiste şu an üretim olmadığından kapasitif ve endüktiften bir süredir cezaya giriyoruz. Kapasitifi anlıyorum, tam yüke ayarlanmış tesisi sadece aydınlatma ve elektrikli ısınma için kullanıyoruz ama endüktiften nasıl bu kadar yüksek ceza geliyor, bir türlü anlayamıyorum. Örneğin aşağıda 3 günlük endekste aktif ve endüktif değerler var, kapasitif bu günlerde sıfır. Endüktifin aktiften yüksek olmasının sebebi nedir?
Aktif 500,85​
Endüktif 4.955,58​
Aktif 327,92​
Endüktif 2.047,82​
Aktif 233,42​
Endüktif 1.147,23​

Trafo kayıpları yapar aydınlatma da endüktif yada kapasitif karakterli yük var ise oda yapar.

Trafo çıkışında 25 kVar bir kondansatörümüz var şu an harici olan kompanzasyon sistemini kullanmıyoruz tam kapasiteye göre ayarlanmış ve açtığımız anda 1. kademede bile kapasitifi %100 yapıyor tesisin boşta olması durumu için başka bir sabit kondansatör mü bağlamalıyız?

24 saatin, 1 veya 2 saatlik periyotlarla sayaç kayıtlarını almanızda yarar var. böylelikle günün hangi bölümlerinde kapasitif, hangi bölümlerinde endüktif cezaya geçtiğinizi yakalayabilirsiniz. bu verilere dayanarak kondansatorleri manuel devreye verip çıkartabilirsiniz. yüzde yüz işe yarar diyemem ama denemenizde yarar var.

Bu yaşadığınız ilk değil, çok yaşanmış başa gelmiş bir konudur. Forumda da çok paylaşım bulunuyor. Özetle ya kocaman ustanın dediği gibi daha ince bir analiz yapıp zaman saati ile kondansatör devreye alıp çıkararak aspirin tedavileri ile ugrasilabilecegi gibi, kesin çözüm akım trafolarinin OG de olmasıdır.

Cevaplarınız için teşekkür ederim sormak istediğim bir konu daha var buradan devam etmek istedim çünkü reaktif konusuyla ilgili. Bu bahsettiğim endüktif oranı bu ayın ilk 2 haftasında %100 seviyesinde seyretti ve sonra sıfırlandı yani endüktif yükümüz yok ayın 15inden beri tabii ki o sırada yük olarak ne vardı endüktifte onu da bilemiyorum, o tarihten itibaren kontrol etmeye başladım sistemi. Şu anda sistem kapasitif basıyor olarak görünüyor oysa kompanzasyon devrede değil açık bile değil kompanzasyon üniteleri, sadece 1 adet 25 kvar kondansatör bağlı hat ta
Kapasitif yükselince motor çalıştırayım dedim bana mısın demedi maalesef. bu ay endüktiften cezaya gireceğiz umut ediyorum ay sonuna dek kapasitiften de cezaya girmeyiz diye ancak nasıl önleyeceğim ya da daha önemlisi neyden kaynaklanıyor bilemiyorum. Çok yeniyim tamamen deneyimsiz oradan buradan okuduklarımla verileri anlamlandırmaya çalışıyorum, deneyimli olduğunuz için bilgi verebilirsiniz diye ümit ediyorum.
Bu durumu nasıl kontrol edeceğim? Bu aydan itibaren sorumluluk benim üzerimde olacak, yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

tesis yükte değil sanırım kompanzasyon yük durumuna göre tasarlanmıştır o yüzden en küçük kademe bile kapasitifi patlatıyordur daha küçük kondansatör veya kondansatörler ayarlayabilirsiniz attığınız endeks çarpanlı durum mu çarpansız durum mu, kaç trafo var birden fazla sabit varsa sabitlerin birini yada bi kaçını kapayarak deneyebilirsiniz, reaktif güç kontrol rölesinden belli kademeleri iptal edebilirsiniz, boşta motor devreye ayabilirsiniz endüktif basmak isterseniz vs fanteziye açık bi durum, ancak en doğrusu OG den ölçüm

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri