Rüzgar gücüyle elektrik uretmek

alioral80

Üye
Arkadaşlar rüzgar gücünden elektrik uretmek icin bilgi ve onerileri olan arkadaşlar varsa yazabilirlermi?
acaba ruzgar gucunden 100kw lik bir enerji uretmek icin maliyet ne olur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
watt başı 5 ero yaklaşı
tabi elede etiğğn enerji nerde nasıl kullanacağına görede bu değer azalabilir veya artabilir

peki kendi imkanlarımızla (Türkiye şartlarında) birşeyler yapmaya çalışsak bu rakam yükselirmi yüşermi?
hiç analizini yapan ya da bir fikri olan varmı arkadaşlar?

maliyet olarak cok yuksek olacagini zandetmiyorum olsa bile kendini en kisa sürede amorti eder diye düşünüyorum tabi bu benim kendi görüşüm.
ruzgardan elektrik uretmek icin hangi malzemeler kullanilmasi gerekiyor.maliyetleri nerelerdedir?araştirma icin buralardan yola cikacak olursak hemen bogulurmuyuz yaa.bilgisi olan arkadaşlar bu konuda aydinlatmasini rica ediyorum.

iyi günler.Pek doyurucu olmamakla birlikte accık bilgim var.Az da olsa paylaşayım dedim.öncelikle bu türbinler hiç te uzun değil.Örneğin 10 kw lık bir tribün 20 bin euronun üzerinde.Bir ev için kurulabilecek, 1 kw lık tribün ise kendini 3-4 yılda amaorti edebiliyor.Tabii türk çin ortaklığı ile kurulan bir firmadan alırsanız.(awt Turkey firması)
son zamanlarda siemens philips gibi firmalar da bu işlerle uğraşıyor.

Bu konu o kadar onemli ki sabaha kadar konusabilirim...Kw/h saat maliyeti 5-7 cent arasinda degisir...Bu ruzgardan enerji uretmek,tartisilmasi gereken degil,artik ivedilikle hayata gecirilmesi gereken bir konu...Konu cok derin ama en onemli puf noktlarini ozetlemeye calisayim...
.Tesisin ilk yatirim maliyeti yuksektir...Tesis omru 25 yila kadar cikiyor ve bu surenin yarisindan daha az bir surede kendini amorti edebiliyor....
.Danimarka toplam enerjisinin %60 ini direkt ruzgar turbinlerinden elde ediyor...
.Turkiye cografi sart olarak,ruzgar elverisliligi acisindan avrupanin cogu ulkesinden daha elverisli...
.Tesisin kurulacagi yere,iki yil oncesinden cihaz yerlestirilip ruzgar olcum analizlerinin toplanmasi gerekiyor..
.Ruzgar turbinlerine AC motor monte edilemiyor.Ruzgar hizi degisken oldugu icin,enerjinin DC olarak depolanmasi,sonra da inverter ile AC ye cevrilmesi gerekiyor.Sistemin ilk yatirim maliyetinin yuksek olus asil sebebi de bu zaten...
.Avrupanin cogu ulkesi,vatandasini ozendirmek icin,mesken catilarinda kurulacak turbinler icin kredi veriyor,sebe ile enversor baglanti imkani sagliyor ve enerji fazlasini,yaklasik 10 kat pahaliya mesken sahibinden geri satin aliyor.Hatta bazi avrupa ulkeleri,binanin catisini,ruzgar turbini montajina elverisli yapmanizi zorunlu kiliyor,yoksa imar ruhsati vermiyor...
.En mantikli sistem Gunes-Ruzgar hibrid tesis kurmak...Gunduz gunes var,fotovoltaik pillerle depolama yaparsiniz,aksam da gunes olmadiginda ruzgardan depolama yaparsiniz...Turkiyede ozellikle dag evlerinde ve turkcellin ucra noktalardaki vericilerinde bu sistem kullaniliyor..
.Canakkale Hatay gibi cok elverisli illerimizde bu tesisler hizla kuruluyor...Buyuk sirketlerin hemen hepsi devletten lisansini almis durumda ama maalesef halen bir suru proje devletten izin bekliyor..
.Koyun ismini hatirlamiyorum,bir vatandasimiz koye elektrik baglanmasi icin her turlu yasal girisimlerde bulunmus,basarisiz olunca bobinajci arkadasiyla ruzgar turbini kurmus,sonra da kacak elektrik uretiyor diye goz altina alinmis:) hayirlisi...

arkadaşalar ben size birkonuda yardımcı olayım.birgünde ortalama evde tüm cihazlar dahil bazı elektronikler 12saat bazıları 24 saat yani ortalama 6-7kwlık elektrik üretimi toplam aylık 180-190 kwlık tüketim yapıyoruz. şimdi 4kwlık bir sistem kurun iyi rüzgarınız varsa 1 saatte 4kwlık enerji tabi rüzgar devamlı olursa örneğin 10 saatlık bir rüzgarınız olduğunu farz edelimi 10 saatte 40 kwlık elektrik depolamış olursunuz tabiki yapacağınız sistem 15bine çıkyor bunu söyleyim gereken malzemeleri belirteyim belki bir fikir vermiş olurum.

1.4-5kwlık AC alternatör
2.enaz 5kwlık ups online cihazı
3.bu sistem için enaz 1000amperlik akü gurubu tabi kuru ve jel olmalı
4.eğer aküler 24voltluksa şarj regilatörü 24-48 volt gibi olmalı amperi yüksek olan tercih edilir.örnek 48volt 80 amper gibi yada 24volt 60 ah gibi
5.yapacağınız kanat böyle birsisteme 3.20 cm kanat boyu 3 adet 120 derece açıda ve kanatlar fiber yada ağaç tercih edilirse sedir ağaçı olursa iiy olur ama tercihin fiberden olması uzun süre kullanılması için
6.kule enaz 12metre ençok 18metre olmalı ve kademeli olması güçlü rüzgarlarda daha mukavetli olur tabi bir yöntem dört taraftan 6-10mm çelik halatlarla gerdirebilir. benim tavsiyem hidrolik sisteme kuleyi kaldırıpta montaj yapılması daha iyi olur
7.kullanacağınız kablo antikron olursa daha sağlıklı olur 3x2.5 gibi

Rüzgar türbinlerin de AC enerji nakletmiyorsanız, kesinlikle antingron kablo kullanılmaz.çok büyük kayıplar sözkonusu olur.kalın kesitli ttr kablo kullanmak uygun olur.
birde piyasada 24v 48 v akü varmı?

Arkadaslar ben 3 KW dikey türbin aldım
süper valla sizede öneririm. Hemde turk malı
Elitewind

sayın caw caw arkadaşım
aldığın 3 kw lık santral in fiyatı ne kadardır?

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri