Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretmek

Arkadaşlar makine mühendisi olduğum için elektrikte maalesef uzman değilim fakat aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istedim.Aşağıda gösterdiğim resimdeki tavan tipi pervaneye normal bir kayış sistemiyle bir bisiklet dinamosu bağlayıp hali hazırda küçük ampüller yakarak dc akımla zevk amaçlı küçük miktarda elektrik üretmekteyim.fakat elektirkçi arkadaşlara danışmak istediğim bir konu var.ben bu sistemi yaparken hali hazırda pervanenin içinde bulunan mıknatıs ve sargıları ağırlık yapmaması için söktüm.sormak istediğim eğer bu motoru hiç ellemeden mevcut rotor ve statorüyle ac akım üretmek için kullanabilirmiyim.bildiğim kadarıyla mevcut motor ac bir motor.buradan ürettiğim ac akımı bir rectefierle dc akıma dönüştürüp oradan bir aküyü şarj etmeği düşünüyorum.bu tavan pervanesi motoru hakkında bilgi sahibi arkadaşlar varsa ve beni bilgilendirirse çok sevinicem.

saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
degelir katilimcilar

pmg da gelinen son nokta,, mutlaka bakmanizi oneririm..
Introducing the Honeywell Wind Turbine from WindTronics

degerli katilimcilar

size 2009 yilinin tasarim odullu kucuk capli ruzgar santralinin linkini vermistim.. ancak sizlerden pek ilgi gormemise benziyor..
baktiginiz vakit sizinde kafasinda bir ampul mutlaka yanacaktir..sabit statoru cemberi etrafina,, miknatislari ise buyuk capli bir tekerlege yerlestirmis.. en buyuk sorun olan kucuk yapidan buyuk enerji almanin onundeki engel olan hiz sorununu dahiyane bir sekilde cozmus.. kucuk ruzgar hizlarinda donebilen ve cut-off limiti de bir hayli yuksek.. ayrica az ses yapan bir hava dinamigine sahip..
bu prototip ticari olarak piyasaya suruldu,, sizler de eforunuzu bu tarz basarili modeller uzerine yogunlastirsaniz.. elektrik ve fizik kurallarindan bihaber sekilde zaman, emek ve paranizi bos seylere heba etmeseniz iyi olacak,, okumayi ogrenmek icin alfabeyi bilmek gerekir.. lutfen once isin alfabesi olan olmazsa olmaz kurallar yani formullerin emrettigi seyler uzerine oncelikle yogunlasin..
sistematik ve metodik olarak ise konsantre olmazsaniz cabalariniz bosa gider..
1000 tl harcayip size geri donusu 30 yil yada hic olmayacak bir sistem uzerinde
kafa patlatmayin.. buldugunuz ingilizce sitelerden korkmayin.. google/translate programi otomatik olarak size turkceye cevirir.. isteyene o kadar faydali bilgi var ki ,, enerjiniz bol olsun

arkadaşlar araba rolantide8-9 bin devirle doner siz araba dinamosundan verim olmak için bu devri yakalamanız lazım oda kayış ve zincirle zor

elinize sağlık türbin elektrik ürettimi

çok güzel bir çalışma olmuş. kolay gelsin takip etmekteyim,

muhittin arkadaş seni yanlış yönlendirmişler.formula1 araçları bile maksimum 12000 devirde çalışır.bir aracın rölantide çalışma devri ortalama 1500 devirdir.ayrıca kasnaklar yardımı ile devir hızı ile oynamak mümkündür.burda önemli olan yeterli rüzgar gücünü alabilmekte.eğer invertör yardımı ile aküden ac akım alacaksan devrin düşse bile araba dinamosu akülerini düşük voltajdada olsa şarz etmeye devam edecektir.6 ad 12v 70amp akü ile yüksek akım çeken cihazları kullanmazsan dinamon hiç şarz yapmasa bile 10 saat çok rahat idare edersin.(bu arada biraz rüzgar çıkar herhalde)ama ben direk ac akım almak istiyorum dersen o daha masrafsız bir iş ama burdada rüzgar gücünün devamlılığı gerekli oluyor gerekli devirleri alde etmek çok kolay.

arkadaşlar adana da alabalık işi yapıyorum 100 --300 kw elektirk üretmem için rüzgar gcüyle bana yardımcı olacak brileri var mı 1700 rakımlı 1 tepede düşünüyorum tesisimin yanında

col iii bir alan bence
üstünde durulması gerekiyor

degerli katilimcilar

size 2009 yilinin tasarim odullu kucuk capli ruzgar santralinin linkini vermistim.. ancak sizlerden pek ilgi gormemise benziyor..
baktiginiz vakit sizinde kafasinda bir ampul mutlaka yanacaktir..sabit statoru cemberi etrafina,, miknatislari ise buyuk capli bir tekerlege yerlestirmis.. en buyuk sorun olan kucuk yapidan buyuk enerji almanin onundeki engel olan hiz sorununu dahiyane bir sekilde cozmus.. kucuk ruzgar hizlarinda donebilen ve cut-off limiti de bir hayli yuksek.. ayrica az ses yapan bir hava dinamigine sahip..
bu prototip ticari olarak piyasaya suruldu,, sizler de eforunuzu bu tarz basarili modeller uzerine yogunlastirsaniz.. elektrik ve fizik kurallarindan bihaber sekilde zaman, emek ve paranizi bos seylere heba etmeseniz iyi olacak,, okumayi ogrenmek icin alfabeyi bilmek gerekir.. lutfen once isin alfabesi olan olmazsa olmaz kurallar yani formullerin emrettigi seyler uzerine oncelikle yogunlasin..
sistematik ve metodik olarak ise konsantre olmazsaniz cabalariniz bosa gider..
1000 tl harcayip size geri donusu 30 yil yada hic olmayacak bir sistem uzerinde
kafa patlatmayin.. buldugunuz ingilizce sitelerden korkmayin.. google/translate programi otomatik olarak size turkceye cevirir.. isteyene o kadar faydali bilgi var ki ,, enerjiniz bol olsun

arkadaşlar adana da alabalık işi yapıyorum 100 --300 kw elektirk üretmem için rüzgar gcüyle bana yardımcı olacak brileri var mı 1700 rakımlı 1 tepede düşünüyorum tesisimin yanında

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rüzgar enerji üretimi için okulda kullanabileceğimiz deney seti yapmak istiyoruz. Bu konuda yapılmış yada satılan bir yer biliyor musunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri