Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretmek

deneyimlerinizi paylamaya devam ederseniz mutlu oluruz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mrb arkadaşlar ben bi konu hakkında yüce bilginize danışmak istiyoorum.Benim 12 v 100 A akım üreeten bi sabit mıknatıslı alternatörüm var bbu alternatöre küçük bi motor baglayıp sabit olarak 12v 100 A üretebilir miyim, eğer üretirsem bu voltajı ısınmada nasıl kullanabilirim 12 voltu 220 volta cevirip mi kullansam yada 12 v u aküde depolayıp deirek ısınmada mı kullansam yardımcı olursanız sevinirim

mrb arkadaşlar ben bi konu hakkında yüce bilginize danışmak istiyoorum.Benim 12 v 100 A akım üreeten bi sabit mıknatıslı alternatörüm var bbu alternatöre küçük bi motor baglayıp sabit olarak 12v 100 A üretebilir miyim, eğer üretirsem bu voltajı ısınmada nasıl kullanabilirim 12 voltu 220 volta cevirip mi kullansam yada 12 v u aküde depolayıp deirek ısınmada mı kullansam yardımcı olursanız sevinirim
12 v. 100 a. alabilmek için daha fazla enerji harcamak gerekir.
Başka bir konu da 12 v.luk alternatörden 100 a. alabilmek pek mümkün değil. Alternatörün bobini kaç mm. telden sarılmış. 1 mm2 tel başına en fazla 4 a. alabilirsin. Şayet çin malı bir alternatör aldıysan ve 100 a. deniliyorsa pek inanma.

Aldığım alternatör el yapımı çin malı diil. tel kesiti 1.3 olabilir tam emin diilim ama 12 volt 100 A fazla üretenleri de var. 350 devir dakikada 12 v, 750 devirde 24 volt veriyor. ben ısınmada kullanmak istiyorum akü ve invertere yanaşmak istemiyorum sadece fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar

arkadaşlar çok önemli bir konuda yardımınıza ihtiyacım var benim elimde güçlü neodyum mıknatıslar var.madeni 1 tl çapında 50 mm kalınlığında çok güçlü neodyum mıknatıslar var.ben bunlardan flanş dinamo yapmak istiyorum ama bobin tel çapı ve sipir(tur)sayısını bilmiyorum amaç ürettiğim 12 v ile aküyü şarj etmek ve inverter yardımı ile 220 v u az yerde de olsa kullanmak.sadece kaç volt ve kaç ampere ihtiyacım var ve bunun için bobini kaç sipir sarmam gerekir.şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende bir rüzgar tirbünü yapmak istiyorum.rüzgar sorumun hiç yok.pervaneyi yapabilirim.motoruda yapabilirim.ama bunlarda sonra bana ne lazım sırası ile bana söyleyebilirmisiniz.çok teşekkür ederim.

Çok teşekkürler sayın ikayserili.
Buradaki türbinler mw. cinsinden olduğu için bizi çok çok aşan konular. Ama rüzgarla ilgili bazı konuların bayağı faydası oldu.

arkadaşlar çok önemli bir konuda yardımınıza ihtiyacım var benim elimde güçlü neodyum mıknatıslar var.madeni 1 tl çapında 50 mm kalınlığında çok güçlü neodyum mıknatıslar var.ben bunlardan flanş dinamo yapmak istiyorum ama bobin tel çapı ve sipir(tur)sayısını bilmiyorum amaç ürettiğim 12 v ile aküyü şarj etmek ve inverter yardımı ile 220 v u az yerde de olsa kullanmak.sadece kaç volt ve kaç ampere ihtiyacım var ve bunun için bobini kaç sipir sarmam gerekir.şimdiden teşekkürler

sn:tarkan karatepe elinizdeki bu tip mıknatıs ile disk tipi alternatör yapabilirsin elinde kaç adet var bunun sayısı önemli,sipir sayısı o kadar önemli değil doldurabildiğin kadar, tel çapı 1mm olabilir idealdir benden tavsiye 0.40x3 çünki 1mm ile sarıldığında gramaj düşük ve boşluk meydana geliyor. amper olayı ise akün kaç ah ise dolum süresi nisbeten artar alternatör kaç amper verebiliyorsa (örn) 6 amper 60 amper aküyü mesela 3 saatte dolduracaksa 1 amperle 10 saatte dolar bu bir misal tam hesaplamalarını bilmiyorum. yani yüksek amperle şarj hızlı şarj demektir sn:şef. sn:binbaşı.ve benim bu konudaki yazışmalarımızı takip ederseniz daha iyi olr başarılar.

Aldığım alternatör el yapımı çin malı diil. tel kesiti 1.3 olabilir tam emin diilim ama 12 volt 100 A fazla üretenleri de var. 350 devir dakikada 12 v, 750 devirde 24 volt veriyor. ben ısınmada kullanmak istiyorum akü ve invertere yanaşmak istemiyorum sadece fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar

dc akımmı ac akımmı 12v den bahsettiğine göre dcdir oto ketıl gibi bir rezistansla olabilir yalnız alternatör ısısını gözlem altında tuman gerekebilir.voltaj aşımında ısıtma zarar görürmü bilemem iyi fikir aslında bende denerim kış mevsiminde bol rüzgar =soğuk:D ayrıca kaça maal oldu bu alternatör size acaba. birde türbini kurduğunuzda alternatör uğultu yapar büyük ihtimal bitirdiğinizde bukonuda bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Başarılar

bende bir rüzgar tirbünü yapmak istiyorum.rüzgar sorumun hiç yok.pervaneyi yapabilirim.motoruda yapabilirim.ama bunlarda sonra bana ne lazım sırası ile bana söyleyebilirmisiniz.çok teşekkür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...aklari/9767-gelin-ruzgar-turbini-yapalim.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok doğru düşünüyorsunuz.bende şahsi olarak böyle bir sistem yapmak istiyorum çok zor değil bence :)) tşekkürler :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri