Röle ile Çift Yönlü 12 V DC Motor Sürme

xpress34

Üye
Merhaba. Amatör olarak hobi amaçlı olarak çalıştığım bir proje var. Elimde 12 volt ile çalışan DC motor var. Yapmak istediğim projede on-off bir buton ile motora ilk hareketi vermem gerekiyor. Sonrasında motor A noktasından B noktasına kadar dönecek. B noktasına geldiğinde SPDT limit switchi sayesinde duracak kendiliğinden otomatik olarak geri hareketi başlayacak ve B noktasından geri yönde dönerek tekrar A noktasına gelecek. A noktasına geldiğinde ikinci bir SPDT limit switch sayesinde motor stop yaparak bir saykıl tamamlayacak. İkinci saykıl on-off butona basılmadan başlamayacak.

Anladığım kadarı ile mühürleme de yapılması gerektiği için çift kontaklı röle kullanmam gerekiyor.Devreyi biraz tasarladım ama yaptığım tasarımda motor ileri gidiyor B noktasında stopluyor.Geri hareketide veriyor ama ikinci rölede mühürleme kısmını çözemedim.

Birde devrede rölelerde motor frenlemesi olursa çok iyi olur.

Röle ile motor sürme ile ilgili forumda örnekler var ama benim aradığım şekilde olanı bulamadım.

Dediğim şekilde motoru istenen koşullarda röle ile sürebileceğim bir devre şeması ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
uis8rz.png

motor ters dönerse motor uçlarını degiştir .

denersen calısma videosu foruma yüklermisiniz .

rölelerin gnd ucu çizimde yok unutmayınız

Otomasyoncu58 hocam elimdeki röleler sizin şemadaki gibi 11 bacaklı röle değil. elimdeki röle resimleri alttaki şekilde. Resimdekiler ile bendeki röleler birebir aynı. Bu elimdeki röleler ile bu sizin çizdiğiniz şema olurmu acaba? Ya da sizin şemadaki gibi 11 bacaklı röle mi almam gerekir.Elimdeki iki adet SPDT switch ise resimdeki gibi.
RELAY_HLS_14F3L_DC12V_C8P_29_2X12_4MM-HzxvtPM8u.png

12v-5a-cift-kontak-role-hls-14f3l-dc12v-c-7644-32-O.jpg

R4728235-02.jpg

uis8rz.png

motor ters dönerse motor uçlarını degiştir .

denersen calısma videosu foruma yüklermisiniz .

rölelerin gnd ucu çizimde yok unutmayınız
Hocam devreyi yaparak çalıştırdım. Sizin eklemiş olduğunuz röle lerden elimde olmadığı için elimdeki mevcut bir adet çift kontaklı röle kullandım. İki adet SPDT switch mevcut. Motor ileri hareketi mühürleme için bir tane BT138 Triyak kullandım. Triyak gate ucunu tetiklemek için araya bir adet te 1 Kohm luk direnç koydum. Sistem şu an tam istediğim gibi çalışıyor. Devreyi olustururken sizlerin vermiş olduğu şemalar dan faydalandım. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Devrenin şemasını gönderme şansınız var mı hocam

Hocam Merhaba yapacağım başka bir makina için devre şemasını gönderme şansınız var mı?

Arkadaşlar yukarıdakine benzer bir düzenek yapmaya çalıştım başaramadım.
Motorlar dc6v ile çalışacak.
Switche dokuduğun da yön değiştirecek.
Yabi basılı kalma durumu yok.
Yaptığım röle mühürlemezler de SINIR SWİTCHine Basılı tutarsam yön değişti.
Bas çek olarak yapamadım

Ekli dosyalar

• E7D1A481-F2E8-4895-8762-00D294C55340.jpeg
    E7D1A481-F2E8-4895-8762-00D294C55340.jpeg
    64.5 KB · Görüntüleme: 328

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero