Sürücü Kartı ile 12V DC Motoru Çift Yönlü Sürme

Merhaba.
Biyomedikal mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. CNC'nin tek ekseni gibi iki nokta arasında lineer bir hat üzerinde 12V DC motorun otomatik olarak gidip geldiği bir sistem kurmak istiyorum. Henüz yeteri kadar elektronik ve motor bilgisine sahip değilim. Elimde Megoras marka MD151A DC motor sürücü kartı bir de 8 bacaklı röle ve röle soketi var. Bu kartla motorun hız ve yön kontrolü yapılabiliyor. Ancak kartın tanıtım videosunda bir adet switch kullanılmış ve bu switch üzerine basılı tutularak motor yönü ters yöne döndürülüyor. Ben, iki adet limit switch kullanarak motora güç verildiğinde motorun iki nokta arasında otomatik gidip gelmesini istiyorum. Ayrıca start butonu olmayacak.
Bu karta switch'leri nasıl bağlayabilirim?
Bu sistem için sürücü kartıyla beraber röle, triyak vb. başka devre elemanları kullanmam gerekir mi?
Hangi limit switch'i kullanmalıyım?
Veya bu kartı kullanmadan böyle bir sistemi motorun hız kontrolü ile beraber yapabilmem için hangi elektronik elemanları kullanmam ve bunları nasıl bağlamam gerekiyor?
Kartla veya kartsız nasıl yapabileceğime dair devre şeması koyabilir misiniz?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba..

Öncelikle kullanacağınız sürücü kartınız bu iş için biçilmiş kaftan. Bağlantıları yapmanız için çok fazla bir bilgiye de gerek yok. Ancak teknik özelliklerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu size kullandığınız ekipmanı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. http://www.megoras.com.tr/dc-motor-surucu-md151a

Kartın üzerindeki potansiyometre motorun hız ayarını yapar. Limit siviç aktif olduğunda motor içindeki mıknatıslara zarar vermemek için öncelikle ivmeli olarak duruş ve kalkış yaparak kendini pot ile ayarlanan hıza çıkarır. Bu ivmelenmeler limit siviç ile karta gönderilen sinyal sonrasında yön değişimleri sırasında olur.

Ekli dosyalar

• md151a-2.jpg
    md151a-2.jpg
    400.5 KB · Görüntüleme: 99
Merhaba,
Öncelikle ilgilendiğiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Kartın özelliklerini biliyorum ancak bu karta iki tane limit switch bağlamak istiyorum çünkü önce de belirttiğim gibi motor switche değince otomatik yön değiştirmeli. Bunun için de motor güzergahının başlangıç ve bitiş noktalarına birer tane resetli limit switch yerleştirmem gerekiyor. Fakat bu karta İKİ TANE switch bağlayabilir miyim ve bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum. Switchleri seri ya da paralel nasıl bağlamam gerek? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Tavsiyeniz için teşekkürler. Elimde mini ve mikro switchler var ancak bunlarda yön değişimi basılı tutularak sağlanıyor. Benim yapmak istediğim ise motor switche değdiğinde yön değiştirmesi yani switch basılı tutulmayacak, bir nevi buton gibi... Bunlara resetli limit switch deniyormuş, bir yerde okumuştum. Ancak tam olarak ürün kodu bulamıyorum.
Ayrıca paralel bağlamayı elimdeki switchlerle denedim fakat bir switch basılıyken diğerine bastığımda yön değişimi olmuyor. Çünkü bir taraf kısa devreyken akım hep o yolu takip ediyor ve motorda yön değişimi olmuyor.
Motoru bu şekilde çift yönlü sürmek istediğimi sürücü kartını aldığım firmaya yazdım, bunun için röle kullanmam gerektiğini söylediler ancak bağlantıyı nasıl yapacağım konusunda bilgi vermiyorlar. Röle gerekli ise eğer kart ve switchler ile röle bağlantısını nasıl yapmalıyım? Elimde çift kontaklı röle var. Röle beslemesini karttan mı alacağım yoksa dışardan mı besleyeceğim?

Start/stop lu bir röle devresi
tasarlayın. Röle çift kontaklı olsun.
Sınır switchlerinin biri Start
butonu NO - C. Biri de
stop butonu, NC - C bağlı olsun.
Diğer röle kontağı da mühürleme.

Merhaba.
Biyomedikal mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. CNC'nin tek ekseni gibi iki nokta arasında lineer bir hat üzerinde 12V DC motorun otomatik olarak gidip geldiği bir sistem kurmak istiyorum. Henüz yeteri kadar elektronik ve motor bilgisine sahip değilim. Elimde Megoras marka MD151A DC motor sürücü kartı bir de 8 bacaklı röle ve röle soketi var. Bu kartla motorun hız ve yön kontrolü yapılabiliyor. Ancak kartın tanıtım videosunda bir adet switch kullanılmış ve bu switch üzerine basılı tutularak motor yönü ters yöne döndürülüyor. Ben, iki adet limit switch kullanarak motora güç verildiğinde motorun iki nokta arasında otomatik gidip gelmesini istiyorum. Ayrıca start butonu olmayacak.
Bu karta switch'leri nasıl bağlayabilirim?
Bu sistem için sürücü kartıyla beraber röle, triyak vb. başka devre elemanları kullanmam gerekir mi?
Hangi limit switch'i kullanmalıyım?
Veya bu kartı kullanmadan böyle bir sistemi motorun hız kontrolü ile beraber yapabilmem için hangi elektronik elemanları kullanmam ve bunları nasıl bağlamam gerekiyor?
Kartla veya kartsız nasıl yapabileceğime dair devre şeması koyabilir misiniz?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Üzerinden biraz zaman geçmiş ama ne durumdasınız bilmiyorum. Limit switch konusunda şu linke bakabilirsiniz: https://industrial.omron.com.tr/tr/products/z#specifications_ordering_info Burada iletişim bilgileri de mevcut. Sayfanın aşağısında aktuatör tipini seçebilirsiniz istediğiniz gibi.

Projenin nasıl yapılacağı ile ilgili de ekteki bir kumanda düşündüm. Umarım işinize yarar...
IMG_9715.JPG

Verdiğiniz değerli bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim. Takıldığım birçok sorunun cevabını aldım. Özellikle de kumanda devresi süper oldu gerçekten. Bu devreyi deneyeceğim. Anlaşılır ve güzel biçimde açıklamışsınız ancak takıldığım yer olursa yine yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri