Merhaba,

Devrede 2 adet mosfet kullandiniz. Bu iki mosfeti 555 ile sürmeye çalışıyorsunuz. Bence mosfeti iletime sokacak akımı 555 ile saglayamiyorsunuz. Burada bir sikinti olduğunu düşünüyorum. Mosfetler yüksek frekans ile anahtarlamak istenildiğinde gate kapasitesi sarj ve deşarj olurken daha fazla akim cekeye meyillidir. 555 in ısınması bu nedenle olabilir. Ancak bu fikir yükün maksimum çalışması ile çelişiyor.

İlk deneme için mosfetleri sökün yada mosfetlerin gate bacağına giden hattaki direnci sökün. 300 volt dc beslemeyi vermeyin. Devreye 12 volt verin ve ısınma varmi kontrol edin. Isınma yoksa devreyi 1 adet mosfetle yuk olarak 2 adet seri bagli flamanli lamba ile deneyin. Lambalar 5 yada 10 wattlik gece lambası ile deneyin. Cok akim çekmesin.

Potansiyometrenin şemada gösterildiği gibi iki bacağını kısa devre edin. Çıkış ucu boşta kalmasın.

Deneyin duruma göre hareket edelim.
Hocam bunları deniyeyim ama sağlamlığından nasıl emin olacağım 555 in birde görselde bir direnç yandı ölçtüm direnci hala aynı ama akıbetinden emin değilim. Birde ben tacho montajı yapamadım olmadı o nedenle onu devreden çıkarmak istiyorum. Devreyi basit bir şekilde yeniden kurayım istiyorum oluyorsa elimdeki olmuyorsa başka mosfet ile bu devreyi kurmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz

Hocam bunları deniyeyim ama sağlamlığından nasıl emin olacağım 555 in birde görselde bir direnç yandı ölçtüm direnci hala aynı ama akıbetinden emin değilim. Birde ben tacho montajı yapamadım olmadı o nedenle onu devreden çıkarmak istiyorum. Devreyi basit bir şekilde yeniden kurayım istiyorum oluyorsa elimdeki olmuyorsa başka mosfet ile bu devreyi kurmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz

Hangi direnc yandi devre semasindan isaretlerseniz ancak yorum yapabiliriz.

Sağlam olduğunu görmek için osiloskopla sinyal izlemek gerekiyor. Pwm sinyali düzgün cikiyormu diye.

Tako olmadan konu başında bahsedildiği gibi düşük devirlerde bayılma problemi yaşarsınız.

Son düzenleme:
Hangi direnc yandi devre semasindan isaretlerseniz ancak yorum yapabiliriz.

Sağlam olduğunu görmek için osiloskopla sinyal izlemek gerekiyor. Pwm sinyali düzgün cikiyormu diye.

Tako olmadan konu başında bahsedildiği gibi düşük devirlerde bayılma problemi yaşarsınız.
Arduino ile speed sensör okuyup sinyal üretecek bir kod devre yazılsa nasıl olur. Tacho mıknatısı ve bobini arasında boşluk çok az ve merkezden kaçık olmadan yerleştiremedim bobine sürtüyor maalesef. Üzerinde delikli plaka var sensörü okuması için eğer öyle bir imkan varsa çok daha iyi olacaktır ama kod bilgim yok maalesef. Ama çok daha kolay olacaltır mümkünse

Bahsettiğim sensör https://www.robotistan.com/motor-hiz-sensoru-1

Devreyi çalıştırdığınızda taco kısımda devredemiydi? Tako devrede olmazsa devre çalıştığında direk motoru en yüksek devirde sürer ayar yapamazsınız. Takoyu bağladıysanız motor dönmeye başladığında c3 ün ayaklarını ölçermisiniz bakın voltaj geliyor mu. Size gönderdiğim pcb yimi bastınız? O çizimde hata yok aynı çizimi kullanıyorum.

Ayrıca ikinci mosfetin gate i boşta mı?

3zxy51l.jpg

Serkan usta demiş ;

"Mosfetler yüksek frekans ile anahtarlamak istenildiğinde gate kapasitesi sarj ve deşarj olurken daha fazla akim cekeye meyillidir. 555 in ısınması bu nedenle olabilir"

Yanan direnç te R11 mosfet gate direnci. Direnç iptal olmuş olup mosfet sürekli iletimde kalmış olabilir. R11 i yüksek wattlı bir direnç ile değiştirmeyi deneyin fakat 555 bu yüzden ısınıyorsa (kısa devre yoksa) iş uzar.

Sorunun mosfetlerin 555 i aştığı kanaatine varırsanız tek adet irfp460 bağlayıp büyükçe bir soğutucu ve fan ekleyin bir de öyle deneme yapın.

Son düzenleme:
Devreyi çalıştırdığınızda taco kısımda devredemiydi? Tako devrede olmazsa devre çalıştığında direk motoru en yüksek devirde sürer ayar yapamazsınız. Takoyu bağladıysanız motor dönmeye başladığında c3 ün ayaklarını ölçermisiniz bakın voltaj geliyor mu. Size gönderdiğim pcb yimi bastınız? O çizimde hata yok aynı çizimi kullanıyorum.

Ayrıca ikinci mosfetin gate i boşta mı?

Ekli dosyayı görüntüle 84278
Serkan usta demiş ;

"Mosfetler yüksek frekans ile anahtarlamak istenildiğinde gate kapasitesi sarj ve deşarj olurken daha fazla akim cekeye meyillidir. 555 in ısınması bu nedenle olabilir"

Yanan direnç te R11 mosfet gate direnci. Direnç iptal olmuş olup mosfet sürekli iletimde kalmış olabilir. R11 i yüksek wattlı bir direnç ile değiştirmeyi deneyin fakat 555 bu yüzden ısınıyorsa (kısa devre yoksa) iş uzar.

Sorunun mosfetlerin 555 i aştığı kanaatine varırsanız tek adet irfp460 bağlayıp büyükçe bir soğutucu ve fan ekleyin bir de öyle deneme yapın.
Hocam işaretlediğiniz yerde diğer mosfete paralel atlama yaptım üstten. Şöyle ki o mesfet çok daha pahalı olduğu için ve irf840 iki tane paralel de olabileceği önerildiği için önceki cevaplarda onu yaptım. Ama asıl sorunum devreyi yeniden kurmakta değilde tachoyu mekanik olarak yerileştirmek benim için sorun. Tacho mıknatısı ve bobini arasındaki boşluk çok az mıknatıs bobine sürtüyor merkezleyemediğim için. Ya sensörsüz olacak yada Arduino üzerinden sensör okunup mosfeti ona göre tetikleyecek. Elimde Arduino mevcut ama kod kısmını ve devre birleşimini bilmiyorum maalesef. Arduino ile bağlantı nasıl olur? Yada başka tavsiyeniz var mı? @kesmez @serkan_48 @0M42 teşekkürler :)

Bir tane tako bobin ve mıknatıs edinin mekanik birleştirmeyi yapın sonrada aşağıdaki kesmez üstadın devresini kurun işinizi görecektir. Mosfet olarak ya tek irfp460 yada kesmez üstadın dediği gibi iki adet irf840 kullanırsınız motora paralel diyot 30 amperden az olmasın sizin motorun watt ı yüksek düşük devirlerde diyotun üzerine fazla yük biner.

Ekli dosyayı görüntüle 83650

Ekli dosyayı görüntüle 83648

Ekli dosyayı görüntüle 83649

Anlaşılmayan bir şey olursa söylersiniz elimden geleni yaparım.

Hocam selamlar, şu devrenin hazırı yok mu acaba? Bende tornaya koşu bandı motoru takmaya çalışıyorum ama düşük devirde tork problemi yaşıyorum. Baskı devre yapma imkanım yok

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri