Sürücü Kartı ile 12V DC Motoru Çift Yönlü Sürme

Pembepanter hocam, rica etsem rölenin hangi bacaklarını (no, nc, com veya besleme) devreye ve karta bağlayacağımı yazabilir misiniz?
Bir de bendeki röleler çift kontaklı, sorun olmaz değl mi? Devre şemasından anladığım kadarıyla tek kontak kullanılacak galiba?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fotoğrafta kırmızı ile işaretleyip bir daha gönderdim. Rölenizde besleme(bobin) uçları A1 ve A2 olarak görünür. +24 V dan gelen ucu A1'e, 0 V dan gelen ucu A2 ye bağlarsınız. Rölenizin de 2 tane normalde açık (No, com) kontağını kullanıyorsunuz. Biri R1 rölesini mühürlemek için, diğeri dc sürücü kartında yön değiştirmek için.

Sanırım sizin rölenizde bir normalde açık bir de normalde kapalı kontak var. O zaman normalde kapalı (n.c) kontağı dc sürücü kartında motor yönünü değiştirmek için kullanırsınız.

Rölenizde com denen kontak ortak uçtur. Yani com dan çıkıp n.o kısmına bağlarsanız normalde açık kontak yapmış olursunuz. com dan çıkıp n.c kısmına bağlarsanız normalde kapalı kontak yapmış olursunuz.

Ekli dosyalar

• IMG_9715.JPG
    IMG_9715.JPG
    364.5 KB · Görüntüleme: 50
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ancak bağlantıyı yapınca kart yandı. Sanırım sürücü kartının beslemesiyle bu devrenin yani rölenin beslemesi çakıştı. Galiba bu devreyi güç kaynağına değil de direkt sürücü kartının yön girişlerine bağlamam gerekiyordu. Sizce bu doğru olur mu?

Ben bu çizimdeyim şema ile
2 switch
2röle ile bahsettiğimizi çalıştırdık.
1.switch basılı ikrn örneğin sağa
1. Switch bırakılıp 2.switch basılı tutulduğunda Sola doğru hareket ediyor

Ekli dosyalar

• 1D3135E3-14C3-489F-8618-462E32CA95AC.jpeg
    1D3135E3-14C3-489F-8618-462E32CA95AC.jpeg
    211.8 KB · Görüntüleme: 53
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Ancak bağlantıyı yapınca kart yandı. Sanırım sürücü kartının beslemesiyle bu devrenin yani rölenin beslemesi çakıştı. Galiba bu devreyi güç kaynağına değil de direkt sürücü kartının yön girişlerine bağlamam gerekiyordu. Sizce bu doğru olur mu?
Bakın benim çizdiğm devrede 24 V güç kaynağı sadece limit sviçler ve R1 rölesini besliyor. Sonra R1 rölesinin enerjisiz, kuru kontağını karta bağlayacaktınız. Zaten sürücü kartı için 5 V beslemeniz gerektiğini bildiğinizi düşünmüştüm. Ben sadece kumanda devresinde takıldığınız için o kısmı çizdim. Kartın girişinde gerilim aralığını kontrol eden zener diyot yanmıştır büyük ihtimal. Onun yerine 5V zener diyot takabilirsiniz.

R1 rölesinin normalde kapalı kontağını 3’e, com kontağını 4 e bağlayacaksınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk olarak aynen sizin zannettiğiniz gibi sadece kumanda devresinde takıldım.
İkincisi dc motorum ve rölem 12 V lik olduğu için ikisini de 12 V ile besliyorum.
Üçüncüsü gönderdiğiniz ikinci şemada bağlantı kontağı NO yazıyordu. O nedenle NO ya bağladım.
Ayrıca zaten NC ye bağlasak bile röle açık konumundayken yine 12v direkt kart üzerinden geçecek ve zaten karttan motora verilen 12v ile çakışacak.
Bir de röle çift kontaklı ve biz sadece bir kontağını mı kullanacağız?

2 adet röle kullanarak DC motorlar için ileri-geri-stop çalıştırma.
Relay-1 Relay-2 Motor
0 0 0
0 1 1(İleri)
1 0 1(Geri)

1642681983035.png

Ekli dosyalar

• 1641453119219.png
    1641453119219.png
    88 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular