Röle ile Çift Yönlü 12 V DC Motor Sürme

iyi akşamlar arkadaşlar. konuyu inceliyorum ancak pek anlayamadım. çok elektrik bilgisi sahibi değilim teknik terimleri çok anlamıyorum. ancak devre kartı ya da açıklayıcı bir çizim var mı? benim de aynı videodaki gibi bir çalışma yapmam gerekiyor. Yardımcı olurmusunuz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Konunun başında var sizin istediğiniz devre
Üstadım işte sıkıntı orda çok anlayamadım. Kırmızı ve yeşil bişey var gnd ler çüzilmemiş. Çözemedim açıkcası devreyi

Hocam devreyi yaparak çalıştırdım. Sizin eklemiş olduğunuz röle lerden elimde olmadığı için elimdeki mevcut bir adet çift kontaklı röle kullandım. İki adet SPDT switch mevcut. Motor ileri hareketi mühürleme için bir tane BT138 Triyak kullandım. Triyak gate ucunu tetiklemek için araya bir adet te 1 Kohm luk direnç koydum. Sistem şu an tam istediğim gibi çalışıyor. Devreyi olustururken sizlerin vermiş olduğu şemalar dan faydalandım. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Devrede nereye eklediniz söylediklerinizi???

Üstadım işte sıkıntı orda çok anlayamadım. Kırmızı ve yeşil bişey var gnd ler çüzilmemiş. Çözemedim açıkcası devreyi

Gördüğüm kadarıyla Devrede kullanılan 11 pin emas röle alır, orda görüldüğü şekilde bağlantıları yaparsanız istediğiniz şekilde çalışacaktır.
Rölelerin gnd leri bağlanmamış diyosunuz. İki rölenin de üzerinde GND (-) diye belirtilmiş. İkisini birbirine bağlayıp, ve yine bu ikisinden bir kablo ile devreye gelen voltajın (-) kutubuna bağlayacaksınız

Devrede nereye eklediniz söylediklerinizi???

alıntı yaptığın şeyi okursan, devrede bahsettiğimiz emas rölelerden bulamadığını, başka röle aldığını söylüyor. Bu sizin kafanızı karıştırmasın.

Hocam ilginiz için çok çok çok teşekkür ederim. Peki şu cümlede ne demek istenmiş. Bir de bunu açıklarmısınız üstün bilgilerinizle rica etsem. "Motor ileri hareketi mühürleme için bir tane BT138 Triyak kullandım. Triyak gate ucunu tetiklemek için araya bir adet te 1 Kohm luk direnç koydum"

Aslında şunu sormak istiyorum hocam. Switch ile tetikleme yapınca rölenin bunu devam ettirmesi için bi akım gelmesi gerekmiyomu? Yani ilk startı verdim switch ile motor çalıştı ve ikinci switch ile motorun yön değiştirmesi gerekiyor ya bunu da röle sağlayacak. Rölenin bunu devam ettirmesi için akımın devam etmesi gerekmiyor mu? Yani switch sadece anlık bi akım verip kesiyor. Röle de switch in verdiği akım bitince eski haline dönmemesi gerekiyor.

Buna sanırım mühürleme deniyor

switch tetiklendiğinde röleye elektrik giderek veya giden elektrik kesilerek motorun geri dönüşü sağlanır.
Bu tamamen devrenin tasarımı ile ilgili bir durumdur.
Henüz elektronikte fazla bilgi sahibi değilseniz, triyak tristör gibi olaylara hiç giriş yapmayın.
Yada çok öğrenmek istediyseniz bu işe triyakları öğrenerek başlayın.
Karşıdan karşıya yazarak çizerek elektroniği anlamak yerine youtuba girip TRİYAK ÇALIŞMA PRENSİBİ diye arama yapıp, hem ses ile hem görsel olarak izlemek size daha faydalı olacaktır.

Bence siz bu konulara hiç girmeyin çünkü girdikçe batacaksınız :) Bir hocamız vardı zamanında. her konusu açıldığında "Elektrik-elektronik o kadar geniş bir konu ki, ben bile elektriğin E'sini dahi bilmiyorum" derdi.
Yani tamanen araştırmaya geliştirmeye açık bir konudan söz ediyoruz. Belli ki bu konuda yenisiniz.
Gidin ordan iki tane emas röle alın, konunun başındaki devrenin tesisatını çıkarın olsun bitsin

Çok teşekkürler hocam. Elmas röle olunca mühürlemeye gerek yok yani. Tamamdır. Deniyorum devreyi.

Çok teşekkürler hocam. Elmas röle olunca mühürlemeye gerek yok yani. Tamamdır. Deniyorum devreyi.

motor2.PNG

Bu devreyi de deneyebilirsiiz.
Simülasyon için linke tıklayın: http://tinyurl.com/ybpyzq4e
Bu da aynı devre çalışma şekli: http://tinyurl.com/y85ehmt4

simulasyon linkine tıkladığınızda açılan pencerede BAŞLAT a tıklayın, motorun ileri yönde dönmeye başladığını mavi renk ile göreceksiniz.

"ileri giderken baskı uygulanacak ilk switch" yazan yerdeki kontağa basın, motorun geri dönmeye başladığını kırmızı renk ile göreceksiniz.

"Geri döndüğünde stop ettirecek switch" yazan yerin üstündeki kontağa basın, motorun durduğunu göreceksiniz.

Kolay gelsin.

Bu arada Elmas röle değil, EMAS röle :) ve fiyatları baya baya yüksek

Bu arada Belirteyim. Yeni gönderdiğim devrede kullanacağınız röle emas değil.
İlk devrede gördüğünüz EMAS RÖLE 11 pin.

En son resmini ve linkini gönderdiğim devre de, 8 pin çift kontak röle kullanmanız gerekiyor çünkü ikinci gönderdiğim devre o röleler üzerinden çizilmiş.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri