Projem hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aracınız kaç model? Obd sokete bağlanan gösterge sistemleri var direk ecu dan aldığı bilgileri ekranda gösteriyor hemen söylediğiniz tüm bilgileri size verir.
Obd portu hobi uygulamaları için kurcalanabilecek bir yer değil. Bağlantılara yanlışlıkla yaptırılacak bir kısa devrede ya da başka bir hata sonucu ecu zarar görürse sonra yandım Allah diye bağırır araç sahibi.

Şöyle bir proje var, bilgi seviyenize bir bakın yapabilirim derseniz gerisi kolay.
İşlemci Arduino Mega 2560 R3, ITDB02 4.3"TFT ekranı ile yapılıypr
Ölçtüğü değerler:
Yağ Basıncı,
Motor Sıcaklığı,
Yakıt Basıncı (dizel motor)
Akü ve Alternatör Voltajları.
RGB Led araç içi aydınlatma kontrolü.

FEG1WHUIVO5GXYS.jpg

Ayrıca, basit bir göstergeden başlamak için örnek:
Ekli dosyayı görüntüle 51VVXEQNaAL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp

Obd portu hobi uygulamaları için kurcalanabilecek bir yer değil. Bağlantılara yanlışlıkla yaptırılacak bir kısa devrede ya da başka bir hata sonucu ecu zarar görürse sonra yandım Allah diye bağırır araç sahibi.

O da yapacak olan kişinin sorunu/becerisi hamama giren terler misali :) ancak en temiz sağlıklı uygulama böyle olur direk beyinden aldığı verileri göstermiş olur. Ama şöyle bir durum var benim bahsettiğim sistemler hazır ürünler yani elm327 gibi obd ye takılan bir modülü var bir tane de ekranı var. Ekran ile obd ye takılan modül kablosuz iletişim kuruyor yani işlem yapılmıyor al tak şeklinde.

Aracınız kaç model? Obd sokete bağlanan gösterge sistemleri var direk ecu dan aldığı bilgileri ekranda gösteriyor hemen söylediğiniz tüm bilgileri size verir.
94 model şahin 😂 anlaşıldı kimsenin bişey bildiği yok konu hakkında
Şöyle bir proje var, bilgi seviyenize bir bakın yapabilirim derseniz gerisi kolay.
İşlemci Arduino Mega 2560 R3, ITDB02 4.3"TFT ekranı ile yapılıypr
Ölçtüğü değerler:
Yağ Basıncı,
Motor Sıcaklığı,
Yakıt Basıncı (dizel motor)
Akü ve Alternatör Voltajları.
RGB Led araç içi aydınlatma kontrolü.

Ekli dosyayı görüntüle 99117

Ayrıca, basit bir göstergeden başlamak için örnek:
Ekli dosyayı görüntüle 99120
Bu güzelmiş birde buna hız göstergesi ve devir göstergesi eklenirse güzel olur evet nasıl yapıyoruz bunu 😂

94 model şahin 😂 anlaşıldı kimsenin bişey bildiği yok konu hakkında

Bu güzelmiş birde buna hız göstergesi ve devir göstergesi eklenirse güzel olur evet nasıl yapıyoruz bunu 😂
bak güzel insan, sana iki çift lafım var. birincisi buradaki kişiler sana öyle güzel gösterge takarlar ki aklın durur, bir yerlerin tavana vurur. analog ile digital arasındaki farkı bilmeyen sen, buradan akıldan çok başka şey alırsın. şimdi beni sanayii ağzıyla konuşturma. o "nasıl yapıyoruz" bunu yapabilmen için kaç fırın ekmek yemen lazım ben bilmiyorum. hoş yesen de pek işe yaramaz. standardını aracınla belirtmişsin. bu arada yerli araçları sakın küçümsediğimi zannetme. dalga geçecek geyik yapacak kendine başka bir kulvar bul. buraları sana bir kaç değil 5-10 numara büyük gelir. bandan yeni çıktım, ağzımı da sabunla yıkadım, kirletmiyeyim.

@paskomya usta hatırlarmısın 1990 lı yıllarda Fiat Tempra larda SX-A serilerinde ne güzel dijital göstergeli ön paneller vardı. Aracı kullanırken hayranlıkla bakardık. Eminim sen o panellerden çok tamir etmişsindir.

Yapamazsın derken az söylemişim gerçekten. Üzerinde hiçbir analog ölçüm sistemi olmayan , yakıt püskürtme teknolojisine bile sahip olmayan bir araca talep ettigin sistemleri kurabilmek için bahsettiğimiz teknolojileri yiyip içip sindirip ....ş olman bile yetmeyebilir. Youtube ya da forumlar herşeyi yapabilmek için insanlara güzel gaz veriyor ama ugrasilacak disipline ait bir üstyapiyi bırakın altyapıya bile sahip olmayan insanların bu işlere dalmasi malesef komediden başka birşey değil. Like ve izlenirlik avcılarının sahnelediği güzel bir komedi .

Son düzenleme:
@paskomya usta hatırlarmısın 1990 lı yıllarda Fiat Tempra larda SX-A serilerinde ne güzel dijital göstergeli ön paneller vardı. Aracı kullanırken hayranlıkla bakardık. Eminim sen o panellerden çok tamir etmişsindir.
başlangıç modeli yani deneme sürümü olduğu için çoğu tamir bile edilemiyordu. o zamanlar sevdiğim bir büyüğümde vardı aracını yok pahasına satmıştı. o yapılamayanlar sayesinde çok şeyler öğrendik. kadavralar tıp öğrencilerine nasıl bir şeyler öğretiyorsa, biz de o leşlerden çok şey öğrendik.

bak güzel insan, sana iki çift lafım var. birincisi buradaki kişiler sana öyle güzel gösterge takarlar ki aklın durur, bir yerlerin tavana vurur. analog ile digital arasındaki farkı bilmeyen sen, buradan akıldan çok başka şey alırsın. şimdi beni sanayii ağzıyla konuşturma. o "nasıl yapıyoruz" bunu yapabilmen için kaç fırın ekmek yemen lazım ben bilmiyorum. hoş yesen de pek işe yaramaz. standardını aracınla belirtmişsin. bu arada yerli araçları sakın küçümsediğimi zannetme. dalga geçecek geyik yapacak kendine başka bir kulvar bul. buraları sana bir kaç değil 5-10 numara büyük gelir. bandan yeni çıktım, ağzımı da sabunla yıkadım, kirletmiyeyim.
Böyle gereksiz hakaret eder gibi konuşmanız çok boş geliyor bana madem karşınızdaki insana saygınız yok benimde size saygım olmaz. Standardını aracımla belirmişim sözü ne alaka insanları arabasına göre mi yargılıyorsunuz küçüğünüze olan saygınız bu mu? Aklıma bir proje geldi yapmak için buraya başvurdum. Tanımadığınız insana böyle ön yargıda yaklaşıp kendinizi birşey sanıp böyle konuşmanız hoş birşey değil. Projem hakkında bilgi almak için bu konuyu açıyorum nedir nasıl yapılır onun dışında ki bilgilerinizi kendinize saklayın boş yapmayın ben buraya sizden hakaret duymak için gelmedim kötü ve iğrenç fikirlerinizi kendinize saklayın konuşmak için konuşmayın boş fikirlerinizi kendinize saklayın. İyi günler

Böyle gereksiz hakaret eder gibi konuşmanız çok boş geliyor bana madem karşınızdaki insana saygınız yok benimde size saygım olmaz. Standardını aracımla belirmişim sözü ne alaka insanları arabasına göre mi yargılıyorsunuz küçüğünüze olan saygınız bu mu? Aklıma bir proje geldi yapmak için buraya başvurdum. Tanımadığınız insana böyle ön yargıda yaklaşıp kendinizi birşey sanıp böyle konuşmanız hoş birşey değil. Projem hakkında bilgi almak için bu konuyu açıyorum nedir nasıl yapılır onun dışında ki bilgilerinizi kendinize saklayın boş yapmayın ben buraya sizden hakaret duymak için gelmedim kötü ve iğrenç fikirlerinizi kendinize saklayın konuşmak için konuşmayın boş fikirlerinizi kendinize saklayın. İyi günler
Delikanlı özgüvenli olmak güzel birşey de altını doldurabileceğin bilgi ve tecrüben yoksa o özgüven horoz kabarmasindan başka birşey olmaz . Sana elindeki malzeme ile bu iş olmaz diye tâ en başından söylendi. Hâlâ bilmiyorsan bilen gelsin edebiyatı yapıyorsun insanlara . Sen elindeki aracı emniyet kemerini de takarak güzel güzel kullan . Daha fazlası için kendini yorma.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri