Araba Yol Bilgisayarı

74 model bi vw kaplumbağa aracım var nette daha önce yapılmış örneklerini bulmama ramen ne yazıkki kimseden yardım alamadım

konunun özü :
araç 74 model vosvos torpidomu audi a3 göstergesi koycağım şekilde modifiye ettim göstergeye biraz uğraşarak vosvos göstergelerini içine adapte ettim a3 göstergesinin ortasına 64 x 128 grafik lcd dik konumda sığacak orjinal yol bilgisayarı ekranı yeri var.
motor ısısını ,iç ve dış ortam sıcaklığını, litre olarak yakıtı, saati ve tarihi, açık kapıları bi görsel üzerinde görmeyi, akü şarj durumunu ,el freni ve emniyet kemeri ikazlarını ,grafik lcd de görmek ve olumsuz durumları sesli ve görsel ikaz olarak almayı istiyorum 2 buton yardımıyla menü geçişleri olacak şekilde tasrlıyacağını mekatronik mezunu bi dostum bu konuda bana yardımcı olabilecegini bu isteklerimin çok kolay olmamakla beraber çok ta zor bişey olmadığını söylemesi üzerine bu projeye başladım fakat arkadaşım 6 aydır bir satır dahi bişey yapmadı
aracımda şu anda zaten car pc hali hazırda var 7" dokunmatik bir vga lcd monitörle 1.66 gh atom işlemci 2 gb ram 224 mb ekrankartı 32 gb ssd 320 gb 2.5"hdd 12 volt psu gps bluetoth wireless car pc yazılımı riderunner aracılığıyla navigasyon internet araçkiti video müzik vs ihttiyaçlarımı görecek şekilde ufaktefek aksaklıklar olsada kullanabiliyorum yakında usb röle kontrol kartıyla tüm elektrikli aksamı dokunmatik olarak ekrandan kumanda etmeyi düşünüyorum
elektronik bilgim çok süper olasada ufaktefek işlerimi görecek kadar var asker öncesi analog devrelerle çok uğraştım fakat dijital deneyimim yok şeması olduktan sonra pcb hazırlayabilecek ve montajını yapabilecek bilgiye sahibim hex dosyası olduktan sonra pic e yazabilecek dostlarım var
bu bi ödev falan da değil sadece benim yapabilmeyi çok istediğim ama yeteneklerimi aşan bi proje
arkadaşımın isteği üzerine
ks0108 128x64 grafik lcd(dik olarak kullanmalıyım)
pic16f877a pic birkaç ısı sensörü ve ufak tefek malzemeleri almıştım
yardımı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürleer

Çok ilginç ve güzel bir proje.
Hangi şehirde oturuyorsunuz?
PIC programlama hakkında bir bilginiz ne kadar?

istanbulda oturuyorum avrupa yakasıında pic hakkında sadece internetten bulabildiğim yüzeysel bilgilere sahibim ne yazıkki devre tasarlayabilecek kapasitem yok c yada matlab bilmiyorum (ne yazıkki çalışma saatlerimin çarpıklığından dolayı kurs yada benzeri bir proğram takibi yapmam mümkün değil ) 90 larda basıc okumuştum çok geride kaldı bir iki komut haricinde nerdeyse hiç bişey hatırlamıyorum kendi emeğim olmadan yapılmasının nerdeyse imkansız olduğununda farkındayım ama bi ümit hala projemin peşindeyim
pc için kullanmak üzere sesle komut proğramları var sesle (neyazıkki hepsi ingilizce olsada )herhangibir proğram dosya kısayol yada tuş işlevini verecegimiz komutla yerine getire biliyor proğramlardan birini lisanslı olarak alma çabasındayım proğ sitesindeki satın al kısmı problemli olduğundan mail attım cevap bekliyorum alabilirsem vosvosun bana cevap vermesini ve verdiğim komutlarla far cam silecek ve benzeri fonksionlarıda sesle kumanda etmeyi düşünüyorum dünya üzerinde çok sayıda benzer uygulamalar var ülkemizdede söylenen sözlere cevap verebilen bir uygulama yapmış birarkadaş var

vosvosumun 7 yıldır sahibiyim aldığımda bildiğiniz çürük çarık hiçbirözelliği olmayan bi vosvostu şimdi ilk haline göre çok yol katettim 1 sene bindikten sonra kaporta ve boya işlerini yaptırdım motorunun rektefiyesini elektrik tesisatını ön takımını yürüyen aksamını frenlerini camlarını müzik sistemini ve hatta döşemelerini dahi kendi ellerimle yaptım
şu anda parlement mavisi deri pilot koltuklu (imitasyon deri) renkli ve elektrikli camlı merkezi kilit alarm arka açılır popup camlar bi xenon farları dual weber (çift)karbüratörlü 4 e 1 hederslı orjinal porsche carrera jantlı car pc ve iyibir sessistemi olan ve dış görüntüsü ile iç görüntüsü sadece orjinal parçaları ile takas edildiğinde fabrikadan çıktığı hale dönüşecek şekilde tamamen kendi tarfımdan modifiye edildi bunların hepsini kafaya koyup maddi imkanlarım ve vaktimin yettiğince 7 yıllık bi zaman diliminde başardım şu anda tek takıntım bu yol bilgisayarı çok çabuk çözülmesede zaman içinde bi şekilde bununda üstesinden geleceğime inanıyorum

ilginiz için teşekkürler

Son düzenleme:
Yol bilgisayarı projenizde size yardımcı olmak isterim. GLCD konusunda çok bilgi sahibi değilim ama birkaç deneme yapıp çalıştırmıştım.
Şöyle birşey yapabiliriz. Ben önce bilgisayar ortamında 1-2 deneme yapıp önce glcd yi yan kullanma ile ile ilgili deneme yapıp bir durumu göreyim. Baktık birşeyler çıkıyor devamını getiririz.

ilgin için çok teşekkürler yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum bende kendimi geliştirebilmek için
2- 3 güündür sürekli netten dijital elektronik ve pic ile ilgili dersler buldum fırsat buldukça dersime çalışıyorum tabiki pat diye olmayacağının farkındayım ne öğrensem kardır sonuçta şimdiden çok teşekkürler

konu linkini diğer arkadaşıma gönderdim en azından vakakit bulabilirse projemin oluşması için belki yardımcı olacak bilirbişeylere katkıda bulunabilir

Hafta sonu biraz uğraştım. Hazır fontları yan kullanabilmemize imkan veren bir komut bulamadım.
Artık lcd yi yan kullanabilmemiz için font dosyasını yeniden yan konuma göre oluşturucaz.
Siz devrenizi sadece lcd den görüntü alabilecek şekilde kurun ve ona göre ilk programımızı hazırlayalım.

yardımın için teşekkürler bi kaç dostumadan devre tasarımı için yardım istedim yardımcı olan olursa en kısa zamanda buradan paylaşırım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri