Proje için kablo kesiti ve sigorta secımım dogru mu

robben

Üye
Merhaba bir şantiye trafo projesi çizdim. Cekilen akım 807 A, Trafo ADP panosundan şantiye panosuna tek cıkıs 2 adet (3*240+120) kullanmayı uygun gordum. Max dayanma akımları 850 Amper . TMŞ yi 1000 A sectım .
1 tane daha 3*240+120 daha kullansam hesap tam olacak. Ama kullanmak istemiyoruz bu şekilde bir sorun olur mu max tasıma 850 amper sigorta 1000 amper cunku .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şantıye panosunda, kompanzasyon yaptıgınızda ve dıversıte oranınıda hesapladıgınızda yeter dıye düşünüyorum.,

set değeri de tehlikeli aslında.
1000A TMŞ ile sistem tasarlansın ve set değeri 840A yapılsın mesela
sistemde güç artışı olduğunda tadilat ile uğraşmayalım önce set değerini artıralım diye düşünülür. ama set değeri artırılırken branşman hattın maksimum dayanma kapasitesi göz ardı edilir.

set değeri de tehlikeli aslında.
1000A TMŞ ile sistem tasarlansın ve set değeri 840A yapılsın mesela
sistemde güç artışı olduğunda tadilat ile uğraşmayalım önce set değerini artıralım diye düşünülür. ama set değeri artırılırken branşman hattın maksimum dayanma kapasitesi göz ardı edilir.
Eyvallah üstadım , bence sende haklısın :)

niye akıllı uslu mantıklı miktarlar yapılmıyor? 100A ile sınırlasalar daha güvenli olur...

talep gücleri belli buna gore max cekebıleceklerı akım 807 Amper daha fazlasını cekemezler hesapları ona gore ve cezaya gırerler . Kablo max dayanma akımları yanma egrılerıne de bakıldıgında bir sıkıntı olacagını dusunmuyorum. Max dayanma akımı 928 Amper imiş, 850 A değil onu düzelteyim. Ayrıca TMŞ yi ne olur ne olmaz diye daha aşağıda acması için ayarlabiliriz ama gereklı oldugunu düşünmuyorum. Bahsettiğim proje Enerjısa onaylı bu arada.

Ayrıca TMŞ yi ne olur ne olmaz diye daha aşağıda acması için ayarlabiliriz ama gereklı oldugunu düşünmuyorum.
Kablonuzun akım taşıma kapasitesi 1000 A olmadığına göre her halükarda düşürmeniz lazım . Yok yapmayacağım derseniz kendi gönül ve rızanız ile kablonuzu termik aşırı akım korumasından mahrum bırakmış olursunuz .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri