TRAFO HESABI VE DİĞER İŞLEMLER

xxsinsixx

Üye
ARKADAŞLAR HERKEZE KOLAY GELSİN
kurulu gücü
350.997 olan bir tesisin kat sayı faktorunu % 75 aldığım zaman
263.232 sonucunu elde ediyorum

ve buna göre trafo hesapladığımda ise
263 / 0.80 = 329 kVA lık sonuç elde ediyorum
buna görede 400 kVA trafo seçiyorum

amper seçimini yaptığım zamanda
263 x 1000 = 263.000 1,73 x 380 x 0.80 =525.26 263.000 / 525 = 501 Amper sigorta kullanmam gerekiyor
ve kablo kesidi ise
0,0124 x 55 metre x 263 / 240 = 0,74 <%3 oldugundan kablo kesiti uygundur. diyorum

SORULAR
-hesaplamalarımda yanlışlık var ise yarım edermisiniz.
-kat sayı değerimde bir sorun varmı
-eğer bütün herşey doğru ise 3x240+120 lik kablonun akım taşıma hesabına göre 460 amper yük çeker yazıyor burada bir sorun mu var sizce
-jeneratoru ve trafo gücünü talep gücüne göremi hesaplıyayım sice?

YARDIMLARINIZ İÇİN HEPİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
elektrik mühendisleri odası ajandası varmı elinizde?
biz hiç bu gibi durumlarda hesap yapmayız ajandada zaten yazar tmş amperajı kablo kesiti.

niye elinizde ajandanız olmadığı durumlarda ne yapıyorsunuz peki tahmini değer söylücek durumuz yok her halde ? yanlış anlamayın sorumu.
bu durumda sizi formüllerden başka birşey kurtaramaz herhalde doğrumudur ?

haklısın ama Tedaş da ajandaya bakarak kontrol edince (ajandadaki ifadeler tedaş MYD şartnamelerinden alındığı için) hazır bilgi varken formül ezberlemeye gayret etmiyoruz.
ve bu tip riski olan değerlerde herkes hazıra konmak ister daha önceden yapılmış onaylanmış proje
veya bunları bir araya getirilmiş tablolardan yararlanılır.
sizin de yaptığınız hesapların doğru olup olmadığını sormanızın altında yatan neden de aynıdır.
kolay gelsin.

ön yargı insanı cahilleştirir bilmem haberiniz varmı. o ajanda nerdedir bilmem ama o ajanda elimde olsa bile yinede bakmak gibi bir lükse sahip olacağımı zannetmiyorum. işimiz ve işiniz elektrik ise bunun bir hesabı bir mantığı ve birde formülü vardır hesaplarsın herşey oluruna gider sonra yaptığın hesabının sağlamasını yaparsın. en sonundada yaptığın hesap doğrumu değilmi diye o zaman aç ajandana bak senin o ajandada dediğin şey ezbercilikten başka birşey değil. kolay gelsin.

sayın sinsi,
Öncelikle konuyu açan kişi olarak cevap yazan arkadaşları bu uslüpta paylamanızı doğru bulmuyorum. Bu forum benim üye olduğum forumlar içinde gerçekten en dostça ve paylaşımcı forum, herkesten de bu dostluğu kendi adıma bekliyorum.

Konuya gelir isek, madem 400kva trafo koyuyorsunuz(yükün karakterini bilmediğimizden seçim için yorum yapmıyorum) bu trafonun max gücünü kullanacak şekilde ag ana pano tasarımının yapılması gerekir. Yani şalteri 600A ve pano barasının da buna göre dizaynı gerekir. Aksi takdirde 500A şalter koyduğunuzda ilave güç artırımında panoda revizyona gitmeniz gerekir.

ikinci olarak trafoyu ve jeneratörü talep güce göre seçiyoruz, aksi takdirde mühendisliğin bir anlamı kalmıyor. Yani eldeki değerleri peşpeşe ekleyip toplama işini herkes yapabilir.

saygılar

Trafo gücü hesabında trafo kayıplarınıda dikkate almalısın.CosQ.de 0,99 alınmalı(Kompanzasyon yapılacağı için)
Trafo gücü = (Toplam kurulu güçxeş zamanlılık katsayısıxtrafo kayıpları(1,1)):CosQ(0,99)
400kVA.nın AG.de çektiği akım I = p(kVA):kök3x0,4kV.=578,03A. panodaki ana şalter 630A. olmalı.Bakır baralar ise 40x5 olmalı(600A.akım çeker)Kablo kesiti hesabına gelince talep gücün 263kW. çektiği akım 505A.3x240+120 kablonun taşıyacağı akım 460A.bu kablo bu akımı taşımaz.gerilim düşümü yönünden tamam ama akım yönünden kurtarmaz.

arkadaşlar ben şahsen 3*95'lik kablodan sonra 1* kablo seçimine gidiyorum çünkü 1* kablonun akım taşıma kapasiteleri 3*'ya göre daha yüksek tabi yan yana dizilim olursa bu arada mesafe uzunsa fuko kayıplarından dolayı kapasif değer artar ve cezalı durumada düşebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri