proje ödevi için

arkadaşlar bi proje ödevi hazırlanması istendi benimde gerekli malzemelerim ve bilgim olmadığından elektirikciye yaptırdım. güneş paneli ile 24 ledlil masa lambası gibi bişey yaptırdım. ama mağlum gerekli teknik bilgisine sahip olamadım sizden bunu rica ediyorum.
şimdi 4v 0.7Ah/20Hr 'lik bir akü var. 4.2v 100mA 60x60 güneş paneli , 8r 5w taş direnç var , 24 tane seri bağlı beyaz led. 1 tane led'in 2.8volt la çalıştığını söyledi. bu malzemelerle oluştu istediğim proje. sizden ricam teknik bilgisi konusunda.. bu akü bu panelle kaç saatte şarj olur ? 24 ledi kaç saat boyunca yakar ? bunların hesaplamasını teknik bilgisini verirmisiniz çok acil.. yardım edin öğrenci kardeşinize.. çok teşekkür ederim şimdiden en kısa sürede cevaplarınızı bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
4 Volt aküyü 4,2 Volt veren panelle nasıl şarj etmeyi düünüyorsun? 4*1,2=4,8V eder...
4 Volt akü ile 28 adet seri bağlı ledi nasıl yakmayı düşünüyorsun? Ledler beyaz renk ise 2,8V gerilimde sönük yanar, 3,2V civarı beslemen gerekir...8 ohm 5W direnç ne için?
Ledler kaç mA? 20mA 'lik led olduğunu farz edersek paralel bağladığında 1/2W 2,2 ohm civarı direnç kullanman gerekli...
Akünün tam dolu olduğunu farz edersen 1 saat civarı...

Senin ödevde muğlak ve bilinmeyenler bilinmesi gerekenlerden fazla olduğundan hesap kitap işine girmek pek olası değil...Komple bi gözden geçir, ben olsam nurtopu gibi sıfırı basmıştım...

sistem şuan yapıldı çalışıyor zaten.. nasıl olur öylemi olur böylemi oluru yok. şuan yapıldı çalışıyo. 4.8 v panel o yanlş yazılmış. 28 adet led değil 24 adet led var. ledlerin seri bağlı olduğunu sölemiştim. nasıl yapcaksın deme abicim :) şuan çalışıyo. ve akşam saat 6 da açtım içindeki kaç saat biticek bakıyım diye. saat 11 e kadar net şeklde yandı. ama saat 11den sabah 8 e kadar da sönük yandı.

sistem şuan yapıldı çalışıyor zaten.. nasıl olur öylemi olur böylemi oluru yok. şuan yapıldı çalışıyo. 4.8 v panel o yanlş yazılmış. 28 adet led değil 24 adet led var. ledlerin seri bağlı olduğunu sölemiştim. nasıl yapcaksın deme abicim :) şuan çalışıyo. ........................

Sistem mademki çalışıyor neden bunun çalışmasını, yapan arkadaştan öğrenmiyorsun da, cihazın nasıl yapıldığı ile ilgili gerçek hiçbir veriye sahip olmayan forum üyelerinden bilgi istiyorsun ? Biraz araştırırsan güneş paneli sistemleri ile temel bilgileri forumda bulabilirsin.

Fark etmez 24 yada 28... 4V akü ile 24 adet ledi seri nasıl çalıştırdın? Daha ne yapıldığından haberin yok...

sistem şuan yapıldı çalışıyor zaten.. nasıl olur öylemi olur böylemi oluru yok. şuan yapıldı çalışıyo. 4.8 v panel o yanlş yazılmış. 28 adet led değil 24 adet led var. ledlerin seri bağlı olduğunu sölemiştim. nasıl yapcaksın deme abicim :) şuan çalışıyo. ve akşam saat 6 da açtım içindeki kaç saat biticek bakıyım diye. saat 11 e kadar net şeklde yandı. ama saat 11den sabah 8 e kadar da sönük yandı.

ya konu başında ne belirttim ben ? gerekli bilgim yok dedim yardımcı olun dedim. benim alanım elektirik değil zaten ki bana atar yapıyosunuz habern yok bilmem ne.. ben makina mühendisliği okuyorum.. herhangi bi proje olduğu için bunu yaptık. hayır yani büyütecek ne var ? bana desenizki kardeşim o öyle değil şu şekilde olmalı. yada verdiğim bilgilerle nerede yanlş yapılmış gibi şeyler.. burası yardımlarşma yeri değil mi ? atarlanma yeri mi ? sizden zaten yardım istedik ben bildiğim şeyi neden burda dile getireyim size ? çok sağolun yani çokk..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri