ısıtma sistemi

TiRaNTx

Üye
Selamlar malum doğalgaz ve elektrik giderleri aldı başını gitti. Biz de evimizde kışın ısınmak yazın ferahlamak istiyoruz. Derken aklıma bir proje geldi ama yeterli bilgim yok. İnternette araştırırken forumu keşfettim ve sormak istedim. Adanada ikamet ediyoruz malum yazları çok sıcak kışları normal diyebiliriz. Tabi nem den dolayı bu değerler gittikçe kötüleşiyor.

ISITMA

Şimdi evde kombi ile ısıtmamız mevcut. Ben kombiyi istediğim zaman vanalarla devre dışı bırakıp şimdi bahsedeceğim sistemle ısınmaya çalışacağım

Sistemde güneş enerjisi için panel veya paneller kullancağız. Ufak bir tank olacak ve bu tankın içinde bir rezistans. Panelden elde ettiğimiz elektrik ile kazan içindeki suyu ısıtacağız ve bir devir daim motoru yardımıyla peteklere dolaşımını sağlayacağız.
Öncelikle biraz baktım ortalama birkaç bilgi bulup aşağıdaki rakamları çıkarttım

petek boyu 6,6m (metrede 5.7msu yaklaşık)
boru 25mm toplamda 80m( 40 gidiş 40 dönüş) (25mm boru 1 metrede 0,215lt su)
Su yaklaşık 55lt kadar var boru ve petekler olarak
Kullanack kazan ort 20lt desek
Toplamda 75lt su yanılma payı vs düz hesap 80 lt su diyelim.

SOĞUTMA

Evde klimalarımız var 3 tane 12 (daikin)/12(mitsubushi)/24(alarko general). Şimdi ısıtmada kullandığımız aynı panel veya panellerden bunlarıda çalıştırmak istiyorum. Mesela bir piriz yardımıyla tak çıkart yapabileceğimiz şekilde olabilir. Çok mu gelir bilemedim bundan vaz geçebiliriz de. Ama en azından 12 likleri kaldırsa iyi olurdu

Şimdi buradaki bilmediğim konu ısıtma nasıl bir rezistans ve yazın soğutmak da dahil olarak güç üretmek için kaçlık panel kullanmak gerekli

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uzun vade için düşünüyorum. Zira eski çalıştığım yerde aylık kiramızın 3 katı elektirik gelmeye başlamıştı. Evde de durum çok farklı değil. Zira elimizden geldiğince kombiyi açmıyoruz yazın kli,ma kullanmamaya dikkat ediyoruz. Ama böylede hayatın zindan oluyor.
İleride ne durumda olacağınıda az çok tahmin ediyorum. Şuan Keşke bunu 5 yıl önce yapsaydım diye geçirmiyorum değil hani.

Bu işlemler daha çok makina mühendisligine giriyor.

Kendinize özel yerse veya konumu uygun ise bu kadar masraf yapacağınıza ısı pompası yapsaydiniz.
Tam içeriğini bilmiyorum.

İlk yatırım maliyeti, yıllar içindeki verim kayıplarından dolayı yenileme maliyetleri, yapılan yatırımın kaç yıl sonra kendini kurtaracağı, kaç yıldan sonra kara geçileceği vb.çok detaylı hesaplamak lazım. Çoookk uzun vadede kara geçiyor olabilirsiniz.

Bu işlemler daha çok makina mühendisligine giriyor.

Kendinize özel yerse veya konumu uygun ise bu kadar masraf yapacağınıza ısı pompası yapsaydiniz.
Tam içeriğini bilmiyorum.
Usta ısı pompası hiç duymadım bir de ona bakayım. Apartman dairesinde oturuyorum buda panel işini biraz zora sokuyor balkona düşünmüştüm neredeyse tüm gün güneş alıyor. Ayrıca daha masraf yapmadım hala düşünce aşamasındayım.
İlk yatırım maliyeti, yıllar içindeki verim kayıplarından dolayı yenileme maliyetleri vb. hesaplanıp yapılan yatırımın kaç yıl sonra kendini kurtaracağını, kaç yıldan sonra kara geçileceğini çok detaylı hesaplamak lazım. Çoookk uzun vadede kara geçiyor olabilirsiniz.
Doğrudur, fiyatlara bakıyorum ve aslında şuan apartmandayım ve apartman dairesine göre düşünmüştüm. Fakat ileriki zamanda müstakil eve geçmeyi düşünüyorum.

Bir çok bilgi edindim teşekkür ederim tek bir şekile bağlı kalmamak lazım bakalım daha neler öğreneceğiz. Mesela on grid inverter ile sisteme bağlı da yapılabiliyormuş.

Son düzenleme:
yazın işe nasıl yarar bilmiyorum diye devam edecektim apartman dairesinde olmaz. ama kışın ısınmak için devir daim pompasında uygun revizyon yapıp su yerine yanık yağ ile petekleri ısıtmayı deneyiniz. yani güneş enerjisi suyu ısıtsın, sıcak olan suda yağ kazanını.

Müstakil eviniz vardır, panel kurmak için alanınız vardır ve gündüz ürettiğiniz ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satabiliyorsunuzdur o zaman hiç beklemeyin yapın derim ama ben ısınmak için elektrik ve doğalgaz yerine panel kuracağım derseniz zarardasınız.

Hocam ısı pompası hiç duymadım bir de ona bakayım. Apartman dairesinde oturuyorum buda panel işini biraz zora sokuyor balkona düşünmüştüm neredeyse tüm gün güneş alıyor. Ayrıca daha masraf yapmadım hala düşünce aşamasındayım.

Doğrudur hocam fiyatlara bakıyorum ve aslında şuan apartmandayım ve apartman dairesine göre düşünmüştüm. Fakat ileriki zamanda müstakil eve geçmeyi düşünüyorum.

Maliyetli kendinize özel işler kiracı olmak ile zora girer .
Kendi evinizde olur.
Anca ufuk tefek işler banyo mutfak suyu bile konum uygunsa .

Apartman işlerde izin ve bir şikayette yaptığınızı sökmek zorunda kalırsınız.

yazın işe nasıl yarar bilmiyorum diye devam edecektim apartman dairesinde olmaz. ama kışın ısınmak için devir daim pompasında uygun revizyon yapıp su yerine yanık yağ ile petekleri ısıtmayı deneyiniz. yani güneş enerjisi suyu ısıtsın, sıcak olan suda yağ kazanını.
Anladım ustam öneri için teşekkür ederim.

Müstakil eviniz vardır, panel kurmak için alanınız vardır ve gündüz ürettiğiniz ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satabiliyorsunuzdur o zaman hiç beklemeyin yapın derim ama ben ısınmak için elektrik ve doğalgaz yerine panel kuracağım derseniz zarardasınız.
Anladım teşekkürler

Maliyetli kendinize özel işler kiracı olmak ile zora girer .
Kendi evinizde olur.
Anca ufuk tefek işler banyo mutfak suyu bile konum uygunsa .

Apartman işlerde izin ve bir şikayette yaptığınızı sökmek zorunda kalırsınız.
Hımm kimsenin şikayet edeceğini sanmam fakat olabilirde bu durumda kötü tabi ki. Bu iş için müstakil evi beklemek lazım anlaşılan.

Teşekkür ederim tavsiyeler ve değerli görüşleriniz için.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri