PROGRAM YAZABİLECEK ARKADASLAR !!

G-code lar ile step motor sistemli bi makine tasarladık üretimine gecicez fakat program sıkıntımız var yazılımdan anlayan arkadaslardan yardım bekliyorum bi kaç kişiyle görüştüm anlamadılar buradada bulamazsam dahada bulamam herhalde saygılar...

Hakkını helal et aklımdan çıktı.
Buraya bir gözat sanırım işinizi görecektir.
En azından benim yazacağımdan adaha iyi iş yapar :)

Kolay gelsin...

Senin gibi söyleyip öğrenen ve cnc imalatçısı olan bir çok arkadaş biliyorum.
Gözünü korkutma.
Başlangıç da anlamasan da oku.

Makineni kontrol için Mach3 ve ya benzeri UsbCnc programı yeterli.
Mekaniğini yapabildiğine göre kullanmasını da öğrenebilirsin.
Gösterdiğin örneğe göre bildiğimiz tek kafa kapitone makinesi.
2D bir yazılım yeterli.
Hatta sadece yazı ise mach3 ve usbcnc yazılımlarının yazı makroları yeterli ama şekilde istersin.
Bunun için en tanınmış ve kolay kullanımlı program corel draw , nette bolca kullanım videoları var.
Dxf olarak kayıt edersin.
Dxf yi gcode ye çevirecek bir sürü program var.
Hatta usbcnc programı hem kontrol kartıdır hem de çok başarılı bir çeviricidir.
Yani fazladan programa slt sütele gibi şeylere ihtiyacın yok.
Çizimde birinden diğerine giderken yani Z ekseni hareketini kendi makinene göre gereken kontrole bağlarsan işin bitmiş olur.
Bunun için mesela mach3 kullanım pdf lerini okuyup G ve M kodlarını biraz öğrenmen / anlaman yeter.
Önerdiğim bölümde benzeri sistemler anlatıldı.

Doğrudan şahsına yazılım istersen çoook duygusal ve sabırlı olmalısın...
Öyle ki hazır çalışan sistem alman daha karlı olabilir...
hocam ben kendim cnc router ve lazer yaptım g-code ları mach 3 e atma veya ara program kullanma konusu sıkıntı değil benim sıkıntım bu makinede dikiş aralığı, çalışma hızı ve iplik kesme konularında bunları mach 3 den yapabilecek varsa onada acıgım ben arastırdım yaparım diyen cıkmayınca yeni program yazdıralım dedik son çare olarak . hazır yazılmışını buldum 7,000 euro dediler yerli bi firma hemde altından kalkabilirmiyim bilmiyorum ama bu projede niyetliyim baya bi ,tabi bu söylediğim rakam çok uçuk bi rakam ya projeyi rafa kaldırıcam yada ben yaparım diyen bi arkadasla olayı çözeceğiz yorumların için teşekkürler hocam..

çanta imalatı yapan bir firmaya otomatık kumaş kesme makınesı yapmıştım koca rulo halınde kumaş makınenın onune koyuluyor LCD ekrana ölçü gırılıyor makıne gırılen ölçülerde kumaşi kesıyordu aynı firma yenı bir iş teklıfınde bulundu zamanım olmadığı için hiç gırmedım ama yeni teklif edılen cıhaz daha populerdı sentetık kumaşlarda dikiş atmadan lazer ile yapıştırma belkıde piyasada vardır ama yoksa yenı yapılacak bişeyse o sektör için mükemmel cıhaz olur ikincisi sayın Türkoğlu bu bahsettığınız cihaz da resımdekı gıbı x-y olarak verılen koordınatlarımı işliyecek bıraz ayrıntılı yazabılırmısın veya daha basıt bırkaç şekılmı çızecek böyle bır cihaz da hata payı ne olacak bunları yazarsanız bende buna benzer bir proğram var pik yazılımı bendeki sızın işinizi tam olarak görmez gerçi ama duygusal yönü varsa yapılabılır:)

Bahsettiginiz makina otomatik pastal makinasi galiba bu onun bi on kati kadar zor dikis araligi ayarlanabilir olucak hata payi cok az eksenler haricinde 5 fonksiyon daha senkronize calismali nerede ikamet ediysunuz tam olarak

Sent from my HTC One mini using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Çook ucuz bir fiyat.
Çizim yapacak enterpolasyon yapacak ve kodları çıkarıp işi bitirecek..
En az 50000 lik iş.
Program bir kez yazılır basitçe bir cd de olur.
Bir cd 50 kuruş bile değil.
Ama o yazılımı bir çok makinede kullanabilirsin...
1 makine de 50000 , 50000 makinede 1TL maliyeti olur.
İstediğin işin mekanik maliyeti önemli değil işi yapan yazılım bunu göz önünde bulundur.

Mach3 veya diğerleri fark etmez G code ve M code anahtar kelimelerini araştır .
Büyük ihtimal kendin bile çözersin ve yazılıma ihtiyaç kalmaz...
Mesela iplik kesme mekanizmasını yaparsın ve onu çalıştıracak bir kod , kod satırlarına eklenecek bir M10 gibi satır olabilir..

Kazim Abi keske soyledigin gibi olsa program korumali kopyalanmiyor malesef adam bana programin isleyisinden cok bu ozelliginden bahsetti yani onun dedigi ben tasarliyip uretip pazarliyacagim aslan payi ona dusecek hermakinada esnaflik buysa ben hicbirsey demiiyrum

Tam olarak yazdığım böyle bir şeydi.
Programı tek tek almak başka şey telif haklarını almak başka şeydir.
Telif hakkını küçük görme.

Kendin yapabilirsin.
Buralarda yardımcı olacaklar çıkabilir [MENTION=147428]ISMAILY[/MENTION] yazılımda baya iyidir macro yazabilecek arkadaşlar var.
Ama sitemini kurmalı ve göstermelisin ki gerekeni yazsınlar.

Anladim abi bi sekilde asicaz konuyu birkac kisiyle gorusuyrum siteden suan bakalim halledicez ins

7000 euroluk programın youtubeda filan videosu var mı? Ne iş yaptığını görmek için...

Konu cozulmustur ilgilenen arkadaslara tesekkur ederim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri