Powerbank özelliklerinde 12 volt yazıyor

modem üzerinde 12v/1.5a yazıyor, direk bağladığımda maalesef çalıştırmıyor. Site üzerinde arama yaptım şöyle bir tetikleyici önermişler ama bu Qualcomm yapısını tetikleyecektir, ama benim cihazda ki PowerIQ denen bir sistem.
https://tr.aliexpress.com/items/reviews-32686950937p5.html

Dediğiniz gibi galiba çıkamayacaz bu işin içinden en iyisi 5/12 volt yükseltici kablo takıp denemektir

Teşekkür ederim, konuyu okuyup cevap yazdıınız için.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben 12v/1.5a modeme bağlamak için kullacağım, bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gerçekleri görmek
Bence alınan powerbankı unutup ( ne yapacağınız sizin tercihiniz ) şimdi ne gibi cihazlar satın veya işlem yapmalıyım 12 volt 1.5 amper modemi modemin kimligi bilinmiyor ) çalıştıracak tasviyeler almanız.

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Usb C den istenen gerilimi almak için aracı entegre veya devreler var ama
bu devrelerin ucuz ve düzgün çalışanı bar mıdır bilmiyorum.

Örneğin STUSB4500 entegresi usb C güç kaynağından güç çekip istenen değerde gerilim çıkışı verebiliyor.
Şurada örnek bir ürün var:
https://learn.sparkfun.com/tutorials/power-delivery-board---usb-c-qwiic-hookup-guide/all

Kendim yapatım diyenlere şöyle birşeyler denenmiş:
https://www.google.com/amp/s/www.in...ickcharge-Compatible-Powerbank/?amp_page=true

Usb C den 12V istemek hem kolay hemde çok zor bir iş,
çok fazla çeşit usbC güç kaynağı var
hepside standarta uygun üretilmemiş olabilir
bu nedenle şu videoda görüldüğü gibi
TS100 ün abisi TS80P gibi çok iyi tutmuş bir proje bile yeri geliyor Usb C ile anlaşıp alması gerektiğini alamıyor:

Arkadaşlar böyle bir kablo takıp powerbank üzerindeki voltaj seviyesini 5 volttan 12 volta yükseltip modemi çalıştırabildim.

Ama şimdide şöyle bir durum var, modem her zaman açık kalması gerekiyor, powerbank şarj olarak bağlı durumdayken USB soketinden de modemi besliyorum. Bu süreçte powerbank hem şarj oluyor (dolu değilse) hemde üzerinden modeme enerji veriyor.

Elektrik gttiğinde 1 sn lik powerbankin USB çıkışında kapanma gerçekleşiyor, modem yüksek ihtimalle korumaya alıyor, modeme voltaj veren usb soketine kondansatör eklense 1 sn lik oluşan kesintiyi çözebilir miyiz ? bide kondansatör nasıl bağlanması uygun olur.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1_org_zoom[1].jpg
    1_org_zoom[1].jpg
    73.8 KB · Görüntüleme: 11
Arkadaşlar böyle bir kablo takıp powerbank üzerindeki voltaj seviyesini 5 volttan 12 volta yükseltip modemi çalıştırabildim.

Ama şimdide şöyle bir durum var, modem her zaman açık kalması gerekiyor, powerbank şarj olarak bağlı durumdayken USB soketinden de modemi besliyorum. Bu süreçte powerbank hem şarj oluyor (dolu değilse) hemde üzerinden modeme enerji veriyor.

Elektrik gttiğinde 1 sn lik powerbankin USB çıkışında kapanma gerçekleşiyor, modem yüksek ihtimalle korumaya alıyor, modeme voltaj veren usb soketine kondansatör eklense 1 sn lik oluşan kesintiyi çözebilir miyiz ? bide kondansatör nasıl bağlanması uygun olur.

Teşekkürler.

sizin gibi yapacak arkadaşlara yardım için !!!

5 volttan 12 volta yükseltip : Nasıl yükseltiniz tarif etmeniz daha iyi olur .
( satın kablo ile ??? )
kablo çıkış akımı amperi nedir ? veya kablo kimliği verirseniz daha iyi olur . ( teknik bilğileri )

xe975m.jpg

modeminiz amperi nedir ? veya modem kimliği verirseniz daha iyi olur . ( teknik bilğileri )
powerbank amperi nedir ? veya powerbank kimliği verirseniz daha iyi olur . ( teknik bilğileri )

yazarsanız daha iyi olacaktır .
teşekkürler .

benzer konu sayılabilir .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/modem-tetikleme.138444/#post-896570

oonurr ( Teşekkürler )​

555 entegresi ve röle kullanarak devre hazırlamıştım.
Modeme monte edecekken biraz kurcaladım.
Buton uçlarında 3.3 v olduğunu gördüm 3.3 v tu sıfıra çekince modem tetikleniyordu.
Ben de buton uçlarına paralel kondansatör lehimledim ve sonuç başarılı oldu.
Yaptığım devre ve harcadığım zaman birden buhar oldu .)
Aynı sorunu yaşayan veya yaşayacak olanlarlar için kaynak olması sebebiyle yazıyorum.
İyi günler dilerim.

IMG_20210116_160555.jpg

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Modem 12 volt, 1.5mper gül istemekte
----
Kablo 5 volt/12 volt yükseltici çıkış max 1amper yazıyor ama benim modem sorunsuz çalıştırdı.
https://urun.n11.com/arduino-urunle...seltici-boost-mo-giris-5v-cikis-12-P485294646
----

oonurr​

üyenin yaptığı durum benim anlattığımdan farklı, onda elektrik git gel olduğunda buton yardımıyla tetikleme gerekiyormuş. (enerjinin gelmesi için butona basmak yerine kondansatör eklemiş otomatik yapmış)

Bendeki powebankde tetiklemeye gerek yok, elektrik gidip geldiğinde 1 sn koruma için enerjiyi kesip otomatik vermeye devam ediyor. Ben bu aradaki 1 saniyelik kesindeki voltajı sağlamak için ne yapabiliriz.

evet güzel bir video, bu sisteme daha kolay basit başka bir yöntem olabilir mi ?

Modem 12 volt, 1.5mper gül istemekte
----
Kablo 5 volt/12 volt yükseltici çıkış max 1amper yazıyor ama benim modem sorunsuz çalıştırdı.
Modem en fazla çekeceği 1.5A oluyor
normal çalışırken her zaman bu akımı çekmez.
Zaten o kablo dönüştürücünün 12V 1A çıkışı süreköi vermesini beklemem ben.
Biraz Çin lilerin abartması.

Neyse powerbank usb çıkışından 5V 2A çekildiğini dönüştürülüp modeme yettiğini varsayalım.
Bu gerilimi 1 saniye boyunca bir kapasitör ile vereceksek:
E = 5V * 2A * 1 saniye = 10 Joule

Kapasitör gerilimi 4.5V a düşse bile dönüştürücünün çalışabileceğini varsayalım.
Üzerindeki gerilim 5V tan 4.5V a düşene kadar 10Joule verecek kapasite değeri
(kapasitör üzerinde depolanan enerji formülünden)
E = (1/2 )C * Vkare

Efark = E5V - E4.5V = 10 Joule olmalı
10J = 0.5 * C * 5kare - 4.5kare
C ~= 10/ 2.5
C = 4 Farad

ancak süperkapasitör kurtarır.

Modem en fazla çekeceği 1.5A oluyor
normal çalışırken her zaman bu akımı çekmez.
Zaten o kablo dönüştürücünün 12V 1A çıkışı süreköi vermesini beklemem ben.
Biraz Çin lilerin abartması.

Neyse powerbank usb çıkışından 5V 2A çekildiğini dönüştürülüp modeme yettiğini varsayalım.
Bu gerilimi 1 saniye boyunca bir kapasitör ile vereceksek:
E = 5V * 2A * 1 saniye = 10 Joule

Kapasitör gerilimi 4.5V a düşse bile dönüştürücünün çalışabileceğini varsayalım.
Üzerindeki gerilim 5V tan 4.5V a düşene kadar 10Joule verecek kapasite değeri
(kapasitör üzerinde depolanan enerji formülünden)
E = (1/2 )C * Vkare

Efark = E5V - E4.5V = 10 Joule olmalı
10J = 0.5 * C * 5kare - 4.5kare
C ~= 10/ 2.5
C = 4 Farad

ancak süperkapasitör kurtarır.
prof. cevabın için teşekkürler, senden ricam bu parçayı nereden satın alabilirim ve en basit haliyle nasıl bağlanması uygun olur ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri