Powerbank özelliklerinde 12 volt yazıyor

Bu şekilde çizdim ama doğru olmuş mu ? (çizim biraz kusura bakmayın)
bu devre 1.5v piller 4 tanesi 6 volt yapmak bide pillerin amperleri kaç olması gerekli ?
diyottan dolayı piller şarj edilmiyor sadece enerji olmadığında 1s lik kaynak sağlıyor doğru mudur ?

Ekli dosyalar

• AA.jpg
    AA.jpg
    119.8 KB · Görüntüleme: 10
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çok güzel çizmişsin ellerine sağlık.
Piller için standart kullan at AA veya AAA kalem pil uygun.
Kalem piller ani yüksek akım çıkış verebiliyor sıkıntı olmaz.

Aslında sakıncalı bir devre bu haliyle.
Seri 3 pil ile çalışırsa bu sakıncada kalkar ortadan.
Sakınca ne
4 seri pil diyot sonrası gerilimi powerbank usb çıkışınada veriliyor biri bu.
Diğeri eğer pil diyot sonrası gerilim powerbank usb çıkış gerilimnden büyük ise
pil gerilimi PB geriliminden düşük olana kadar sistem kalem piller üzerinden beslenir boşa pil biter.
1. problemi yenmek için PB usb çıkışıda bir diyot ile dönüştürücüye verilebilir
buda boşuna diyotta enerji kaybı demek.

İki problemi birden çözecek daha güzel çözüm ise
bir transistör ile
eğer powerbank çıkışında enerji varsa pil çıkışını devreden kes
eğer powerbank çıkışında enerji yoksa pil çıkışıyla sistemi besle
şeklinde bir düzenleme yapmak.

Devreyi geliştirmek mi istersin
yoksa 3 pil ile çalıştırayım olursa ne gerek şimdi transistör mıransistör uğraşmayayaım mı dersin :)

bunca cevap yazdın sağolasın kardeşim, bilmiyorum transistör işine girersem çıkarmıyım yaparmıyım :D
Ah şu powerbank üzerindeki 1 sn lik korumadan dolayı kesinti olmasaydı, sanki yakacaz cihazı :D:D

bunca cevap yazdın sağolasın kardeşim, bilmiyorum transistör işine girersem çıkarmıyım yaparmıyım :D
Ah şu powerbank üzerindeki 1 sn lik korumadan dolayı kesinti olmasaydı, sanki yakacaz cihazı :D:D
Girme transistör işine çıkamazsın.
İki güç kaynağınıda birer diyotla gir yükselticiye iyidir,
şotki diyot kullanırsan daha güzel olur
hele 3 seri pil ile çalışırsa ne güzel.
Şotki diyot için elinde bozuk şarj adaptörü smps güç kaynağı varsa fotoğrafla gösteririz diyodu sökersin oradan.

Transistör için yazmışta yazmışlar :)
https://forum.allaboutcircuits.com/...5v-power-supply-and-6-6-battery.153536/page-2

bu pil ve diyotlu şeyi yapmaya çalışacam, piller sadece o git gel anında 1 saniye modeme voltaj besler değil mi hocam ? 1 sn lik kesintinin haricinde pillerde boşalma olmaz değil mi ?
2.dediğin diyotu powerbank (+) ucuyla 5/12 yükseltici (+) ucu arasına bağlanacak değil mi ?

esasında bazı kondansatörlü adaptörler elektrik gittikten sonra bile 1-2 sn düşükte olsa voltaj sağlıyorlar, öyle bir şey bulsak pillerin yerine bağlanamaz mı ?

esasında bazı kondansatörlü adaptörler elektrik gittikten sonra bile 1-2 sn düşükte olsa voltaj sağlıyorlar, öyle bir şey bulsak pillerin yerine bağlanamaz mı ?
Bunu konuştuk 4 Farad kapasitör gerekir boşa masraf vs. ...

Ne yaptın denedin mi pil destekli olarak?

4 Farad kapasitör pahalı olduğu için öyle demiştim hocam, uzun yollu eski cihazlarda hangi kapasitör varsa işte bilemedim.

Diyot bulamadım, dışarıda çıkamıyoruz. İlk fırsatta çıkıp bakacam hocam, valla sen dedikten buyana 15-16 kez gidip gelmiştir elektrik :D her gittiğinde gidiyor 1 sn geldiğinde 1 sn gidiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri