Pnömatik valflerde su arızası

Tesislerimizde bulunana havalı pistonlar sıklıkla arıza (hava kaçagı)veriyor ve kompresör hiç durmuyor arızaların hava içersindeki suyun ortaya çıkmasından kaynaklanıyor bu konuda alınacak tedbirler ve arızaların giderilmesi için yardımcı olabilirmisiniz

Tesislerimizde bulunana havalı pistonlar sıklıkla arıza (hava kaçagı)veriyor ve kompresör hiç durmuyor arızaların hava içersindeki suyun ortaya çıkmasından kaynaklanıyor bu konuda alınacak tedbirler ve arızaların giderilmesi için yardımcı olabilirmisiniz
Hatta oluşan suyu şartlandırıcı vasıtası ile ve otomatik zamanlı bir geçiş valfi ile atabilirsiniz.

şartlandırıcı bazı yerlerde olmasına karşın yeterli gelmiyor başka yolu yokmu şu işin ? :D

Sn @teknisyen 2 Kurutucu ve bazı yerlerdede şartlandırıcı olması ve bununla beraber bukadar suyun bu havalarda oluşması biraz garip bir durum yaz olsaydı hadi neysede soğuk havada daha az su üretilir.Ben şöyle bir şey yaptım ve çalışıyor. Kurutucu çıkışına silindirik bir küçük tank yaptım yaklaşık 60 cm boyunda 15 cm çapında buna üstten bir giriş ve birde çıkış borusu (kurutucunun çıkış boru çapına göre)ekledim alttanda yarım parmak maşon için deldim maşonun çıkışınada vana ve otomatik geçiş valfi bu valf zaman ayarlı açma kapama yapıyor.Suyu bu şekilde tahliye ediyorum.

Nasıl kurutucuya sahipsiniz?Soğutarak mı kurutuyorsunuz,kimyasal tuz veya kum kullanarak mı nemden arındıyorsunuz şartlandırdığınız havanın nemini?
Hava tesisatınız branşmanlara ayrılırken belli bir eğim (%1-2) ile havanın içindeki suyun akışına imkan verecek şekilde yapılmalıdır.Ayrıca branşmanların yerdeki uclarına su boşaltma tüpü adapte edilip ya selonoid valf ile veya elle vana ile boşaltılma yapılmalıdır.
Hava şartlandırıcısı her makina için onemlidir.Şartlandırıcıların otomatik şamandıralı olan basit modelleri var bu anlamda bu ekipmanlar yardımcı olacaktır.
En onemli madde burada tabiki kurutucudur.Soğutarak kurutmada soğutma gazı basıncı kontrol edilmelidir.Kimyasal kurutmada kurutucu madde ilavesi yapılmalıdır.Hangi tip kurutucuya sahipseniz bu kurutucunu kullanım talimatına uymanız onemlidir.

Umarım yardımcı olmuştur.Kolay Gelsin.

Su gördüğünüz makineler mi yoksa akümülatör çıkışı mı? eğer belli makinelerde devamlı görüyorsanız aktüatörlü vanalar göbek kısmından hava hortumlarına su kaçırıyor olabilir. bu da hava hattının zamanla su dolması ve bu suyun pistonlara kadar gitmesine yol açabilir.

Arkadaşların dediği gibi bende büyük ihtimal kurutucu diyorum. Bizimde sistemimizde yoğuşum suyu sıkıntısı çektik, en son kurutucuları değiştirerek bu sıkıntıdan kurtulduk, vede bu kurutucuların otomatik dranaj vallfleri olur,eğer sizin kurutucu sağlamda dranaj valfleriniz arızalı ise kurutucu yoğuşum suyunu tahliye edemez ve sisteme gönderir buda olabilir belki.

Kompresörden çıkan havayı ihtiyacınıza göre 40m veya 5m olarak filitre ettikten sonra su ayracı ile sudan %99 arındırabilirsiniz Sistemdeki yoğuşmadan kaynaklanan nemi de almak istiyorsanız havayı kurutup pistonların kullanım özelliğine göre yağlı yada yağsız hava gönderebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri