Dairesel hareket kontrol metotları olarak ne kullanabilirim?

Merhaba Degerli Ustalarım,

Elimde ufak bir sütunlu matkap var ayak pedalıne basınca aşağı yukarı pnomatik silindir ile çalışıyor.

Bunun önüne dairesel magazin yapıp parçaları o magazin üzerinde dizerek daha hızlı üretim yapmak istiyoruz.
hem matkap altına insan eli girmemiş olacak hemde 10 -12 istasyon ile daha çok parça işlemiş olacağız.
PLC veya akıllı röle ile çalışacak artık

Nasıl tahrik sistemi kullanabilirim
1)Rotart pnomatik tabla kullanacaktım Festo DHGT serisi 2-3 bin € arası fiyat verdiler 12 istasyona valfleri hortumları ile birlikte.

2)Ufak bir servo kullanıp ekrandan 360/istasyon sayısı girerek pozisyonlama ile çalıştırmayı duşundum.
video da ki tabla gibi yapacağımız tabla

3)Puls ile step sürüp sabit 12 istasyon çalıştırsam hassasiyet yakalarmıyım pozisyonlamada sıkıntı olurmu. Ofset verebilirmiyiz.
Step motorla sürerken Home ayarları nasıl olur.
(Ortamda Çalışan CNC ve başka makineler var onlardan parazit alıp kaçırır mı?)

4) Frenli asenkron motor koysam redüktörlü, Normal sürücü ile çalıştırsam sensör görünce duracak matkap inip kalkınca fren açacak tekrar dönecek şekilde verimli olurmu.

Bu metodlardan hangisi daha verimli olur daha önce nasıl tecrübeleriniz oldu.
Şimdiden Cevaplarınız için teşekkür ederim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu iş için servo kullanmak;servoya yazık olur.Zira istasyonlarınızın pozisyonu simetrik ve sabit olacak.
Bence en ucuz ve pratik olanı step motor kullanmak.Step motor un her bir adımı 1.8 derece.Yani 360 dereceyi döndürmek için tam adımda 200 puls vermeniz gerekecek.
İstasyonlar arasında küsürat olmaması için 12 istasyon degilde 10 istasyon yapmanızda fayda var.Bu sayede istasyonlar arası 36 derece olur ve tam adımda 20 puls gerekir.Eger 12 istasyon yapmakta ısrar ederseniz;istasyonlar arası 30 derece olur ve bu 30 dereceyi döndürmek için 30/1.8=16.666 puls vermeniz gerekir.Gördügünüz gibi küsürlü puls vermek uzun sürede kaymalara sebep olacaktır.
Aktarma organlarını secerken tam bölen oranlarda seçmeniz gerekecek.Yani kayış kasnak vs kullanırsanız diş sayıları tam orantılı olması gerekir.

Bana göre en kolayı ve en ekonomik şekli stepper motor ile yapmak.
Stepper motorlar mikro step ile sürülebilir .
Yani çok rahatlıkla 1 turu 1600'e veya 3200'e bölebilirsiniz.
Eğer hızınız yavaş ise bu katlanarak artabilir.
Burada önemli noktalar 1. Sistemin Hızı, 2 Dönen parçaların toplam ağırlığı.
Bu iki veriye göre stepper motor ve planet redüktöre karar verilir.
Program olarak Mach3 kullanılabilir ve daha sonra yapılacak bütün ekleme veya değişiklikler için sisteminiz "değitirilebilir" olur.

Bana göre en kolayı ve en ekonomik şekli stepper motor ile yapmak.
Stepper motorlar mikro step ile sürülebilir .
Yani çok rahatlıkla 1 turu 1600'e veya 3200'e bölebilirsiniz.
Eğer hızınız yavaş ise bu katlanarak artabilir.
Burada önemli noktalar 1. Sistemin Hızı, 2 Dönen parçaların toplam ağırlığı.
Bu iki veriye göre stepper motor ve planet redüktöre karar verilir.
Program olarak Mach3 kullanılabilir ve daha sonra yapılacak bütün ekleme veya değişiklikler için sisteminiz "değitirilebilir" olur.
Steple yapmak banada daha kolay geldi tek düşüncem acaba parazit alıp ölçü kaçar mı GMT marka steplerde bir kaç defa duymuştum .
Robosan DM278M modelinde bir step buldum onunla deneyeceğim.

Mach 3e gerek yok galiba Emko PLC veya S7/1200 1212C ile yaparım en fazla 1 tane puls çıkışı ve ı/o kontrolü yeterli
Malzeme 4-5 cm çapında yuvarlak teflon tekerlek ortasına matkapla işlem yapılıyor.
Hız artık hem yapmış olduğumuz magazini besleme hızımıza hemde üretime bağlı olacak.

Fikirleriniz için @AG Mehmet ve @alarmko ustama teşekkür ederim.

Eğer tablayı genel amaçlı yapmayacaksanız, cenova mekanizması gibi sistemlerle daha da pratik ve güvenilir döner tabla yapmak mümkün.

Elbette bir işi yapmanın birden çok yolu var, olay en nihayetinde bütçe ve yatırım niyetine bağlı oluyor. Eğer uzun yıllar kullanılacaksa ve sorun istemiyorsanız mutlaka hazır alıp kullanmalısınız. Herhangi bir arıza anında yalnız kalmamanız gerekir. Tabi bu bir fiyat farkı doğuracaktır.

Eğer bütçe buna müsait değilse ve yine uzun yıllar binlerce malzeme delmek için kullanılacaksa tavsiyem mekanik ve elektrik kullanarak yapmanızdır. Yani dönen tablada her parçanın yanına bir delik veya bir çıkıntı oluşturulmalı ve tabla her dönüşünde bu delik/çıkıntı sayesinde elektromekanik bir kilitle kilitlenmelidir. Bu sayede parazit ve ölçü kaçma derdi olmaz zira çelik elektronikten daha dayanıklıdır. Tablayı döndürmek için en ideal yol pnömatiktir. Hassasiyete gerek yok, kilit hassasiyet sorununu ortadan kaldırır.

Eğer buna da bütçe yoksa geriye en iyi seçenek step motor kalıyor ama tablada inertia dediğimiz bir olay olacak. Tabla her durduğunda motoru zorlayacak ve step motorlar adım atlamalarıyla ünlüdür. Bir feedback sistemi kurulup eğer adım atlanmışsa düzeltilmelidir. Bunun için feedback alabileceğiniz bir step motor sürücüsü bulmalısınız.

En ucuz dediğimiz sistem bile plc + sürücü + motor + tabla vs. ücretiyle birlikte tahminim 2000euro yu bulacaktır. Tabi ucuz çin mallarını düşünürseniz orası değişir.

Forum istatistikleri

Konular
128,598
Kullanıcılar
450,602
Son üye
lifeistlife

Yeni konular

Geri