PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Onları flasha atıp öyle kurabilirim sadece. Ama sürüm eski olacağı için Windows güncelleyecektir yada güncellemeye çalışacaktır muhtemelen. Ama bunu kapatabiliyor olmamız lazımdı tam hatırlamıyorum. Bakacağım.

Format biter bitmez zaten ekran kartı ve ses sürücüleri vs Windows tarafından kurulmuş oluyor. Böyle de bir durum var.
DİKKAT:
Format atacaksan şöyle yap.
Ekran gartını format esnasında PC ye takma. On board ekran gartı ile kurulumu tamamla.
Önce CD dosyalarından chipset sürücülerini ve anagart için neler varsa yükle.
Windows ses sürücüsünü yüklemiş olsa da CD'deki sürücüyü üzerine yükle.
Anagart sürücülerini windows güncellemeye kalkarsa izin verme. Ancak firmanın yayınlamış olduğu ve beta olmayan sürücüleri veya güncellemeleri kur. Her güncelleme sonucunda PC yi mutlaka test etmelisin.
Tüm sistem kurulumu tamamlandıktan sonra onboard ekran kartının benchmark skorlarını test et.
https://www.maxon.net/en/cinebench
Son kütüphaneleri incelemedim ama eski OPEN-GL skorlarına göre onboard ekran gartından 60 FPS alabilmelisin.
Aynı programdan CPU'nun kaç katı render kabiliyeti olduğunu veya kaç nokta işlem yapabildiğini de öğrenebilirsin.
Herşey normal ise ekran gartını tak ve sürücülerini CD dosyasından yükle.
Güncelleme için hiçbir yazılıma güvenme. Sadece NVIDIA da yayınlanmış kararlı sürümleri yükle.
https://www.nvidia.com.tr/drivers/beta
Link beta sürücülere gidiyor. Benim makina linux olduğu için sistemin kafası karışıyor. Ama şöyle söyleyebilirim.
Ekran gartının CD^sindeki sürücü versiyonu 840.küsür olsun. Sen sadece beta olmayan ve WHQL olan 8XX sürücülerini arayacaksın.

Eğer format atmayacaksan CD den sadece chipset sürücülerini kurup test edebilirsin.

NOT'una NOT:
SM bus sürücüsü daha önce kurulmamış demekki.
Diğer sürücüler başka yollardan kurulmuş ise sürücüler doğru olmasa bile eski sürücüleri sana kurdurmaz.

Hocam eğer sistemi düzgün kuramadıysam bu hafta sonu tekrar format atabilirim duruma göre.
Şöyle bir durum var,
Ryzen işlemcilerde onboard ekran kartı bulunmuyor. Bu yüzden işlemleri kart takılıyken yapabilirim sadece.

Hocam eğer sistemi düzgün kuramadıysam bu hafta sonu tekrar format atabilirim duruma göre.
Şöyle bir durum var,
Ryzen işlemcilerde onboard ekran kartı bulunmuyor. Bu yüzden işlemleri kart takılıyken yapabilirim sadece.
Sorun yok. Ekran gartın takılı iken de format atabilirsin.
Ancak dikkat et. Windows kurulumundan hemen sonra mutlaka anagart sürücülerini CD deki dosyalardan gurmalısın.
İlk kurulumdan hemen sonra windows güncellemelerini uzunca süre için kapatmalısın.
SIRALAMA:
1) Chipset sürücüleri.
2) Eternet kartı sürücüsü.
3) Ses gartı sürücüsü.
4) CD içerisinde anakart ile ilgili başka donanım sürücüleri de varsa kurabilirsin. Ancak bazı çalıştırılabilir uygulamaları kurmasan da olur.
Örneğin hız aşırtma için yazılım, veya ekonomi modu gibi yazılımlar falan.
Bu tür yazılımları isteğine göre daha sonra kurabilirsin.
5) Ekran gartı sürücüleri.
Mutlaka CD den kurulmalıdır. İnternetten indirip te kurarsan kötek yersin.

Haftasonu deneyeceğim. Kurulumu offline yapmam daha mantıklı olacak. Dediğim gibi güncellemeye müdahale şansım olmuyor maalesef.

Sadece ekran kartının sürücüsünün güncel olmaması kullandığım programların uyumsuz çalışmasına neden olabilir. Denemek lazım.

Haftasonu deneyeceğim. Kurulumu offline yapmam daha mantıklı olacak. Dediğim gibi güncellemeye müdahale şansım olmuyor maalesef.

Sadece ekran kartının sürücüsünün güncel olmaması kullandığım programların uyumsuz çalışmasına neden olabilir. Denemek lazım.
Sen önce ekran gartını doğru çalıştır da gerekirse güncellersin.
Bak sana ip ve sicim uçları.
CPU.png

Bu benim PC ye GTX1050Ti mi taktığım sonuçlarıdır.
PC CORE2 DUO olduğu için ve güney köprüsü ekran gartını besleyemediği için gosgoca 1050Ti den 34FPS alabilmişim.
Halbuki bendeki uyduruk ATI 5670 35FPS veriyordu.
Buradaki en önemli test işlemci single core sonucu ile MP ratiodur.
İşlemci tek çekirdek ile 0.84 points render kabiliyeti varken çift çekirdek ile bu teorik olarak ikiye katlanmalıdır. Eğer senin işlemci 8 çekirdek ise 8 e katlanmalıdır.
MP ratio, örneğin bendeki Single core 0.84 iken 0.84X2=1.68 i tam olarak verebilmiş olsaydı, kurulum mükemmel demekti. Ben defalarca yaptığım testlerde en fazla 1.98 MP ratioya ulaşabilmiştim. O da XP ile.
Her sürücü versiyonundan sonra işlemci skorları kaydedilmiştir. Görüleceği üzere farklı chipset ve anakart sürücüleri sonuçları da farklı sonuçlar vermiş.
Örneğin birisi 0.81 imiş.
İşin ilginci ise...
Vatandaş 8 çekirdekli işlemci kullanıyor. Tek çekirdekten 1 alıyorsa 8 çekirdekten 4-5 alıyor. Bu da demek oluyor ki çekirdeklerin yarısından performans alamıyor :D
Bak sana bir de win7 değerlendirmesi göstereyim.
SİSTEM.png

Sen önce ekran gartını doğru çalıştır da gerekirse güncellersin.
Bak sana ip ve sicim uçları.
Bu benim PC ye GTX1050Ti mi taktığım sonuçlarıdır.
PC CORE2 DUO olduğu için ve güney köprüsü ekran gartını besleyemediği için gosgoca 1050Ti den 34FPS alabilmişim.
Halbuki bendeki uyduruk ATI 5670 35FPS veriyordu.
Buradaki en önemli test işlemci single core sonucu ile MP ratiodur.
İşlemci tek çekirdek ile 0.84 points render kabiliyeti varken çift çekirdek ile bu teorik olarak ikiye katlanmalıdır. Eğer senin işlemci 8 çekirdek ise 8 e katlanmalıdır.
MP ratio, örneğin bendeki Single core 0.84 iken 0.84X2=1.68 i tam olarak verebilmiş olsaydı, kurulum mükemmel demekti. Ben defalarca yaptığım testlerde en fazla 1.98 MP ratioya ulaşabilmiştim. O da XP ile.
Her sürücü versiyonundan sonra işlemci skorları kaydedilmiştir. Görüleceği üzere farklı chipset ve anakart sürücüleri sonuçları da farklı sonuçlar vermiş.
Örneğin birisi 0.81 imiş.
İşin ilginci ise...
Vatandaş 8 çekirdekli işlemci kullanıyor. Tek çekirdekten 1 alıyorsa 8 çekirdekten 4-5 alıyor. Bu da demek oluyor ki çekirdeklerin yarısından performans alamıyor :D
Bak sana bir de win7 değerlendirmesi göstereyim.
Ben zaten sizin Chip online dan beri yaptığınız bu çalışmaları biliyorum, hatta oyun ve ekran kartı sürücüleriyle ilgili çok tartışmalar çıkmıştı o zamanlar :)
Ben de şimdi kendi sistemimde sizin önerdiğiniz şekildeki kurulumu deneyeceğim. Oyunlardan önce benim çalışırken kullandığım programlarda bir rahatlama olursa bundan devam edeceğim.

Bu anakart CDsindeki yazılımı ilk kez açtım fakat maalesef bunda sadece ekran kartı sürücüsü var. Diğer sürücülerin hepsi Live Update programından kurulacak gibi görünüyor.

1664389786195.png

Ben zaten sizin Chip online dan beri yaptığınız bu çalışmaları biliyorum, hatta oyun ve ekran kartı sürücüleriyle ilgili çok tartışmalar çıkmıştı o zamanlar :)
Ben de şimdi kendi sistemimde sizin önerdiğiniz şekildeki kurulumu deneyeceğim. Oyunlardan önce benim çalışırken kullandığım programlarda bir rahatlama olursa bundan devam edeceğim.

Bu anakart CDsindeki yazılımı ilk kez açtım fakat maalesef bunda sadece ekran kartı sürücüsü var. Diğer sürücülerin hepsi Live Update programından kurulacak gibi görünüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 91274
O ekran gartının CD'si olmasın.
Ecik orayı burayı garıştır. Anagart CD'sini bulabilecekmisin.

Eğer MSI nın resmi sitesinden sürücüleri önceden indirip bir yere kaydedebiliyorsan deneyebilirsin.
Hatta farklı sürücüler varsa hepisini indir bir yere gaydet. Birlikte bakarak karar verebiliriz.
https://www.drivereasy.com/knowledge/msi-b350-tomahawk-drivers-download-windows-10-7/
Bu sitede bazı açıklamalar var.

Çipirdek sitesinde iken P4 ile DIRT II yi oynayamasın demişlerdi.
Ben de gıcıklığına bu oyunun CD'lerinden 5 tene alıp benim PC deki kötü ekran gartı ile tatminkar şekilde oynamıştım da bazı arkadaşlar gudurmuşlardı.
Hatta bizim HAKAN o yıllarda AMD 4 çekirdek işlemcili ve güçlü bir ekran gartı kullanıyordu. Birgün dayanamadı ve beni telefonla aradı.
Ben de dedim ki..
Windowsu gur beni ara team'dan senin sistemini ben gurayım.
Hem telefon ile hem de team ile hakanın PC'sine bi cila çektim..
Dedi ki..
''AABI PC YAĞ GİBİ OLDU BEE'' :D

O ekran gartının CD'si olmasın.
Ecik orayı burayı garıştır. Anagart CD'sini bulabilecekmisin.

Eğer MSI nın resmi sitesinden sürücüleri önceden indirip bir yere kaydedebiliyorsan deneyebilirsin.
Hatta farklı sürücüler varsa hepisini indir bir yere gaydet. Birlikte bakarak karar verebiliriz.
https://www.drivereasy.com/knowledge/msi-b350-tomahawk-drivers-download-windows-10-7/
Bu sitede bazı açıklamalar var.

Çipirdek sitesinde iken P4 ile DIRT II yi oynayamasın demişlerdi.
Ben de gıcıklığına bu oyunun CD'lerinden 5 tene alıp benim PC deki kötü ekran gartı ile tatminkar şekilde oynamıştım da bazı arkadaşlar gudurmuşlardı.
Hatta bizim HAKAN o yıllarda AMD 4 çekirdek işlemcili ve güçlü bir ekran gartı kullanıyordu. Birgün dayanamadı ve beni telefonla aradı.
Ben de dedim ki..
Windowsu gur beni ara team'dan senin sistemini ben gurayım.
Hem telefon ile hem de team ile hakanın PC'sine bi cila çektim..
Dedi ki..
''AABI PC YAĞ GİBİ OLDU BEE'' :D
Evet CDYİ buldum şimdi kopyalıyorum. İkisi de MSI olunca karıştırdım.
Bu olayın konusunu hatırlıyorum, işte ben de tam bu yüzden deneyeceğim bakalım. :)

Evet CDYİ buldum şimdi kopyalıyorum. İkisi de MSI olunca karıştırdım.
Bu olayın konusunu hatırlıyorum, işte ben de tam bu yüzden deneyeceğim bakalım. :)
Unutma önce anagart sürücüleri.
En sonra da ekran gartı sürücüsünü guracaksın.
Ekran gartı sürücü versiyonuna dikkat ettin mi ?

ÖZEL NOT:
CPU.png

Bu resimdeki E8300 işlemci skorları bana aittir.
Programın içerisinde veritabanına kaydedilmiş bazı işlemcilerin skorları da bulunuyor. Bu skorlar testi yaparak o sitede paylaşan kullanıcılardan alınmış skorlardır.
En alttaki 12C 12 .ekirdekli AMD opteron işlemci single core testinde benim işlemciden daha az puan almış.
Benim işlemcimin bir üzerinde bulunan ve İ7 (aslında İ yemedi) işlemci ise benden daha çok puan almış.
Keza daha düşük model olan İ yemedi işlemci olan 2. sıradaki i7 860 model kendisinden daha pahalı olan i7 960 işlemcisini sollamış.
XEON işlemciler zaten server işlemcileridir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri