PC'ler ve teknolojik sohbetler.

sene olmuş 2022 2023'e akarken 7 kur demek hata olur 10 7'den iyi.
Birinci nesil KUMLU KÖPRÜ (i) yemedi PC ye win10 gurarsan gendini gandırırsın.
Haa donanım üreticisi firma 10 yıllık bu PC ye Win10 desteği veriyorsa tabii ki garışmam :)
Ben hala iş bilgisayarımda XP kullanıyorum. Hiç te darılmıyor.
Hatta bazı guduruk virüs böcükleri bile senin gibi düşündükleri için artık bilgisayara bile bulaşmıyorlar. Bu PC ÇÖP diye :D
Eski işletim sistemlerinin kulanılamaması sadece web browserlerce engelenebilmektedir.
Başta İE olmak üzere çoğu web browser eski işletim sistemlerinde kendilerini çalıştırmıyorlar. Böylece sana yeni PC al diyolar yamyamlar :p
Ya da kuracaksın uygun bir linux, eski PC de olsa keyfedeceksin. Niye findows10 ile cebelleşiyon ki :)
Bu arada aklıma geldi.
Benim bu PC de bile hala Win7 kurulu. En son 1 sene kadar önce şöyle bi açmıştım, windows, güncelemeler var kurayım mı demişti.
Ben boşver gardaş güncelleme ile işim yok demiştim :p

PCye formatı attım :D Sürücülerin doğru kurulduğunu nasıl teyit edebiliriz? Hepsini CDden kurdum. Ethernet sürücüsü %99da takıldı sonra dondu. Yarım saat beklemenin ardından kapandı. Sürücü kurulmuş çalışıyordu ama.

Formatı PCde internet yokken attım. Updateleri 1 ay süre ile kapattım. Otomatik sürücü yüklemelerini de kapattım.
Ama bu kadar tedbire rağmen ethernet kablosunu taktıktan sonra mağazadan realtek audio console uygulaması kuruluyor her türlü bunu engelleyemiyorum.

Son düzenleme:
PCye formatı attım :D Sürücülerin doğru kurulduğunu nasıl teyit edebiliriz?
Hiçbir program yükleme.
Önce Tüm sürücüleri orijinal CD'lerinden gur.
Sonra spybot-sd yazılımını gur.
https://www.safer-networking.org/free-download/
Yazılımı güncelle. Sistemi tarat. Sonra bağışıkla.
Sonra ücretsiz bir anti böcük yazılımı kur.
https://www.avast.com/tr-tr/free-antivirus-download#pc
Böcük programını güncelle ve sistemini tara.
Bu yazılımları crack etmeye çalışma. Gerekirse avast için üç beş guruş ver ama crack etme zaten ücretsidir. Tek istediği bir mail adresi.
Ücretli alırsan zaten kütüphanesi geniş olacaktır..
Bir iki gün PC yi test et.
Sonra ilgili yazılımlarını birer gün arayla kur.
Örneğin önce fotoşop. Sonra oyun sonra da bilmem ne.
Windows güncelleme yaparsa, mümkün mertebe manual yapmalısın. Özellikle sürücüler konusunda windowsa güvenme.

NOT:
Sürücüleri CD'lerden kurmuşsan önceki CPU-Z gibi uygulamaları ile ekran görüntüsü ver. Bi bakalım
Test için daha önceki önerdiğim yazılımı kullan.
https://www.maxon.net/en/cinebench

Birinci nesil KUMLU KÖPRÜ (i) yemedi PC ye win10 gurarsan gendini gandırırsın.
Haa donanım üreticisi firma 10 yıllık bu PC ye Win10 desteği veriyorsa tabii ki garışmam :)
Ben hala iş bilgisayarımda XP kullanıyorum. Hiç te darılmıyor.
Hatta bazı guduruk virüs böcükleri bile senin gibi düşündükleri için artık bilgisayara bile bulaşmıyorlar. Bu PC ÇÖP diye :D
Eski işletim sistemlerinin kulanılamaması sadece web browserlerce engelenebilmektedir.
Başta İE olmak üzere çoğu web browser eski işletim sistemlerinde kendilerini çalıştırmıyorlar. Böylece sana yeni PC al diyolar yamyamlar :p
Ya da kuracaksın uygun bir linux, eski PC de olsa keyfedeceksin. Niye findows10 ile cebelleşiyon ki :)
Bu arada aklıma geldi.
Benim bu PC de bile hala Win7 kurulu. En son 1 sene kadar önce şöyle bi açmıştım, windows, güncelemeler var kurayım mı demişti.
Ben boşver gardaş güncelleme ile işim yok demiştim :p
eski pc'im asrock 775i945gz anakartı vista uyumlu olmasına rağmen 10 ile çalışıyordu sorunsuz.
10 güncel.PNG

Formatı PCde internet yokken attım. Updateleri 1 ay süre ile kapattım. Otomatik sürücü yüklemelerini de kapattım.
Ama bu kadar tedbire rağmen ethernet kablosunu taktıktan sonra mağazadan realtek audio console uygulaması kuruluyor her türlü bunu engelleyemiyorum.
Realtek sanırım ses gartı mixeri. Zaten bu yazılımın gurulması lazım dert değil.
Sen ilk önce şu cinebench ile bi test al bakiim.
Evet.
Tüm adres ve BUS bilgileri eksiksiz görünüyor. Chipset doğru kurulmuş gibi.
Zaten chipset doğru kurulmuş işe PC sanki yağlanmış gibi olması lazım :p

Tamamdır, Multicore işlemci testini yaptım sonuç bu şekilde:

1664570119322.png

Önceki sistem ile şimdiki arasındaki chipset kurulumundan dolayı olan fark nedir? Nereden bakabilirim :D

Programdan görünen fark var mıdır diye merak etmiştimde. Az önce Singlecore testi de yaptım. Sonuç bu şekilde. Single core testinde tek renderı 10 dakikada zor aldı :D Multideyken çok fazla render aldı 10 dakika içerisinde.
Buradaki işlemciler neye göre seçiliyor tam bilmiyorum fakat sonuçlar iyi gibi görünüyor.

1664571587584.png

PC zaten diğer formatlardaki gibi aynı hızda burada fark yok fakat, sanırım Photoshop ve diğer video edit programlarında bu fark anlaşılabilir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19.2 KB · Görüntüleme: 4
Programdan görünen fark var mıdır diye merak etmiştimde. Az önce Singlecore testi de yaptım. Sonuç bu şekilde. Single core testinde tek renderı 10 dakikada zor aldı :D Multideyken çok fazla render aldı 10 dakika içerisinde.
Buradaki işlemciler neye göre seçiliyor tam bilmiyorum fakat sonuçlar iyi gibi görünüyor.
TEKNİK AÇIKLAMA.
Single core testi işlemcinin tek çekirdeği ile alınan render kabiliyeti sonucudur.
Senin işlemcin 6 çekirdekli olduğuna göre CPU multi core testinde tüm çekirdeklerinden aldığın sonuçtur.
6 çekirdeğin olduğuna göre önceki neticeden 6 katı olması gereken değer neden 6.94 tür :) Gıcık mı bu.
Ancak çekirdek ile birlikte (T) Threads yani iş parçacıkları da olduğu için yani senin işlemci 6 çekirdek 12 iş parçacıklı olduğu için daha fazla performans alıyorsun.
Dillerde dolaşan MT yani yalancı çekirdek olayının açıklaması buradadır.
Hani süper thread mı ne var dı ya o olay.
Her bir threads çekirdeklere ayrılan CACHE belleğini paylaştığı için bire bir tam çekirdek performansı veremez. Bu olay tamamen işlemcilerin CACHE belleğinin fazla olması ile ilgilidir.
Temel olarak her threads çekirdek başına %20 civarı performans verebilmelidir.
İşte burada benim gıcıklığımın ispatı bulunmaktadır.
Her işletim sistemi her sürücü kurulumu buradaki Single core ve Multi core değerlerine etki etmektedir.
Gerçekten işletim sistemin ve sürücülerin doğru kurulmuş ise single core temel olmak üzere MP ratio değerlerinin yüksek olması sistem kurulumunun başarısını ifade etmektedir.

NOT:
Listede görülen diğer test sonuçları senin için bir kriterdir.
Örneğin senden altta görülen AMD RYZEN bilmem gaç işlemci ile alınmış ve veri tabanına kaydedilmiş sonuç kıyaslanabilir.
Bu işlemci senin işlemciden bahalı bir işlemci ise sen onu geçmişsin demektir. Keza senin sonuçlarının üzerinde olan herhangi bir işlemci örneğin herhangi bir threadripper (AMD nin bahalı sörvır işlemcisi) ile başa baş bir sonuç almışsan bu da başarıdır.
Bu kıyaslamaları yaparken tek çekirdek performansı ve çoklu çekirdek performansları ayrı katagoride değerlendirilir.
Örneğin senin işlemci 6 çekirdek iken 32 çekirdekli bir işlemci ile yarışamazsın.
Burada çekirdek başına işlemciye ödenecek ücret sözkonusudur.

NOT:
Son CPU Z de de rated FSB tanınmamış.
Unuttuğum ya da atladığım bir mevzu varsa araştırmam lazım.
Ancak verdiğin text raporlarında işlemci ve tüm FSB bağlantıları normal görünüyordu.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri