PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Galiba PP kondansatör yok burada. Türkiye'de PP kondansatör nedense satılmıyor hiç. Keşke satılsa.
AliVeli experese güven olmaz ama şu filtrenin iki tenesi 1000 KAAT.
https://tr.aliexpress.com/i/32951137470.html
Bu filtrede sadece 33uF kondansatörü PP ile değiştirmek yeterli olacaktır.
Bir şekilde Aliexpress'e yöneliyoruz maalesef. Senin için de uygun ise bunu alabilirim.

Belki bunu daha fazla modifiye bile edebiliriz elimizdeki malzemelerle. Düzgün çalışan sadece bobinler var ama belki işe yarar diye dedim.
Sipariş esnasında 33 uF eklemesi yapacağım. Önümüzdeki ay bu zamanlar anca gelir muhtemelen eğer şanslı isem :D

Valla son zamanlarda aliveli exp e güven olmuyo. Yamyam herifler sağ gösterip sol vurabiliyo.
Benim yurt dışı alışverişim olmadığı için birşey diyemiyorum, ama bu ürünü sırf bobinleri için bile alabilirsin.
Ben de zamanında RENK KİT crossoverları bobinleri için almıştım.
Haliyle bizzat gidip gondansatörlerini de temin ettim ve ortaya şipirdek bir devre çıktı.
Benim devreyi 2000TL lik kasunlarla bile değişmem.

Bundaki kondansatörler de korkutuyor beni ama artık bakacaaz :D En azından tolerans değerlerini bile üzerine yazmışlar belki ötmezler.

Şaka değil bu arada bu Spirit kondansatörler sayesinde müziği direkt crossoverdan da dinleyebilirsiniz :D Hoparlöre falan gerek yok :D

S,Ç ve A harfleri patlıyor ama olsun bu da ayrı bir deneyim :D
Valla son zamanlarda aliveli exp e güven olmuyo. Yamyam herifler sağ gösterip sol vurabiliyo.
Benim yurt dışı alışverişim olmadığı için birşey diyemiyorum, ama bu ürünü sırf bobinleri için bile alabilirsin.
Ben de zamanında RENK KİT crossoverları bobinleri için almıştım.
Haliyle bizzat gidip gondansatörlerini de temin ettim ve ortaya şipirdek bir devre çıktı.
Benim devreyi 2000TL lik kasunlarla bile değişmem.
Sende şuan satılmayan kondansatörler bile var zaten oda değerine değer katıyor.

Hala o gondansatörlerin ötmesine aklım almıyor.
Yaf gondansatör hiç öter mi. Hadi bobin olsa neyse normaldir.
Ama gondansatörler ötüyorsa çok ciddi kalite problemi ve üçkaatçılık var demektir.
Hoş bizim LM3915 faciasından sonra herşeye inanırım.

Hala o gondansatörlerin ötmesine aklım almıyor.
Yaf gondansatör hiç öter mi. Hadi bobin olsa neyse normaldir.
Ama gondansatörler ötüyorsa çok ciddi kalite problemi ve üçkaatçılık var demektir.
Hoş bizim LM3915 faciasından sonra herşeye inanırım.
Kondansatörlerin ötüşüne de şahit oldum. Daha önce görmemiştim :D

Testlerini yaparken sırf rengi farklı diye 22 uF büyük kondansatörden şüphelenmiştim.

"Hepsi ötmez ya, yoksa hepsi mi ötüyor ya?!""Vay arkadaş" diye söyleniyorum kendi içimden. Hepsini denedim sonra dedim ki "Kahretsin hepsi ötüyor bunların" :D Kahretsin kısmını siz tamamlayın artık :D

Kısacası Çinliler ciddi anlamda her yerdeler. :D
Kondansatörlerin nasıl ses çıkardıklarını göstermek için videoya kaydedip yükleyesim var Youtube'a

HOMUR HOMUR HOMUR :mad:
Ayrıcana HIRR HAARRR GIRR.

Kondansatörlerin ötüşüne de şahit oldum. Daha önce görmemiştim :D

Testlerini yaparken sırf rengi farklı diye 22 uF büyük kondansatörden şüphelenmiştim.

"Hepsi ötmez ya, yoksa hepsi mi ötüyor ya?!""Vay arkadaş" diye söyleniyorum kendi içimden. Hepsini denedim sonra dedim ki "Kahretsin hepsi ötüyor bunların" :D Kahretsin kısmını siz tamamlayın artık :D

Kısacası Çinliler ciddi anlamda her yerdeler. :D
Nasıl ses çıkardıklarını göstermek için videoya kaydedip yükleyesim var Youtube'a
@Mr_YAMYAM ve sizin konuyla ilgili konuşmalarınıza bayıldım. Kontrol kalemini yeni keşfettim konular açtım lakin cevap alamadım. Konuyla ilgili bilginizin olduğunu görmek beni sevindirdi açıkçası. Size ufak bir sorum olacak. Konular gezdim hatta çoğu konunuzdaki bilgi patlamalarına şahit oldum :D Fakat bilgisi hiç olmayan biri olarak terimler arasında kayboldum. Kendi amfimi yapmak istesemde anlayabileceğim şemalar bulamadım. Elimde 15w gücünde 2 adet sony hoparlör var 8ohmlar. seri ve paralel mevzusunu az çok anladım ama bir soru takıldı aklıma. Bahsini ettiğim hoparlörleri ben paralel bağlar isem 30w 4ohm bir hoparlörüm mü olur? bu paralel bağlı hoparlörleri 4ohmda 30w veren bir amfiye bağlayabilir miyim? kafamı karıştıran bu seri yahut paralel bağlantılarda hoparlörlerin watt değerlerinin farklı olması örneğin biri 8w 8ohm olsun diğeri 10w 8ohm olsun paralelde 18w 4ohm mu olur yoksa amfi bunu böyle görür ancak amfi 10w ise diyelim 8w olan hoparlöre çok mu yüklenmiş olur? Al işte gene contalar yandı :D

Kondansatörlerin nasıl ses çıkardıklarını göstermek için videoya kaydedip yükleyesim var Youtube'a
Falla ben olsam ne yapardım.
Hoparlör yerine uygun vatlı direnç takardım.
Hassas bir kamera ile gondansatörlerdeki titreşimleri kaydederdim.
Sonra fatura bilgileri ile o gondansatörleri satın aldığın yeri gösterirdim.
Bir daha böyle densizlikler yapmasınlar.
(mıktımının müfüldütü gıbıma) :)
Avanak avniden alıntıdır D
Alın seyredin de gudurun.
@ozgurece35 ile ben çok gudurmuştuk.

ET'li ve de kıym'ETli @birisiymsi gardaş.
Güç paylaşımın ilk kuralı direnç ile doğrudan ilgilidir.
Örneğin 220V luk bir şebekeye bağlanan bir yükün direnci 220 ohm ise bu direnç üzerinden 1A akım geçer ve gücü 220W tır.
Keza 220V şebekeye 110 ohmluk bir direnç bağlarsan üzerinden iki amper geçer ve gücü 440W olur.
Ses sistemlerinde empedanslar eşit ise üzerindeki gerilim de eşit olacağından dolayı güç eşit paylaştırılır.
Yani ampli gücün 50W ise örneğin her bir hoparlöre 25W güç düşecektir.
Hoparlörlerden birisi 10W diğeri 40W ise 10W olan hoparlörün kavurma olacaktır.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri