PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Falla ben olsam ne yapardım.
Hoparlör yerine uygun vatlı direnç takardım.
Hassas bir kamera ile gondansatörlerdeki titreşimleri kaydederdim.
Sonra fatura bilgileri ile o gondansatörleri satın aldığın yeri gösterirdim.
Bir daha böyle densizlikler yapmasınlar.
(mıktımının müfüldütü gıbıma) :)
Avanak avniden alıntıdır D
Sonuç çıkacağını pek sanmıyorum ama bi yazayım bakalım. Titreşimi videoya kaydetmeye çalışacağım eldeki kameralar ile.

Falla ben olsam ne yapardım.
Hoparlör yerine uygun vatlı direnç takardım.
Hassas bir kamera ile gondansatörlerdeki titreşimleri kaydederdim.
Sonra fatura bilgileri ile o gondansatörleri satın aldığın yeri gösterirdim.
Bir daha böyle densizlikler yapmasınlar.
(mıktımının müfüldütü gıbıma) :)
Avanak avniden alıntıdır D

ET'li ve de kıym'ETli @birisiymsi gardaş.
Güç paylaşımın ilk kuralı direnç ile doğrudan ilgilidir.
Örneğin 220V luk bir şebekeye bağlanan bir yükün direnci 220 ohm ise bu direnç üzerinden 1A akım geçer ve gücü 220W tır.
Keza 220V şebekeye 110 ohmluk bir direnç bağlarsan üzerinden iki amper geçer ve gücü 440W olur.
Ses sistemlerinde empedanslar eşit ise üzerindeki gerilim de eşit olacağından dolayı güç eşit paylaştırılır.
Yani ampli gücün 50W ise örneğin her bir hoparlöre 25W güç düşecektir.
Hoparlörlerden birisi 10W diğeri 40W ise 10W olan hoparlörün kavurma olacaktır.
İlk dediğim doğru ama ikinci düşüncemde patlamışım. Ne hayallerim vardı oysa :D Sizin çalışmalarınıza baktıkça özeniyorum ancak elektrik işi çok karmaşık elim daha yeni yeni havya tuttu çokta acele etmemem gerekiyor sanırım. Kendim yapabileceğim 30w güç verebilecek basit bir devre biliyor musun ustam?
Nerede okusam TDA isimli entegreyle karşılaştım bu kadar övüldüğünce iyi herhalde dedim ama şemaları anlayamıyorum var mıdır bana göre 2.sınıf şekilli bir şema :D

Sonuç çıkacağını pek sanmıyorum ama bi yazayım bakalım. Titreşimi videoya kaydetmeye çalışacağım eldeki kameralar ile.
Falla bizim LM3915 lerin videosu yayınlanınca firma AMAN MAMAN dedi ve paramızı iade etmişti. @ozgurece35 daha detaylı biliyor. Satın alma müdürümüz o idi :)
İlk dediğim doğru ama ikinci düşüncemde patlamışım. Ne hayallerim vardı oysa :D Sizin çalışmalarınıza baktıkça özeniyorum ancak elektrik işi çok karmaşık elim daha yeni yeni havya tuttu çokta acele etmemem gerekiyor sanırım. Kendim yapabileceğim 30w güç verebilecek basit bir devre biliyor musun ustam?
Nerede okusam TDA isimli entegreyle karşılaştım bu kadar övüldüğünce iyi herhalde dedim ama şemaları anlayamıyorum var mıdır bana göre 2.sınıf şekilli bir şema :D
Belli bir bilgi birikimin yoksa bir cihazı yapabilmek çok zordur.
Ama bazı arkadaşlar için böyle bir ampli tasarlamış ve yapmıştık.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/lm1875-devresinde-beklenmedik-vınlama-sesi.137412/
Bu arkadaşımızın yapmış olduğu bu ampliyi dinleyenler guduruyo.
Öyle ahım şahım değil sadece 20-30W civarı ama ses kalitesi olarak orijinal technics SU-V620 yi bile sollamıştı.
Diğer forumda dökümanlarını bulabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
Bu konuları iyicene oku. Yapabileceksen ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Videoyu çektim. Titreşimler çok net görünmemiş, buna ciddi kamera gerekli sanırım.

Harici bir mikrofon kullanabileceğin kamera bulabilirsen daha belgeleyici olur.
Kamerayı tüm filtreyi çekecek şekilde sabitlersin. Mikrofonu titreşen kondansatörlere yaklaştırdığında sesi daha yüksek kaydedersin.
Hatta şüpheye mahal bırakmamak için bobinlere de yaklaştırırsın.
Böylece seslerin kondansatörlerden kaynaklandığı kanıtlanmış olur.

sesleri bobinler çıkartabilir ve normal eski çalıştığım profesyonel seslendirme kabinleri yapan yerde bobinlerötüyordu.

Tekrar bir bakayım o halde mikrofon için ama şöyle bir sıkıntı var. Sesler kartın kendisinden de yankı yaptığı için her yerden geliyormuş gibi anlaşılıyor.

sesler bobinlerden çıkar normal hoparlör bağlamazsan çıkar hoporlör varken çıkmaz ve çok normal.

sesler bobinlerden çıkar normal hoparlör bağlamazsan çıkar hoporlör varken çıkmaz ve çok normal.

Kartta sadece bobinler ve dirençler varken kondansatörleri ayrı ayrı kanallara değdirip denediğimde cızırtı duymaya başlıyorum. Yani bobinleri tek başına da denedim bu durumda cızırtı yok.

Çıkışa direnç veya hoparlör bağladığımda cızırtılar azalıyor ama yine varlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri