Paralel bağlı trafoda faz tayini

bu konuyu öğrenmek için çizerek çalışın. hatta yaz stajına gelen mühendis adaylarına bu föyü okuttururuz. sonra staj süresince de bir şeyler öğrettikten sonra şaka ile karışık stajını geçmen için trafoları paralel bağlamak için bağlantı nasıl olmalı diye sorarız. ve genelde de öğrenciler cevap verebiliyorlar bu soruya. şimdi Dyn 5 bir trafonun paralel vektörlerini çizin. sonra Dyn 11 in çizin. Dyn 11 i Dyn5 yapmak için hangi bağlantıları değiştirmeniz gerekiyor. çizerek bulabilirsiniz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın CEGERXWIN;
Siz Emir beyin laflarına takılmayın. Ona ben 9 yıldır ona nasıl tartışılacağını öğretemedim. :)
Bu arada olay şu;
Primer tarafındaki kabloların 2 sini yer değiştirirseniz r sekonder fazı 180 derece kayar. Bu şekilde primer sargılarını değiştirerek de 180 derecelik ,sekonder sargıların yerlerini değiştirerek 120 derece kaymalar yaratabiliriz. Yani 360 derecelik alanın 60ar dilimlik her sınırını elde edebiliriz.
Yani bu da demek oluyor ki, Dyn 1,3,5,7,9,11 hepsini, giriş çıkış uçlarının yerlerini düzenleyerek paralel çalıştırabiliriz.

Tartışarak sonuca ulaşmak güzel. Fakat bazı arkadaşlar ne kadar okuduğunuzun değil, ne kadar anladığınızın önemli olduğunu anlamıyor bir türlü.

Saygılar...

Son düzenleme:
arkadaşlar emir beyin yazdığı herşeye harfiyen katılıyorum .dyn 11 ve dyn 5 paralel bağlanabilir .

Aynı bağlantı grubuna ait trafolarda, 1. trafonun x fazı ile, 2. trafonun y fazı arasında potansiyel fark olmaz. Bu fark olmayan x ve y fazları birbirine bağlarsınız.

Fakat aralarında 4 veya 8 basamak faz farkı olan trafoları da bağlayabilirsiniz. Örneğin Dyn5 ile Dyn9 u ,,,veya Dyn1 ile Dyn9 u.

Bu sabah trafoların etiketlerini gözden geçirdim.her ikisi de Dyn 11 ve % uk leri aynı.
Bu durumda iki trafo çıkışındaki gerilim farkları primer bağlantısı kaynaklı.(?)Farazâ trafolardan birinin primer tarafında fazları yer değiştirdim.sekonderde:
İki trafonun herhangi iki çıkışında (0)v göreceğim.Diğerlerinde 400v.Bu şekilde faz tayininden sonra paralel bağlayabilirim.
Doğru anlamış mıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu sabah trafoların etiketlerini gözden geçirdim.her ikisi de Dyn 11 ve % uk leri aynı.
Bu durumda iki trafo çıkışındaki gerilim farkları primer bağlantısı kaynaklı.(?)Farazâ trafolardan birinin primer tarafında fazları yer değiştirdim.sekonderde:
İki trafonun herhangi iki çıkışında (0)v göreceğim.Diğerlerinde 400v.Bu şekilde faz tayininden sonra paralel bağlayabilirim.
Doğru anlamış mıyım?

Aynen öyle...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar emeğinize sağlık uzun zamandır yaşadığım bir sorun ancak sayenizde çözüldü.

,

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri