1000 kw'lık trafo için faz koruması ?

çıraközgür

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba, Kırıkkale osb'de bulunan fabrikamıza zaman zaman düşük, düzensiz voltajlar geliyor, örneğin L1 220, L2 110, L3 50... farkına varınca ana trafodan sistemi kesiyorum, 186 arayıp kuruma haber veriyorum. lakin her daim iş yerinde bulunamadığım için bulunsam bile her zaman farkına varmadığım için sistemde ciddi zararlara neden oluyor. iki ay içinde iki defa yaşadık, biri bugün.
her ne kadar motorlara faz koruma roleleri bağlamış olsakta tüm bölümlere hakim olamıyoruz.
sorun devam edince bizde bu işi eğer mümkünse bize ait olan 1000 kw'lık ana trafodan halletme kararı aldık.
bölümüm ve yetkim olmadığı için müdahale edemiyorum.

Soru 1: Zaten Ana trafoda faz koruma sistemi olması gerekmiyor mu?
Soru 2: Ankara-Kırıkkale veya yakın şehirde bu işi çözecek uzman ekip var mı?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1- Trafonuzun AG çıkışında blunan Ana şalterin harici trip özelliği varsa, Trafonun hemen çıkışına Motor koruma rölesi koyup Faz kaybı durumunda Rölenin normalde kapalı kontağı ile şalterin açmasını sağlayabilirsiniz.
2- Yine Trafo çıkışına koyduğunuz Motor koruma rölesinin normalde kapalı kontağı ile Trafonun OG kısmındaki kesiciyi açtırabilirsiniz.

İkinci seçenek pek tercih edilmemelidir. Zira SF6 gazlı OG kesicilerinin çok sık açıp kapamaları pek istene bir durum değildir (ömürleri açısından).

NOT: Bu bahsettiklerim Sizin isteğiniz doğrultusunda düşündüğüm extrem uygulamalardır. Yoksa standart böyle bir uygulama yoktur.

Arkadaşlar merhaba, Kırıkkale osb'de bulunan fabrikamıza zaman zaman düşük, düzensiz voltajlar geliyor, örneğin L1 220, L2 110, L3 50... farkına varınca ana trafodan sistemi kesiyorum, 186 arayıp kuruma haber veriyorum. lakin her daim iş yerinde bulunamadığım için bulunsam bile her zaman farkına varmadığım için sistemde ciddi zararlara neden oluyor. iki ay içinde iki defa yaşadık, biri bugün.
her ne kadar motorlara faz koruma roleleri bağlamış olsakta tüm bölümlere hakim olamıyoruz.
sorun devam edince bizde bu işi eğer mümkünse bize ait olan 1000 kw'lık ana trafodan halletme kararı aldık.
bölümüm ve yetkim olmadığı için müdahale edemiyorum.

Soru 1: Zaten Ana trafoda faz koruma sistemi olması gerekmiyor mu?
Soru 2: Ankara-Kırıkkale veya yakın şehirde bu işi çözecek uzman ekip var mı?

Ana tmş nize açtırma bobini bağlayarak sorunu çözebilirsiniz.Faz korumanın kontağını kullanarak tmş ye trip yaptırarak enerjiyi kesebilirsiniz.

Sekonder röleniz SEPAM ise,akım unba-
last ayarından kesiciyi açtırabilirsiniz.An,
cak Sn.Ertek 68 inde söylediği gibi,bu,pek
arzu edilen bir durum değildir.En pratiği
Sn.emodiyatörün önerisidir.Bahsettiğiniz
arıza çeşidi,pek sık rastlanabilecek arıza
değildir.Esas konu,bu olayın engellenme-
sidir.

sıkıntımızı dağıtıcı kuruma ilettim, kabul edilecek bir durumda değil aslında ama şimdilik kendi başımızın çaresine bakmaktan başka bir şey yok gibi . belki bizimde eksiklerimiz, yanlışlarımız olabilir. her böyle durumda 4-5 bin lira sadece yanan arızalanan parçalara, yanan motorlara ödüyoruz. bazı motorlar direk trifaze fiş ile çalışıyor, o yüzden onlara faz koruma takamıyorum. birde bunun makinelerin tamir süresince yatması zararı var. . umarım bir yetkili bu konuyu okur.

ana panodaki ana kesici ve elemanları şöyle;

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    270.8 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.jpg
    2.jpg
    183.7 KB · Görüntüleme: 35
  • 3.jpg
    3.jpg
    156.3 KB · Görüntüleme: 31
  • 4.jpg
    4.jpg
    169.7 KB · Görüntüleme: 33
2 jpg kaçak akım rölesi gibi.Koyacağınız faz
kontrol rölesinin arıza kontağı,bu rölenin
arıza çıkış kontağına paralel bağlanacak.
Ancak,arızanın nereden geldiğini ayırmak
için,ilave devre ! yapmanızda yarar var.

Bir durum daha var eğer arızalınızın elektrik kurumundan kaynaklı olduğunu kanıtlarsanız tüm zararı kurumdan tahsil edebilirsiniz. Geri kalan yapılacak işlemleri ustalar gerekli bilgileri vermişler.

Ana şalterinizin harici trip (uzaktan açtırma bobini) var gibi görünüyor. Faz kaybı durumunda Motor koruma rölesi ile şalteri açtırarak enerjiyi komple kesebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri