Paralel bağlı trafoda faz tayini

alidemir017

Onursal Üye
Onursal Üye
2 adet 1600kvA trafom var. Bunları parelel bağlamak istesem fazları nasıl tayin edebilirim?
Bir birine çok yakın iki dağıtım panosunda gerilimleri ölçtüğümde sonuç aşağıdaki gibidir.Açıkçası bu uygulamayı yapacak değilim.Öğrenmek istiyorum.Forumda aradım ya yok ya da ben bulamadım.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1,trafo 2,trafo
L1 --------- L1(440V)-L2(220V)-L3(220v)
L2----------L1(220v)- L2(440v)-L3(220V)
L3----------L1(220v)-L2(220v)--L3(440v)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
2 adet 1600kvA trafom var. Bunları parelel bağlamak istesem fazları nasıl tayin edebilirim?
Bir birine çok yakın iki dağıtım panosunda gerilimleri ölçtüğümde sonuç aşağıdaki gibidir.Açıkçası bu uygulamayı yapacak değilim.Öğrenmek istiyorum.Forumda aradım ya yok ya da ben bulamadım.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1,trafo 2,trafo
L1 --------- L1(440V)-L2(220V)-L3(220v)
L2----------L1(220v)- L2(440v)-L3(220V)
L3----------L1(220v)-L2(220v)--L3(440v)

sn. alidemir017
trafoların fazlar arası gerilim farkları çok yüksek (verilerden anladığım kadarıyla) bu trafoların bağlantı gurupları farklı mı?.eğer öyle ise bu trafoları paralel kullanma imkanı yok.
trafoların paralel çalıştırılabilmeleri için bağlantı gurubları ,gücü, %uk ları....aynı olmalı yani aynı üretim olmalı.
böyle bir uygulama imkanım olmuştu
1600 kva lık trafoları ikişerli paralel çalışabilecek şekilde tesis ettik.yanlız bu trafolar yük altında otomatik kademe değiştiricili olup özel kumanda panelleri vardı trafolardan herhangi biri klavuz seçilip diğer trafonun ona uyması sağlanıp trafolar arası gerilim farklılıkları ıengellenmiş oluyor.
gerçektende böyle büyük güçlü iki trafonun sekonderini bir noktada toplamak heyecan verici.

Trafolarımdan biri ABB diğeri AREVA .her ikisi de otomatik regüleli.Yazımda da belirttiğim gibi parelel bağlamayacağım.sadece merak ettim.Sargı grupları farklı olabilir.İncelemedim.sargı grupları aynı olmadığında bağlanamaz diye duymuştum.
Gruplar aynı olduğunda gerilimler şu mertebelerde olur,fazlar da şu şekilde tayin edilir derseniz yeterli

Aynı bağlantı grubuna ait trafolarda, 1. trafonun x fazı ile, 2. trafonun y fazı arasında potansiyel fark olmaz. Bu fark olmayan x ve y fazları birbirine bağlarsınız.

Fakat aralarında 4 veya 8 basamak faz farkı olan trafoları da bağlayabilirsiniz. Örneğin Dyn5 ile Dyn9 u ,,,veya Dyn1 ile Dyn9 u.

Yazımda da belirttiğim gibi parelel bağlamayacağım.sadece merak ettim
Gruplar aynı olduğunda gerilimler şu mertebelerde olur,fazlar da şu şekilde tayin edilir derseniz yeterli

farklı bağlantı guruplarının paralel bağlanması açısal farklılıkların gerilim farkı oluşturacağından,
aynı açısal farka sahip farklı bağlantı gurubundaki trafoların ise karakteristik değerleri uyuşmacağından paralel uygulanamazlar
konunun uzmanları daha doğru yorumlar yapacaklardır

merakınız sayesinde bilgili arkadaşların bu konudayapacakları yorumlarla tüm forum üyelerinin (bu konuda merakı olan) faydalanabileceği bir konu açmış oldunuz

şu mertebe , bu faz soruları enterasan doğrusu ama illaki böyle bir cevap arıyorsanız 1 volt dahi kuplaj noktasının uzaklığına ve kullanılan iletken kesitine bağlı olarak tehlikeli sunuçlar doğurabilir.

Son düzenleme:
Aynı bağlantı grubuna ait trafolarda, 1. trafonun x fazı ile, 2. trafonun y fazı arasında potansiyel fark olmaz. Bu fark olmayan x ve y fazları birbirine bağlarsınız.

Fakat aralarında 4 veya 8 basamak faz farkı olan trafoları da bağlayabilirsiniz. Örneğin Dyn5 ile Dyn9 u ,,,veya Dyn1 ile Dyn9 u.

olmadı sayın ali arkadaşım olmadı. Dyn 11 ve Dyn5 grubu iki trafo eğer güçleri ve uk larıda birbirine çok yakın ise paralel bağlanabilir. aralarındaki faz farkı ne 4 ne de 8. zaten genel kullanım 0, 5 , 11 şeklindedir

olmadı sayın ali arkadaşım olmadı. Dyn 11 ve Dyn5 grubu iki trafo eğer güçleri ve uk larıda birbirine çok yakın ise paralel bağlanabilir. aralarındaki faz farkı ne 4 ne de 8. zaten genel kullanım 0, 5 , 11 şeklindedir

Madde madde cavap vereceğim.
1) Güçlerinin aynı olması ve uk değerlerinin aynı olması zaten belirtildiği için yazma gereği duymadım.
2) Dyn 11 ile dyn5 i nasıl paralel bağlayacaksınız çok merak ettim. Bunların hangi fazları aynı açıda oluyor, hiçbiri.
3) Genel olarak sizin gördüğünüz 0,5,11 olabilir , ama ararsanız 1 ve 9 bağlantılı trafo da bulabilirsiniz.

sayın emir Dyn11 ile Dyn 5 arasında 180 derece fark yok mudur?
eğer öyleyse bunları birbirine nasıl baylıyabiliriz
yanlışsam düzeltin lütfen.

sayın emir Dyn11 ile Dyn 5 arasında 180 derece fark yok mudur?
eğer öyleyse bunları birbirine nasıl baylıyabiliriz
yanlışsam düzeltin lütfen.

ilk önce paralel vektörleri çizersiniz. sonra mesela (şimdi ezbere söylüyorum ): a b c girişleri Dyn 5 trafonun a b c girişlerine bağlanıyor ise Dyn 11 trafoya bağlantı yapılır iken cba veya ne bileyim cab şeklinde bağlantı yapılır. ezbere söylediğim için tam olarak cba mı cab mi bilmiyorum. bir de şu var isteğiniz Dyn 5 elde etmek mi yoksa Dyn11 mi.

TRANSFORMATÖR TESTLERİ linkte daha detaylı anlatılıyor.

Madde madde cavap vereceğim.
1) Güçlerinin aynı olması ve uk değerlerinin aynı olması zaten belirtildiği için yazma gereği duymadım.
2) Dyn 11 ile dyn5 i nasıl paralel bağlayacaksınız çok merak ettim. Bunların hangi fazları aynı açıda oluyor, hiçbiri.
3) Genel olarak sizin gördüğünüz 0,5,11 olabilir , ama ararsanız 1 ve 9 bağlantılı trafo da bulabilirsiniz.

TRANSFORMATÖR TESTLERİ bu linkte nasıl paralel bağlanacağı mevcut bilmediğiniz şeyleri yok farz etmekte üstünüze yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn. emir
verdiğiniz linkte için teşekkürler gayet faydalı bilgiler var.

ancak bu 5 ile 11 in nasıl bağlanabileceğini hala anlamış değilim.
yıldız şeklindeki iki trafonun fazör diagramını üst üste oturtabilmek için 120 veya 240 derecelik bir faz farkı gerekmezmi
verilen notlarda parelel çalışma bağlantısı anlatılırken her iki trafonun da sekonderinde a uçları aynı fazda oysaki üstteki diyagramda a vektörleri arasında açısal fark var.

kendi adıma söyleyecek olursam bilmediğim fakat öğrenmem gereken çok şey var.
forumun amacı da bu değilmi zaten.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri