Oyuncaklarda düğme pil yerine şarjlı sistem

oflurecep

Üye
Merhaba,

Oyuncaklarda malum LR44 pillerden var ve bu piller acayip hizli bitiyor, birde oyuncağın enerji tüketimi fazla ise birkaç günde bitebiliyor.

Biraz kafa yorayım dedim bu işe de, acaba şarjlı sistem yapabilirmiyim diye.

Şöyle birşey düşündüm.

18650 pillerden alarak TP4056 modülü ile kullansak nasıl olur, hem şarj işini yapar, hem pili düşük voltajdan korur, hemde telefon şarj aleti ile kolayca şarj olur, çıkar tak gerekmez. Pilin amperleri de genelde yüksek olduğu için, oyuncakla her gün oynasa günlerce gider şarjı.

1620732848789.png

1620732622106.png

Pillerde oluşacak sıkıntılar tehlike oluşturur diye aklıma 4v akülerde geldi, 0,5 amper ama fazlasıyla iş görürler, sonuçta oyuncaklar çok fazla pil harcayan şeyler değil.
Bu daha güvenli gibi. ama bunların ömürleride 18650 lere göre daha az olur diye düşünüyorum.
1620733039661.png

Sizce hangisi daha iyi olur veya farklı bir düşüncesi olan var mı?

Ben 18650 den yanayım açıkçası hafif ve uzun ömürlü. Bir de bulması kolay. Hurdalıktan çıkma bile alsanız rahat işinizi görür. Bozuldukça takarsınız. Yalnız şarj modülünün çakmaları da varmış sizin resimdeki sanırım orijinali ona dikkat etmenizi öneririm.

Ben 18650 den yanayım açıkçası hafif ve uzun ömürlü. Bir de bulması kolay. Hurdalıktan çıkma bile alsanız rahat işinizi görür. Bozuldukça takarsınız. Yalnız şarj modülünün çakmaları da varmış sizin resimdeki sanırım orijinali ona dikkat etmenizi öneririm.
Bu modülün iki çeşiti var, diğeri de bu

1620735007826.png

Fakat bunda deşarj koruması yok, sadece şarj ediyor ve dolunca kesiyor.

Giriş olarakta farklı girişleri olan çeşitleride var.

1620735350234.png

Son düzenleme:
Pilin üstündeki işaretlere baktınızmı..Lr44 pili çocuk şeker diye yutmasın??tehlikeli gibi geldi bana...Yada pilleri çelik koruma içine filan alırsanız olabilir belki..yoksa gerek yok ;)

Lr44 yerine 18650 pil mi olur. İnsaf yani.

LR44 piller 1.5 volt veriyor. Li-on 18650'ler ise 3.7 volt dolayısı ile voltajı olmaz.Ayrıca arada dünya kadar fiziksel ölçü farkı var.Neyi dereye sığdıracaksınız? Yer müsait mi?

Eğer yer sorunu yoksa 18650 yerine 1.5 volt veren şarj edilebilen kalem pil alıp takın

LR44 piller 1.5 volt veriyor. Li-on 18650'ler ise 3.7 volt dolayısı ile voltajı olmaz.Ayrıca arada dünya kadar fiziksel ölçü farkı var.Neyi dereye sığdıracaksınız? Yer müsait mi?

Eğer yer sorunu yoksa 18650 yerine 1.5 volt veren şarj edilebilen kalem pil alıp takın
18650 ler ise 3.7v ama tam dolulukta 4.2v verebiliyor, yani sistemi çalıştırır sıkıntı çıkartmaz, voltaj olarak.

Yer sıkıntısına gelirsek, ilk mesajda gösterdiğim ufak akü ve pil için yeterli alan var, pil alanına değil, farklı müsait bir alana montajını yapacağım.

1.2v luk şarjlı pillerden alıp devre ile kullanmakta geldi aklıma ama biraz kötü bir karar gibi geldi.
Lr44 yerine 18650 pil mi olur. İnsaf yani.
lr44 lerden 3 tane var, yani 4.5v ediyor.

18650 ler ise 3.7v ama tam dolulukta 4.2v verebiliyor, yani sistemi çalıştırır sıkıntı çıkartmaz, voltaj olarak.

Yer sıkıntısına gelirsek, ilk mesajda gösterdiğim ufak akü ve pil için yeterli alan var, pil alanına değil, farklı müsait bir alana montajını yapacağım.

1.2v luk şarjlı pillerden alıp devre ile kullanmakta geldi aklıma ama biraz kötü bir karar gibi geldi.

lr44 lerden 3 tane var, yani 4.5v ediyor.
Soruyu net ve düzgün sormamışsınız ki? Yukarıda hiç bir yerde sistemin 3 adet pil ve 4.5 volt olduğu yazmıyor. Ayrıca 4.5 volttan nasıl emin oldunuz? Piller seri mi bağlı paralel mi? Elektronik bir devre var mı?

Sistem 4.5 volt ile çalışıyorsa farklı yol, 1.5 volt ile çalışıyorsa farklı yol izlemek gerekir malum.

Soruyu net ve düzgün sormamışsınız ki? Yukarıda hiç bir yerde sistemin 3 adet pil ve 4.5 volt olduğu yazmıyor. Ayrıca 4.5 volttan nasıl emin oldunuz? Piller seri mi bağlı paralel mi? Elektronik bir devre var mı?

Sistem 4.5 volt ile çalışıyorsa farklı yol, 1.5 volt ile çalışıyorsa farklı yol izlemek gerekir malum.
Aslında onu belirtmemenin nedeni test ettiğim içindi.

Bu tür oyuncaklar zaten genelde 3 pil seri şekilde bağlanır.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri