Çift AA pil yerine bir adet 18650 pil olur mu ?

arafsan

Üye
İyi günler arkadaşlar. Elimde pc de ara sıra oyun oynamak için internetten aldığım bir oyun kolu var. Bu aralar biraz fazla oynuyorum ve doğal olarak piller daha çabuk bitiyor. 2 adet AA pil ile çalışıyor. Ben bu pillerin yerine 18650 pilin biraz daha ufağı (yani AA pilin aynısı) olan 14500 şarjlı pilden alıp bir tane takıp ve boş kalan pil yerine de TP4056 koyup micro usb ile şarj edebileceğim bir hale getirmek istiyorum. (Evet biliyorum direkt şarjlı piller var fakat artık bunlarla da uğraşmak istemiyorum. Kapak çok sert, pil yuvası inanılmaz sıkı ve her seferinde bunları çıkartıp şarja takması eziyet oldu artık.)

AA piller 1.5 volt ve toplamda 3 volt yapıyor. Bahsettim 14500 şarjlı pil ise 3.7 volt. Bu yüzden aklıma takılan 2 soru var.

1 : 3 volt yerine 3.7 voltluk bir pil takmak cihaza zarar verir mi ?
2 : TP4056 ile bu pili şarj edebilir miyim ? (Mantıken edebiliyorum diye düşündüm. Çünkü 18650 pilleri bu modül ile şarj ediyorlar zaten ve tek bir adet olacağı için BMS gibi bir şey kullanmama gerek kalmayacak çünkü TP4056'nın üzerinde zaten koruma vs mevcut.)

Bu işlemin olup olamayacağı konusunda sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Yanlışım var ise lütfen düzeltin. Yardımlarınız için teşekkürler.

"2 adet AA pil ile çalışıyor. " 2 adet AA pil seri mi bağlı paralel mi? Büyük ihtimalle seri bağlı. O zaman 3V gerilim lazım. 3.7volt bence fazla gibi. 3 volta düşüren/regüle eden bir devre kullanman gerekiyor. En fazla 3.3volt geçmesi gerekir tahminimce.
Bunu da zener diyot ile yapabilirsin bir denemen lazım.

Son düzenleme:
Merhaba AA kalem piller full dolu iken 1.65-1.70v arası olur iki pil seri bağlantıda 3.4v yapar lityum piller full dolu olduğu zamanda 4.3v olur ara fark 0.9v bu fark %26 fark demek oluyor yani özel olarak içinde bir regule devresi içeriyor da bu regule devresindeki entegre bu voltajı destekliyorsa kullanmak mümkündür çok urasmadan kolay bir iş yaparak denemek istiyorsan ikitane seri diyot bağla artı kutubuna devreye diyot larin ucundan voltajı ver pil şarj devresini de pil e direk bağla bms devresi zorunlu değil fakat olması pilin ömrünü arttırır ve patlama riskini azaltir

Kaliteli alkalin piller yaklaşık 3 ah verir kaliteli nimh şarjlı pil 2.7 ah 14500 lion şarjlı pil en fazla 1,2 ah. Süre daha kısa olacak yine çözüm arayacaksınız. Tercihim AA 2700 şarjlı pil koyup dışardan jaklı dolum olurdu.

Olmasına olur evet bir adet 18650 pil koyarsanız şarj devresini de yapın.
Konsolu direk USB üzerinden şarj edersiniz.
Tp4056 ile şarj devresini de sisteme dahil ederseniz şarjlı oyun konsolu olur

2 adet kalem pil ile çalışıyordu ben bu şekilde 2 aydan fazla oldu çalıştırıyorum. şarjı bitince akşamdan sabaha kadar doluyor . kablosuz mouse 1.5 voltla beslendigi için onu da ams117 1.5 voltluk bir entegre ile 18650 pil kullanıyorum. pil degiştirmesini sevmiyorum. denemek güzeldir.

Ekli dosyalar

• IMG_20210218_000931.jpg
    IMG_20210218_000931.jpg
    188.1 KB · Görüntüleme: 147

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular