Otomasyon Panosu Röle Yapışması

Snubber

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba,

Panolarda schneider marka RXM4AB1BD(2 kontaklı) RSB2A080BD(4 kontaklı) 24 V röleler kullanıyoruz. Rölelerde yapışma sorunu oluyor, yani yapışık kalıyor. Bunun için önerebileceğiniz çözüm var mıdır?

Teşekkürler...

Çok hızlı mı anahtarlama yapıyorsunuz. Biz de valf sürüyoruz ve çok şükür çok nadir karşılaştığımız bir durum. Ben genelde Weidmüller, Finder, Panasonic gibi röleler kullanıyorum.

Aslında röle secimi yapılırken tutma ve bırakma gerilimlerinin de incelenmesi lazım. Tabi türkiye de ver ordan bir röle olarak yapılıyor bu işler.

Valf bobin geriliminin 24 vdc olduğunu farzediyorum. Öncelikle röle kontaklarinin akım taşıma kapasitesinin yeterli olmasına dikkat edin. Ters emk'yi sönümlemek için diyotlu valf soketleri veya bunlara takılabilen diyotlu akssesurlar piyasada mevcut. Uygun olduğumda link vermeye de çalışırım.

valf sürüyorsanız roleden vazgeçin, aşağıdaki kartı kullanın, hem plc ile uyumlu, hem hızlı, hem yer kaplamıyor, hemde sıkıntı çıkartmıyor.
her çıkışa cam sigorta koymalısınız, olası kısa devrede karta zarar vermesin.
ags_trk16_dc_solid_state_role_7.png

http://otomasyonkartlari.com/2016/11/24/ags-trk16-dc-solid-state-role-karti/

Çok hızlı mı anahtarlama yapıyorsunuz. Biz de valf sürüyoruz ve çok şükür çok nadir karşılaştığımız bir durum. Ben genelde Weidmüller, Finder, Panasonic gibi röleler kullanıyorum.
Evet hızlı anahtarlamalar yapılıyor sistemde. Teşekkür ederim ilginize.
valf sürüyorsanız roleden vazgeçin, aşağıdaki kartı kullanın, hem plc ile uyumlu, hem hızlı, hem yer kaplamıyor, hemde sıkıntı çıkartmıyor.
her çıkışa cam sigorta koymalısınız, olası kısa devrede karta zarar vermesin.
Ekli dosyayı görüntüle 64280

http://otomasyonkartlari.com/2016/11/24/ags-trk16-dc-solid-state-role-karti/
Lutze 1
Lutze 2
Phoenix contact 1

Bu linkteki Phoenix contact valf konnektorlerinin de is göreceğine inanıyorum ama yine de satış temsilcisiyle konuşmanızda yarar var.
Teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir çözüm buldunuz mu?

Çok sık yaptığınız bir uygulama ise yani bundan sonra da benzer uygulamalar devam edecekse özel kart tasarlayabilir (tasarlatabilir) veya tasarlanmış hazır kartları kullanabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam opto-kuplörle tasarlanmış röle yerine kullanılabilecek özel kartlar var.

mekanik rölelerde bu tip problemler görebilirsiniz.

arkadaşlar çözümleri yazmışlar ama ben de bir alternatif olarak optocoupler kullanmanızı öneririm.

omron weidmüller wago gibi markalardan temin edebilirsiniz. çok sık açma kapama yapıyor demişsiniz. bu noktada çözüm olabilir.

Demerajlı röle kullanmalısınız. Özellikle aydınlatmalarda röleler yapışık kalır. Demerajlı rölelerde kalmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri