Panonun kapladığı alan

tugser61

Üye
Herkese merhaba,

Panoların kapladığı büyük alan ve bu sorunun çözümü hakkında bir araştırma yapıyorum. Araştırdığım bu konu üzerine sektördeki arkadaşlara birkaç soru yöneltmek istiyorum.

1) İşletmelerdeki pano boyutlarının büyüklüğü size nasıl dezavantajlar sağlıyor?
2) Pano boyutları küçülürse bu sizin için nasıl bir avantaj sağlar?
3) Panodaki röleler, kontaktörler hangi sıklıkla bozuluyor ve Bakım ihtiyacı oluyor?
4)Panolar için ayrılan özel odalar tamamen boş olsa o odaları nasıl kullanırdınız?

Araştırmama yardımcı olup bu konu hakkındaki fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim, herkese iyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese merhaba,

Panoların kapladığı büyük alan ve bu sorunun çözümü hakkında bir araştırma yapıyorum. Araştırdığım bu konu üzerine sektördeki arkadaşlara birkaç soru yöneltmek istiyorum.

1) İşletmelerdeki pano boyutlarının büyüklüğü size nasıl dezavantajlar sağlıyor?
3) Panodaki röleler, kontaktörler hangi sıklıkla bozuluyor ve bakım ihtiyacı oluyor?
4)Panolar için ayrılan özel odalar tamamen boş olsa o odaları nasıl kullanırdınız?

Araştırmama yardımcı olup bu konu hakkındaki fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim, herkese iyi çalışmalar.
Ne iş yaparsiniz ? Mesleğiniz ne ?

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:
Herkese merhaba,

3) Panodaki röleler, kontaktörler hangi sıklıkla bozuluyor ve bakım ihtiyacı oluyor?

güzel insan, eski paskomya olarak cevaplarsam beni döverler, şimdi rakı power ile cevap vereyim.
1- panolar asla büyük değildir ve bu yüzden dezavantaj sağlamaz.
2- pano, olması gerekenden küçük ise avantaj değil, dezavantaj sağlar.( hani elini ayağını sokup bakım yaparken bildiğin bütün sıfatları sıralarsın)
3- panodaki o dediğin amcaların nasıl bozulduğunu bir araştır. (yani canı sıkılınca bozulmazlar)
4- panonun olduğu oda, pano odasıdır. amacı dışında kullanılması doğru değildir. ama siz yinede o oda içerisinde bir çuval sodyumbikarbonat bulundurun.

güzel insan, eski paskomya olarak cevaplarsam beni döverler, şimdi rakı power ile cevap vereyim.
1- panolar asla büyük değildir ve bu yüzden dezavantaj sağlamaz.
2- pano, olması gerekenden küçük ise avantaj değil, dezavantaj sağlar.( hani elini ayağını sokup bakım yaparken bildiğin bütün sıfatları sıralarsın)
3- panodaki o dediğin amcaların nasıl bozulduğunu bir araştır. (yani canı sıkılınca bozulmazlar)
4- panonun olduğu oda, pano odasıdır. amacı dışında kullanılması doğru değildir. ama siz yinede o oda içerisinde bir çuval sodyumbikarbonat bulundurun.
Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler 'ustam'.
1-Panoların büyük olmadığını söylemişsiniz fakat bazı panolar metrelerce uzunlukta.
2-Küçük bir panonun (daha az ekipmanlı) bakımı daha kolay olmaz mı?
3-Bu ekipmanlar mekanik olduğundan zamanla aşınır veya aşırı ısınmaya bağlı olarak bozulur (başka sebebi varsa sizden duyup yeni şeyler öğrenmek isterim.
4-Sodyum bikarbonat mantıklıymış :)

Elektrik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, Yıldız Teknik Üniversitesi
Ben de buzdolabı imalatçılarına çok kırgınım . Ne o kocaman taşıması dert temizligi dert. Mikrodalga fırın tasarımcılarının hakkını da yemeyelim tabi. Ne güzel tasarim minicik . Ondan arta kalan yere mesela kettle koyabiliyorsun filan .

Elektrik panosu meselesine gelirsek ... Gelemiyorum çünkü aşırı manasız. Hani ne bilim termo hesaplar,reglaj ,mobilizasyon,yedek veya ekleme kompenetler, kuvvet ve zayıf akım in uzaklaştırılma çabaları, yangın patlama çatlama vs gibi riskler, personel güvenliği, ihtiyaç sebebi... Belki bunlar etkendir boyutlandırma da ...:(

Son düzenleme:
Ben de buzdolabı imalatçılarına çok kırgınım . Ne o kocaman taşıması dert temizligi dert. Mikrodalga fırın tasarımcılarının hakkını da yemeyelim tabi. Ne güzel tasarim minicik . Ondan arta kalan yere mesela kettle koyabiliyorsun filan .
Haklısınız, alan arttırmak bize farklı seçenekler sunuyor. Eskiden bilgisayarlar taşınamaz büyük aletlerken bugün her yerde kolayca kullanabildiğimiz laptop ve tabletler mevcut.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri