Orta Gerilim Hattı

hatın kopup yere düşmesi sonucu çevrede ciddi bir tehlike arz eder veya o.g y.g sigortakarını degiştiren biri dalgınlık anında hatın yalıtılmamasıyla beraber patlar bunları düşünerek söyledim
Hattın kopması ve yere düşmesi ihtimaline göre kısa devre hesapları yapılır ; buna göre topraklama tesisatları kurulur ve kesicilerin set değerleri buna göre ayarlanır ; taşıyıcı hatlar ve izolatörler buna göre boyutlandırılır ; korkmayın hat kopdu diye kimse direk tehlike altında değil sağlıklı çalışan ve doğru kurulmuş ve gerekli bakımları yapılmış bir sistemde.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar kolay gelsin bi yerin alarm sistemini yaptım duman dedektörlerini normal alarm paneline bağladım. duman dedektörleri algılama yaptığı zaman şehir şebekesini kesip jeneratörü devreye sokmam ve su deposundaki pompayı hazır hale getirmem istendi bunu kontaktörlemi yapıcam yada nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz

arkadaşlar kolay gelsin bi yerin alarm sistemini yaptım duman dedektörlerini normal alarm paneline bağladım. duman dedektörleri algılama yaptığı zaman şehir şebekesini kesip jeneratörü devreye sokmam ve su deposundaki pompayı hazır hale getirmem istendi bunu kontaktörlemi yapıcam yada nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz
Şehir şebekesini kesip ; jeneratörü niye devreye sokuyorsun yangında ; tam komedi olmuş anlatım :) Herhalde jeneratör sadece pompayı besleyecek yanlış mı anlıyoruz :) Böyle bir sistem yapdığın zaman acil durum sistemini UPS le beslemen lazım ; yoksa acil durum sistemi şehir elektriğini kestiği anda başka bir yerlere yol veremez . Bunu basit bir akıllı röle ile yaparsın ; akıllı rölenin çıkış kontağından ana besleme TMŞ yi açtıracaksın ; diğer bir çıkış kontağıylada jeneratöre yol vereceksin ; bunun içinde basit bir program yazarsın . Kontak çıkışlı bir duman dedektörünü de akıllı röleye input olarak bağlamalısın . Güzel bir uygulama olur.

Son düzenleme:
teşekkürler kontaktörle projektör yakmam gerekiyor rölede kullanıcam 12 v bobinli 220 v kontaklı rölenin no ve com unu kullanıcam faz dan coma girsem no dan a1 e ve nötrüde a2 ye girsem olurmu hocam

Ben artık usta oldum, hemen halledip bitireceğim dememeli ve tedbirlerinizi almalısınız..

10KV dayanımlı bir eldiven olunca 10KV enerjili bir hatta çalışabilirim anlamına gelmez. Enerji kesilir hatta sonra çıkılır gerekli iş güvenliği önlemleri alınır o eldivende hattın yanlışlıkla enerjilenmesi ihtimaline karşı kullanılır. 10KV bir hatta enerjili iken çalışmayımı düşünüyorsunuz ne gereği varki ? AG DE olsa bir ihtimal ama OG de enerjili hatta çıkmak anlamsız. 34.5 KV neden 0.4KV'a dönüştürülüyor? Ağaç gibi düşün santralden son kullanıcıya kadar elektriği. Ağacın gövdesi kadar iletkenle santralden trafo merkezlerine oradanda ağacın dalları kadar iletkenlerle OG trafolara ve en ince dallarıylada abonelere/son kullanıcılara ulaştırabilirsin. Bu şekilde taşımak mümkün olmadığına göre basıncı(gerilimi) artırıp iletkenin çapını düşürerek çözüm bulunmuş.

s.a arkadaşlar yeni konu açmamak burdan devam ediyorum :) orta gerilim hattı sigorta degişim işlemi içim 24000 volta dayanıklı eldiven aldım bu yeterlimi yoksa 40.000 ne dayanıklı elviven alayımmı orta gerilime dayanıklı baret varmıdır yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

- - - Updated - - -

s.a arkadaşlar yeni konu açmamak burdan devam ediyorum :) orta gerilim hattı sigorta degişim işlemi içim 24000 volta dayanıklı eldiven aldım bu yeterlimi yoksa 40.000 ne dayanıklı elviven alayımmı orta gerilime dayanıklı baret varmıdır yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

s.a arkadaşlar yeni konu açmamak burdan devam ediyorum orta gerilim hattı sigorta degişim işlemi içim 24000 volta dayanıklı eldiven aldım bu yeterlimi yoksa 40.000 ne dayanıklı elviven alayımmı orta gerilime dayanıklı baret varmıdır yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Kullanılması gereken iş güvenliği malzemeleri: Baret+Vizör(tam yüz koruyucu), izole ayakkabı, izole eldiven, özel tulum

Elektriki Gvenlii,Topraklama Ekipmanlar, Elektriki Eldiveni, Bareti
İŞ KORUMA İŞ GÜVENLİĞİ MALZEMELERİ
ELEKTRİK KORUYUCULAR Kategorisindeki Ürünler | İş Güvenlik Malzemeleri

- - - Updated - - -

(36kv bi hattan bahsettiğini düşünerek)çalışma yapacağın hat nasılsa enerjisiz olacağı için eldivenin 24 yada 40 kv dayanımı olması bişey ifade etmeyecektir.eldiven takmış olmak sigortayı elle değiştirebilirsin manasına gelmez sigorta değiştirmek için kullanacağın sigorta değiştirme pensesini bu eldivenle kullanabilirsin.
fazlar arası 36 kv faz toprak arası yaklaşık 21 kv bi enerji söz konusu olan. 24kv bi eldiven işini görecektir.
ama iş barete geldiğinde başın 2 faz arasına da gireceği düşünülerek en az hattın çalışma gerilimine karşı koruyucu olması gerekmektedir.
bu iş bu kadar basit anlatılır mı? bence hayır
önce emniyet

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri