Opamp devresi hesaplanan sonuç çıkmıyor.

devreden düğme pili çıkarınca çıkış gerilimi hiç etkilenmiyor.bir de çıkıştaki gerilimi ölçmek için 10k lık direnç kullanınca farklı onun yerine 1k lık direnç takınca farklı sonuç çıkıyor.onun dışında 10 k lık direnç varken çıkışta 2.9 x3 ten 8.7 volt bekliyorum 6.9 V çıkıyor.1 klik dirençte 6.2 V felan çıkıyor.sorun nerde anlayamadım.altta geldiğim son aşamanın resimleri var.

Ekli dosyalar

• IMAG2467.jpg
    IMAG2467.jpg
    493 KB · Görüntüleme: 7
  • IMAG2466.jpg
    IMAG2466.jpg
    385.9 KB · Görüntüleme: 6
Dostum,

Biraz baktım ama hata göremedim. Gerçi takip etmekte çok zorlanıyorum devre üzerinde 2 direnç olmasına rağmen resimde daha fazla var.

Devreyi sadeleştir kullanmadığın direnç varsa sök ve takip edebilinecek şekilde kabloları görünür şekilde düzenlersen sorunu bulmakta daha kolay yol katederiz.

Bir diğer nokta opampa yanlış voltaj verip yakmış olabilirsiniz. Eğer elinizde yedek opamp varsa kablolamaları düzelttikten sonra denememiz gerekebilir.

Örnek projeboard devresi aşağıda görebilirsin. Takip işi daha kolay olur. BirdeBanda sarılı olan nedir pil mi ? Nasıl bir pil? Kaç volt? Kablolarının tam temas ettiğini görebiliyormusunuz birde ölçümü direnç üzerinden değilde iki pilin birleştiği toprak kısmından opampın çıkış ucundan yapmalısınız.

FU011AZGYGF8IV4.MEDIUM.jpg

Dostum,

Biraz baktım ama hata göremedim. Gerçi takip etmekte çok zorlanıyorum devre üzerinde 2 direnç olmasına rağmen resimde daha fazla var.

Devreyi sadeleştir kullanmadığın direnç varsa sök ve takip edebilinecek şekilde kabloları görünür şekilde düzenlersen sorunu bulmakta daha kolay yol katederiz.

Bir diğer nokta opampa yanlış voltaj verip yakmış olabilirsiniz. Eğer elinizde yedek opamp varsa kablolamaları düzelttikten sonra denememiz gerekebilir.

Örnek projeboard devresi aşağıda görebilirsin. Takip işi daha kolay olur. BirdeBanda sarılı olan nedir pil mi ? Nasıl bir pil? Kaç volt? Kablolarının tam temas ettiğini görebiliyormusunuz birde ölçümü direnç üzerinden değilde iki pilin birleştiği toprak kısmından opampın çıkış ucundan yapmalısınız.
devrede pil hariç hepsi o çizimdeki gibi şu an banda sarılı pil 2.85 V luk bir düğme pil ve ters bağlı onun dışında 3 adet direnç var her biri 1k onun dışında 2.9 x 2 den 5.8 V olması gerekirken 7.18 V çıkıyor. O yukarı doğru iki kablo ise çıkışı ölçmek için alttaki resimde.

Ekli dosyalar

• IMAG2468.jpg
    IMAG2468.jpg
    461.1 KB · Görüntüleme: 13
opampi da yeniledim bu arada onu da belirteyim.acaba pilleri takma sıramda mı sorun var önce beslemeleri yapıp sonra giriş gerilimini veriyorum.

sorunu çözebilen var mı?bir de bu opampın çıkışından max. kaç volt gerilim elde edebilirim.datasheetine baktım ama çıkış voltajıyla ilgili bişi göremedim.

Dostum merhabalar,

Elimde opamp mevcut ancak pil ve pil soketi malesef yok. :( Elimde olsaydı projeboarda kurup deneyecektim.

Proteusta 741 ile simülasyon yaptım aşağıdaki gibi bir değer verdi. Şema olarak ilk sayfadaki şemaya bağlı kaldım. 1 k ohm direnc kullandım. -7.88 volt çıkış verdi. Girişteki bataryayı polaritesini ters çevirirsek çıkış voltajı +7.88 volt oluyor. Eğer vaktim olurda parçacıya uğrayabilirsem alıp deneyebilirim. Ama söz vermeyeyim. Eğer forumda deneyebilecek olan arkadaşımız varsa sonucu yazarlarsa iyi olur.

Opamp.png

Dostum merhabalar,

Elimde opamp mevcut ancak pil ve pil soketi malesef yok. :( Elimde olsaydı projeboarda kurup deneyecektim.

Proteusta 741 ile simülasyon yaptım aşağıdaki gibi bir değer verdi. Şema olarak ilk sayfadaki şemaya bağlı kaldım. 1 k ohm direnc kullandım. -7.88 volt çıkış verdi. Girişteki bataryayı polaritesini ters çevirirsek çıkış voltajı +7.88 volt oluyor. Eğer vaktim olurda parçacıya uğrayabilirsem alıp deneyebilirim. Ama söz vermeyeyim. Eğer forumda deneyebilecek olan arkadaşımız varsa sonucu yazarlarsa iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 30942
enteresan çünkü ben daha önce de opamplı çalışmalar yapmıştım simülasyonla teroik hesaplama aynı sonuç çıkıyordu.Sizin devrenizde teroik olarak +5.8 V vermesi gerekiyor.Bir de çok farkedeceğini düşünmüyorum ama UA741 yerine LM741 kullanmışsınız.

Dostum bende opampın çalışma teorisini bilmiyorum. Entegreler aynı farketmez. Eğer teorisinin hesaplamasını eklerseniz bende hem öğrenmiş hemde hesaplamanın sağlamasını yapmış oluruz. Bu duruma göre ya hesaplamada bişey atlıyoruz yada proteus doğru simüle etmiyor.

Dostum bende opampın çalışma teorisini bilmiyorum. Entegreler aynı farketmez. Eğer teorisinin hesaplamasını eklerseniz bende hem öğrenmiş hemde hesaplamanın sağlamasını yapmış oluruz. Bu duruma göre ya hesaplamada bişey atlıyoruz yada proteus doğru simüle etmiyor.
hatta düzeltiyorum şimdi farkettim sizin devrede 2 dirençte 1k ymış bu durumda çıkışta +2.9 V göstermesi gerekiyor birazdan hesaplamasını da atacam.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri