Opamp devresi hesaplanan sonuç çıkmıyor.

opampı gerilimi yükseltmek için kullanmayı denedim,basit bir devreyle ama olmadı.sorun nerde anlayamadım bir mantık hatası mı yoksa ölçüm şeklim mi yanlış bir de topraklamadan şüpheleniyorum.yardımcı olabilir misiniz altta olması gereken şema ve benim breadboarda kurduğum devre var.

Ekli dosyalar

• gerilim yükseltici opamp.png
    gerilim yükseltici opamp.png
    136.5 KB · Görüntüleme: 35
  • IMAG2457.jpg
    IMAG2457.jpg
    690.7 KB · Görüntüleme: 31
  • IMAG2458.jpg
    IMAG2458.jpg
    740.7 KB · Görüntüleme: 28
  • IMAG2459.jpg
    IMAG2459.jpg
    423.5 KB · Görüntüleme: 30
ilk hatamı buldum sanırım o pil yatağı 0 volt gösteriyor 1.5 v luk olan ama başka bir pille denedim o yatağı kullanmadan yine olmadı demek ki başka hatalarda var.

bende bir eksiğinizi yazayım duzelte duzelte gidelim. Şu an telefondayım sadece yakaladığım ilk hatayı yazıyorum.

9voltluk iki pil ile simetrik besleme yapmanız gerekiyor. Pilleri seri bağlamalısınız. Toprak olarak semada gorunen kısma iki pilin orta birleşim noktasından alınması lazım. Şu an sorun beslemenizde gorunuyor. Duzeltip başka sorun varmı kontrol etmek gerekiyor.

ayrıca o pil yuvası 1.5 volt uçlarından kablo ile almazanız çıkışından voltaj alamazsınız.

kolay gelsin.

çıkışa bir direnç/yük bağlaki devren kendini tamamlasın ve o yükün üzerine düşen gerilimi ölçebilesin. büyük ihtimal ölçü aletinde okuduğun değer bu yüzden yanlış. kolay gelsin...

dediklerinizi uygulamaya çalıştım 2.9 vluk bir pil bağladım.ama yine olmadı.

Ekli dosyalar

• IMAG2464.jpg
    IMAG2464.jpg
    496.4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMAG2465.jpg
    IMAG2465.jpg
    422.8 KB · Görüntüleme: 13
Bu seferde pilleri birbiri üzerinden kısa devre etmişsiniz. ( projeboard üzerinde )
ben simetrik beslemeyi nasıl yapacağımı anlayamadım hala ortak şase nasıl yapacağımı.Orada seri olarak bağlamaya çalıştım iki pili birinin eksisine öbürünün artısı ama olmadı.nasıl yapacağımı detaylandırabilir misiniz board üzerinde bunu nasıl sağlıyacağımı.

Su sekilde dostum.

gerilim yükseltici opamp.png

Birde ölçü aletinin probları neden sadece dirence bağlı? Bu devreyi siz mi çizdiniz? Devredeki ölçüm noktaları ile projeboarddaki tamamen farklı.

Birde ölçü aletinin probları neden sadece dirence bağlı? Bu devreyi siz mi çizdiniz? Devredeki ölçüm noktaları ile projeboarddaki tamamen farklı.
devreyi ben çizdim ölçüm direnç üzerinden yaparsam daha iyi olur dendi ondan öyle yaptım.Onun dışında simülasyonda simetrik beslemeyi anladım ama breadboarda uygulayamıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri