OG Gerilim Düşümü

Merhaba;

bir dağıtım şebekesi için gerilim düşümü ve kablo kesit hesabını nasıl yapmam gerekir. OG gerilim düşümü formülünü buldum ancak trafolar arasındaki hesapta güçleri toplayarak mı, yoksa her trafoyu tek düşünerek mi hesap yapmam gerekir ?

Dağıtım 13,8 kV ile yapılıyor. Toplam feeder mesafeleri yaklaşık 1750 m.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir kablonun üzerindeki gerilim düşümü, o kablonun üzerinden geçen akımla orantılıdır. Yani başka bir deyişle de o kablonun taşıdığı güç le orantılıdır. Bu prensip doğrultusunda cevaplarınızı kendiniz verebilirsiniz.

Bu arada OG gerilim düşümü hesabı buldum demişsiniz. Bu konuda bazı kaygılarım var, doğru olduğunu düşündüğünüz formülü buraya yazarmısınız?

%e= (R.cosq+X.sinq) x N x L / (10 x U x U ) formülünü kullanıyorum.

Benim düşünceme göre bir feeder için ilk trafoya kadar olan kablo için feeder daki toplam gücü kullanmak gerekli. Ancak forumda yaptığım aramada her trafonun ayrı ayrı düşünülmesi gerektiği yazılan bir konu gördüm. Hangisi doğru olanı tereddütte kaldım.

Şekilde "PSC 2" yazan yer nedir?

PSC 2 ring sağlamak için konulmuş 6 hücreden oluşan bir anahtarlama merkezi

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından:
Madde 58
a) Kablo seçimi
4) Gerilim düşümü

Kabloların gerilim düşümü hesaplanırken omik dirençten başka endüktif
empedans da gözönüne alınmalıdır.

Gerilim düşümü indirici trafo merkezlerinin sekonderinden itibaren yüksek
gerilim dağıtım şebekelerinde %7'yi aşmamalıdır. Ancak ring şebekeler için
ayrıca arıza hallerinde ringin tek taraflı beslenmesi durumu için gerilim
düşümü tahkikleri yapılmalıdır. Bu durumda gerilim düşümü %10'u
aşmamalıdır.
Alçak gerilim tesislerinde gerilim düşümü %5'i aşmamalıdır. Kendi
transformatörü bulunan tesislerde, transformatörlerin AG çıkışından itibaren
gerilim düşümü bakımından en kritik durumda olan tüketiciye kadar olan
toplam gerilim düşümü aydınlatma tesislerinde %6,5,
motor yüklerinde %8'i
aşmamalıdır.
Ring olması halinde yüksek gerilim için yukarıdaki açıklamalar
aynen geçerlidir.

Sayfa 56-57
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gerilim-düşümü-kontrol.4770/#post-22949

Bu mesajdan da anlaşılacağı üzere gönderdiğiniz sistemde gerilim düşümü hesabı yapabilmek için, enerji tek noktadan alınacakmış gibi hesap yapılmalı. Bu durumda kesit kontrol yapıldıktan sonra, diğer noktadan enerji alınacakmış gibi hesap yapılmalı. İki durumda da sınır değerlerin içinde kalınmalıdır.

Fakat kablo konusunda sizin düşünceniz doğru, çünkü bahsi geçen o ilk fider sadece ilk trafoyu beslemiyor.

Gerilim düşümü hesabında trafoları ayrı düşüneceksin lafı mantıksızca söylenmiş bir laftır(bu işlem en kritik kolu bulmak için yapılıyorsa doğru). Gerilim düşümü hesabı gerek AG gerek OG en kritik durum için yapılır.
Yapmanız gereken şudur; 6 no'lu fider çıkışı arızalandığını düşünerek 7 no'lu fider çıkış kesitini belirleyeceksiniz. 7 no'lu fider çıkışı arızalandığını düşünerekte 6 no'lu fider çıkış kesitini hesaplayacaksınız. Bunları yaparken PSC-2'ye bağlı gücü yüksek,mesafesi uzun olan bir fider varsa(en kritik) bunu referans alacaksınız diğer güçler PSC-2 noktasına toplanacak. İşlem metodu budur.

Yani bir fiderdeki toplam gücü ve fiderin son kullanıya kadar olan mesafesini kullanarak hesap yapmalı ve diğer noktadan beslemeyi düşünerek hattın tamamında aynı kesitte kablo kullanmalıyım. Sizce bu düşüncem doğru mu ?

Önce feeder-7 yazan yer kopuk, feeder-6 yazan yer sağlammış gibi davranın ve hesap yapın.
Sonra feeder-6 yazan yer kopuk, feeder-7 yazan yer sağlammış gibi davranın ve hesap yapın.
İki hesabı da kurtaran kesitleri seçin.

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. OG sistemlerinde gerilim düşümünün yanında birde güç kaybı ve kısa devre için hesap yapılması gerekli diye biliyorum. Güç kaybı formülünü buldum ancak kısa devre için bilgiye ulaşamadım. Bu konudada yardımınızı rica ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,261
Kullanıcılar
450,083
Son üye
bilgees

Yeni konular

Geri