Nh Sigorta-TMŞ

Neden devrelerde, NH sigorta kullanılmıyor da, geneldeTermik Manyetik Şalter kullanılır? Tartışmaya açalım. ;)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
TMŞ de Hem termik hem manyetik koruma vardır yüksek hata akımlarında manyetik açma yapar,yük akımlarında ise termik açma yapar yani kısa devrede manyetik açar,yük açmada ise geç açar.

TMŞ,NH sigortaya göre aşırı akımda devreyi daha önce açar,Analizör arkadaşımız zaten bunu belgelemiş :)

Neden devrelerde, NH sigorta kullanılmıyor da, geneldeTermik Manyetik Şalter kullanılır? Tartışmaya açalım. ;)

NH sigortalar genellikle motor yol alma akımını karşılaması için TMŞ lere kıyasla daha geç tepki verir.
TMŞ ler ayrıca bir donanıma (ELLİK) gerek duyulmadan devrenin açılıp kapatılmasına olanak verir.
TMŞ defalarca açma-kapama yapabilir.

NH sigorta daha ucuzdur.
Sürücü uygulamalarında Hızlı tip kullanılarak güvenlik arttırabilir

Nerede ne kullanacağınıza bu verilere göre karar verilebilir

Bir tanesi de benden olsun. ;)
TMŞ aşırı akım ya da kısa devre akımlarında açma gösterdiğinde şalterin önüne gidip mandalını kaldırmamız yeterli oluyor. NH sigorta attığında, değiştirmek gerekir ki, enerji altında çalışmamak için, NH sigortaya gelen enerjiyide kesmek gerekir. Bu da zaman kaybı demektir. NH sigortaların patlayıcı özellikleri de cabası.
Ayrıca Analizör arkadaşımıza ek olarak, ekonomikliğin yanında kullanım şartlarını eklemek istedim...

Bir tanesi de benden olsun. ;)
TMŞ aşırı akım ya da kısa devre akımlarında açma gösterdiğinde şalterin önüne gidip mandalını kaldırmamız yeterli oluyor. NH sigorta attığında, değiştirmek gerekir ki, enerji altında çalışmamak için, NH sigortaya gelen enerjiyide kesmek gerekir. Bu da zaman kaybı demektir. NH sigortaların patlayıcı özellikleri de cabası.
Ayrıca Analizör arkadaşımıza ek olarak, ekonomikliğin yanında kullanım şartlarını eklemek istedim...

Bende size katılıyorum ama gülmekten :) kompanzasyonda 12 kademeyede TMŞ koymak en doğrusu :) Mazallah patlar matlar nemelazım :)

Bende size katılıyorum ama gülmekten :) kompanzasyonda 12 kademeyede TMŞ koymak en doğrusu :) Mazallah patlar matlar nemelazım :)

"Size Molotof kokteyli hazırlayalım, içermisiniz" gibi bir şey demek istediniz sanırım :)
Dediğiniz şekilde bayağı yer işgal edersiniz ve masraf ve kısadevre durumlarında açma... ;)

arkadaşlar bende tüm yazılanlara tamamiyle katılıyorum en doğru cevaplar verilmiş ayrıca bende şunu eklemek istedim,TEDAŞ kendi bünyesine alacağı panolarda MYD2004-046/A şartnamesine göre panoların(400kva ya kadar) giriş kısmında TTMŞ zorunludur.Bu durum şahıs panoları için elbette geçerli değildir.Maliyeti belki NH ye göre yüksek olsada hem emniyet hem elektriksel yönden daha kullanışlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri