Nötr ile Topraklamayı Birbirine Bağlamak

Salih445

Üye
Evimizde topraklama sadece mutfakta ve banyoda olduğu için elektrikçi arkadaş PCnin prizinde nötr ile topraklamayı birbirine bağladı. Bir sorun oluşturur mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
halk arasında sıfırlama derler pirizde nötürle topraga köpru atarlar birleştirirler oda gövdedeki kaçağı alır ama tavsiye dilmez sakıncaları olabilir.ama coğu elektrikcide yapar..

Mesela ne olur? Pcye topraklama bağlamak sorundayız yoksa elektrik kaçağı oluşuyor.

mesela ne olurun cevabını bende çok merak ediyorum.

Mesela ne olur? Pcye topraklama bağlamak sorundayız yoksa elektrik kaçağı oluşuyor.
Nötr hattı binalara direkten gelir.Eğer ki nötr hattı herhangi bir noktadan direkle bağlantısı koparsa bilgisayarın kasasında hayati tehlikede elektrik olur.Ayrıca trafoda dengesiz dağıtım oluşsa nötr de elektrik oluşacağı için yine sıfırlama yapılan noktada elektrik oluşacaktır!Bütün bu nedenlerden dolayı sıfırlama yapulmamalı mutlaka topraklama yapılmalıdır.Sizin veya ailenizin canından daha değerli değildir topraklama yaptırmak.Bilgisayarınızın sıfırlama yapmadığınızda gövdesinde oluşan elektrik bir insanı öldürmez ama trafodan nötr yerine gelecek elektrik ile nötrün koptuğunda bilgisayarın gövdesinde oluşacak elektrik hayati tehlike oluşturabilecek değer dedir.Ayrıca diyelim ki binanıza çekilen elektrik hattının nötr ü direk le bina arasından koptu binalara trifaze dediğimiz 380 volt elektrik gelir ve bu elektrik nötr de devre tamamlarsa 220 volttur fakat nötr koptuğunda diğer dairelere giden fazlarda sizin bilgisayar üzerinden devreyi tamamlayacaktır ve bilgisayara kasanızın üstünde en az 320 volt gibi bir voltaj oluşacaktır ki bir insan hayatı için tehlikeli voltaj 50 volttur!

Babamla kavga etmekten topraklamayı bırak hazır boyayı dondurduk. Neymiş efendim gerek yokmuş :mad: Cidden eğitimin önemini daha da çok anlıyorum... İlkokul mezunu adam 5 sınıfı 7 senede bitirmiş. Eski kafalı ama bişeyde diyemiyorsun sonuçta baba candır, canandır :) Zaten geçende elektrik bağlı olmayan PCdeki hoparlörü lehimlerken havyam bozulduğu için 5tlye aldığım geçiçi havyayı kullanıyordum tel koptu içindeki 220V direk kasaya gitti anakartın işlemciye güç veren PVMlerini asus bedavaya değiştirdi sağolsunlar seviyorum asusu :p fişini çıkarmasam bende kalmazdım heralde şuanda :eek:

Mesela ne olur? Prizlerde topraklama olmadigi icin toprak hattinda kacaklar olur. Basima geldiginden biliyorum toprak hattinda 20 30 V kacak vardi hep. Ve yeni olan pc parcalari surekli ariza cikariyordu. Ta ki pc yi bi tanidigima satana kadar... hicbir sorun cikarmamasi ve evlerinin yeni olusuyla birlikte toprak hattinin ayri bi sekilde oldugunu ogrendigimde sorunlari yaratanin bu oldugunu dusundum.

Ayrica camasir makinesi kurulumu icin eve gelen teknik servis. Tesisatin topraginda kacak oldugunu sifirlama dedigimiz tesisatlarda bu problemler hep oldugunu soyledi. Bu durumun sonucu olarak makinenin elektronik kisminin cabuk bozulacsgini soyledi.

Bir detay daha okullarda profosyonel olarak kurulan labaratuvarlarda pc vb cihazlarinin ozellikle ve sadece topraklamasi olan prizlere takılmasi icin prizlerin orta kisminda bulunan burclar vardir. Bunlar sadece ilgili prizlere uyumludur. Yani cihazlarin ozellikle topraklama ihtiyaci vardir.

Yanlislarim varsa da bilgilenmek isterim.

Sent from my SM-N7500Q using Tapatalk

Mesela ne olur? Prizlerde topraklama olmadigi icin toprak hattinda kacaklar olur. Basima geldiginden biliyorum toprak hattinda 20 30 V kacak vardi hep. Ve yeni olan pc parcalari surekli ariza cikariyordu. Ta ki pc yi bi tanidigima satana kadar... hicbir sorun cikarmamasi ve evlerinin yeni olusuyla birlikte toprak hattinin ayri bi sekilde oldugunu ogrendigimde sorunlari yaratanin bu oldugunu dusundum.

Ayrica camasir makinesi kurulumu icin eve gelen teknik servis. Tesisatin topraginda kacak oldugunu sifirlama dedigimiz tesisatlarda bu problemler hep oldugunu soyledi. Bu durumun sonucu olarak makinenin elektronik kisminin cabuk bozulacsgini soyledi.

Bir detay daha okullarda profosyonel olarak kurulan labaratuvarlarda pc vb cihazlarinin ozellikle ve sadece topraklamasi olan prizlere takılmasi icin prizlerin orta kisminda bulunan burclar vardir. Bunlar sadece ilgili prizlere uyumludur. Yani cihazlarin ozellikle topraklama ihtiyaci vardir.

Yanlislarim varsa da bilgilenmek isterim.

Sent from my SM-N7500Q using Tapatalk

Öyle bir şey eğer sıfırlama yapmazsan olur. Sıfırlama topraklama yerine kısmen geçiyor. Pc gibi metal kısımlarında sürekli elektrik bulunan cihazların prizinde topraklama şarttır yoksa kısadevreye maruz kalabilisiniz. Monitör ve pc den yüksek derecede kaçak akım oluşuyor. Bunların prizine sıfırlama yaptık. Nötrden gelecek akımı öğrendim burda banyodaki topraklamayla nötrü birleştirdim eğer bilgisiz biri ters takarsa diye.

Öyle bir şey eğer sıfırlama yapmazsan olur. Sıfırlama topraklama yerine kısmen geçiyor. Pc gibi metal kısımlarında sürekli elektrik bulunan cihazların prizinde topraklama şarttır yoksa kısadevreye maruz kalabilisiniz. Monitör ve pc den yüksek derecede kaçak akım oluşuyor. Bunların prizine sıfırlama yaptık. Nötrden gelecek akımı öğrendim burda banyodaki topraklamayla nötrü birleştirdim eğer bilgisiz biri ters takarsa diye.
Nötre bazı yerlerde kontrol kalemiyle baktığınızda elektrik görebilirsiniz ama bu dedğim olay her nötr hattında olmaz bazı hatlarda olur!Ve bir çok yerde meydana gelir şimdi gelmiyorsa yarın da olabilir.Sıfırlama yaparak topraklama yapılmaz gençliğimde bende yaptım ama doğru birşey değil!Yapmak çok tehlikeli.Topraklamanın ne kadar değerli olduğunu öğrendikten sonra köyümde önce kendi evimdeki şofbeni toprkladım sonra bir akrabamın evinde ki şofbeni kablo çekerek toprağa eskilerden kalan bakır tabak bile gömdüm yeter ki topraklama olsun diye!

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri