Nötr hattı koptuğunda cihazlarımızın zarar görmemesi için ne yapabiliriz?

Bu tip vakaları önlemek için Faz koruma yanı sıra Nötr koruma kumanda devresinde çözüm olabilir

elkgazi arkadaşı anlamakta bazı arkadaşlar neden bu kadar zorlanmış anlamış deilim nötr kompası halinde cihazlara iki faz gireceğini(apartmansa girişten koptuğunda bütün dairelere girer) bunu anlamak bu kadar zor olmasa gerek kaçak akım rolesi neden atsınki atması için faz ile nötr arası dengesiz bi yük geçişi olması lazım nötr yokken bu nasıl olacak şu durumda bazı arkadaşlar çok şey bildiklerini sanıp çok yanılıyorlar herkes istediği soruyu sorabilir sitemiz çok kaliteli lütfen yersiz tartışmalara mahel vermiyelim herşeyi bildiğimizi düşünmeyelim yanlış bildiğimizin doğrusunu öğrendiğimizde sevinelim kibirlenip iddalaşmayalım

evet bu topigi yeni gördüm 5 hafta önce direkten nötr kesildi ve K.A.K rölesi atmadı
1ad. pc power supply çöpe gitti
1ad.lcd tv power supply çöpe gitti
2ad. 40w balans ve ampül çöpe gitti
bu arada tamirden sonra önlem aldım ama bu kırk yılda bir denk gelen olay bizim binaya denk geldi ..........

benim başımdan geçen bir olay 11 ev bitişik nizamda 5 tanesi 1 faz 3+3 yine birer fazdan havai hat ros iletkenle geliyor nötür fırtınada kopuyor ve butün evlerin hepsinde voltajlar ani olarak yükseliyor evdeydim su borusundan bir parça kabloyla buzdolbının pirizine taktım o gece sabaha kadar su borusundan tüm evler normal olarak çalıştı
sabagında evlerin önünde bulunan beton direkteki nötür hattına nihayi toraklama yaptım sorun çözüldü artık kopsada sorun olmaz ama aştırırken şu çözumu buldum piyasada düşük ve yuksek gerilim kontrol roleleri bulunmakta bu roleyle yuk durumuna göre 3 tf 42 bence yeterli onuda 15 15 saç pano içinde monte ederseniz yine çözümdür neden saç pano voltaj dengeyi kaybettiginde role zaman zaman devreye girip çıkıyor ark yapaçagındın önlem amacıyla
------------------
benim başımdan geçen bir olay 11 ev bitişik nizamda 5 tanesi 1 faz 3+3 yine birer fazdan havai hat ros iletkenle geliyor nötür fırtınada kopuyor ve butün evlerin hepsinde voltajlar ani olarak yükseliyor evdeydim su borusundan bir parça kabloyla buzdolbının pirizine taktım o gece sabaha kadar su borusundan tüm evler normal olarak çalıştı
sabagında evlerin önünde bulunan beton direkteki nötür hattına nihayi toraklama yaptım sorun çözüldü artık kopsada sorun olmaz ama aştırırken şu çözumu buldum piyasada düşük ve yuksek gerilim kontrol roleleri bulunmakta bu roleyle yuk durumuna göre 3 tf 42 bence yeterli onuda 15 15 saç pano içinde monte ederseniz yine çözümdür neden saç pano voltaj dengeyi kaybettiginde role zaman zaman devreye girip çıkıyor ark yapaçagındın önlem amacıyla

Son düzenleme:
bide şöyle bi durum var arkadaşlar nötr tesisatı uzun olan beslemelerde nötr uzak bi noktadan koparsa bağlıyacağınız kontaktör bobini çekik kalabilr (bobin yük çekmiyeceğinde tesisattaki kopuk kabloyla bile çalışabilir) bobin girişine bi parça öneriniz varmı varsa paylaşıp işi sağlamlaştıralım çünki çekilen uzun tesisatlarda nötürü bağlamadan lambaların yandığını çok gördüm.

Kontaktörün nötr hattı en son alıcının olduğu yerden çekilirse nötr hattı koptuğunda devre açılır.Böylece kontaktörden sonraki devrenin zarar görmesi gibi bir durum oluşmaz.

ev üç fazlı besleniyosa 3 fazlı tek fazlı besleniyosa tek fazlı gerilim kontrol rolesi kullanarak kontaktör çektirmek en sağlamı olacak heralde hem bu sayede aşırı veya düşük voltaj toleranslarını ayarlayabiliriz daha deteylı koruma sağlarız

sayın msaem binaya gelen nötr kopmalarında daire içindeki farklı linyelerdeki fişe takılı cihazlar nötr'leri sigorta panosunda şöntlü olduğu için 380 volt'ta yıldıza bağlanmış olacaktır yada şöyle izzah edeyim R fazı mutfak linyesini besliyo ve buz dolabı takılı S fazıda salon linyesini besliyo ve tv takılı nötr'leri sigorta kutusunda şöntlü fakat bina girişinden kopuk yani nötr yok diyelim şimdi buzdolabı ve tv R ve S fazı arasında 380 volt'ta seri bağlı oldu . kolay gelsin

Bu neden bir türlü anlaşılamaz ve neden -nötr hattı koparsa kopsun ne olacak ki? -diyenler profesyonel statüsündedir anlayabilmiş değilim.

ke-DP-01
arkadaşlar yukarıda verdiğim cihazı googlede aratın ve inceleyin, işimize yararmı bu nötr kopması hakkında yorumlarınızı bekliyorum KOLAY GELSİN;)

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri